„Měli jsme trochu obavy, že testy neprojdeme, jelikož jsme od řady lidí slyšeli, že to není příjemné. Naše obavy však naštěstí byly liché. Dostali jsme se do intenzivního přípravného kurzu v Institutu náhradní rodinné péče Natama a zvládli to,“ referuje Petr Laně z dovolené.
„Vším jsme museli projít oba, i když rodič budu jen já, protože společně si adoptovat dítě zatím u nás mohou jen manželé. Teď už se moc těšíme na miminko, přestože jsme i trošku nervózní. Jako snad každý prvorodič,“ dodává Laně.
Partneři, oba čtyřicátníci, si naordinovali poslední delší výlet a právě putují po Vietnamu. Dětský pokojík však mají nachystaný půl roku. Zařídili ho se vší pečlivostí. Teď ještě řeší postýlku, kočárek a výbavu. Po návratu se už hodlají plně koncentrovat na očekávání dítěte.
„Spíš bychom chtěli kluka, doporučili nám to i psychologové. Nejlíp od čerstvě narozeného miminka do šesti měsíců. Chceme, aby u nás dítě bylo co nejdřív a neprožívalo trauma ústavní péče. Etnikum neřešíme. Hodně cestujeme a podle nás je skvělé žít v pestré společnosti. Podstatné je, že dáme dítěti naději na lepší život,“ podotýká muž.
Boj za práva registrovaných partnerů
Zahradní architekt Petr Laně začal prokopávat cestu k adopcím sobě i ostatním párům už v roce 2014. Tehdy požádal městskou část Praha 13 o zařazení na seznam žadatelů o adopci dítěte z ústavu. I s vědomím, že bude zamítnuta. Jinak městská část a následně ani magistrát tehdy rozhodnout nemohly.
Paragraf 13 totiž adopce registrovaným partnerům zakazoval. S pomocí právníka Petra Kally to ale napadli, a tak se rozběhl administrativní proces. Loni v červnu Petr a Jan skutečně docílili, že Ústavní soud diskriminační paragraf zrušil (podrobnosti najdete zde).
„Až dosud tu panovala absurdní situace. Manželé či svobodní včetně gayů a leseb se osvojiteli stát mohli, uzavření registrovaného partnerství jim však tuto možnost odnímalo,“ vysvětlil MF DNES už dříve právník Kalla.
Méně úspěšní jsou aktivisté z PROUD (Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu) ve snaze prosadit takzvané přiosvojení v registrovaném partnerství, které řeší homosexuální páry, v jejichž rodinách už děti vyrůstají. I když je dítě potomkem jednoho z dvojice, druhý z partnerů k němu nemá žádná práva (více čtěte zde).
Novela, která by to umožnila, totiž už třetím rokem leží v Poslanecké sněmovně a v úterý bude učiněn poslední pokus dostat ji na jednání ještě za současné vlády.