Extremisté v Krupce testovali, co jim projde pod maskou ozubeného Řádu

  12:40aktualizováno  12:40
Krupkou prošlo v pátek večer první procesí Řádu ozubeného kola. Připomínalo spíš dětský maškarní průvod. Ovšem záměr, aby setkání vyznělo jako recese, byl až příliš zjevný. Nemohl zastřít fakt, že se ho účastnili stejní lidé, kteří chodí na akce Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Řád svolal první ze svých procesí na pátek v půl jedenácté večer. Do Krupky přijel velmistr Marek Hirato, kterému podle řádových stanov náleží titul Jeho velkoozubenost, a jedenáct mladých lidí včetně místopředsedkyně Dělnické mládeže Lucie Šlégrové

Řád ozubeného kola

Řád ozubeného kola

Řád ozubeného kola vznikl jako provokace po rozpuštění Dělnické strany.

Jeho zakladatelé se snaží tvářit jako recesisté, tato "recese" ale extremistům zároveň zjednodušuje pořádat pod záminkou náboženského shromáždění takové akce, jakou byl například dubnový pochod DSSS do sídliště Maršov v Krupce.

Právě po tomto pochodu začal být řád aktivnější a odkazy na něj se objevily na webu severočeské DSSS (více zde).

Kromě Hirata si všichni nasadili bílé masky, zapálili louče a odešli k památníku obětí pochodu smrti. Procesí bylo velmi tiché, jeho účastníci za celou dobu s nikým nepromluvili. Jen velmistr zdravil kolemjdoucí pozdravem "Buď ozuben."

Velmistrův proslov u památníku byl stručný. "Vítám vás na dnešním náboženském, radostném setkání. Proč radostném? Protože se velmistrovi narodila dcera," řekl. Nakolik šlo o kryptogram odkazující na to, že v ten den slavil svátek Adolf, vědí nejspíš jen členové Řádu.

"Když někdo udělá pochod s pochodněmi při svátku Adolfa, pak je ta asociace zřejmá," komentoval to religionista Jiří Hoblík.

Pak už velmistr udílel jen rozkazy. "Batoh!" zavelel, a okamžitě k němu přicupital mladík s batohem, ze kterého vyndal cedulku s vyobrazeným ozubeným kolem. "Louče!" a už se kolem něj seřadili nosiči pochodní. "Do dvojic!" a všichni stáli vzorně vyrovnaní. Pak se vydali do Krupky.

Trasu průvodu neznala ani policie. Narozdíl od dubnového pochodu DSSS ji u tohoto "náboženského setkání" organizátoři nemuseli nahlásit. Cestou se k nim přidalo asi deset rozjařených puberťáků, kterým průvod masek s loučemi přišel zábavný.

Příště to bude horší, soudí aktivista

Nejdřív se zdálo, že průvod směřuje na problémové sídliště Maršov, kde už se začali srocovat rozčilení Romové. Nakonec si to ale Ozubenci, jak se sami titulují, bez policejních těžkooděnců za zády netroufli. Zašli na jiné sídliště, sundali masky, aby si mohli zakouřit, a tím podivné procesí fakticky skončilo.

"Ona to samozřejmě napůl recese je. Na druhou stranu se ale ukazuje, že beztrestně umožňuje kdykoliv pochodovat kdekoliv s maskou na obličeji a zapálenou pochodní. Když se jim to bude hodit, řeknou, že jsou recesisti. Když to ale budou potřebovat, s vážnou tváří se budou ohánět náboženskými svobodami a tvrdit, že pořádají náboženské shromáždění," říká Miroslav Brož z iniciativy V Ústí neonacisty nechceme, který celou akci sledoval.

Procesí Řádu ozubeného kola v Krupce 17. června 2011.
Procesí Řádu ozubeného kola v Krupce 17. června 2011.
Procesí Řádu ozubeného kola v Krupce 17. června 2011.

Rozdíl je v tom, že zatímco pouliční průvod musejí organizátoři podle shromažďovacího zákona oznámit nejméně pět dnů předem radnici a předložit ji trasu pochodu, u náboženského procesí to podle stejného zákona dělat nemusejí.

Policisté procesí monitorovali, nijak však proti němu nezasáhli. "Nebylo třeba. Nikdo se ničeho nedopustil," řekla policejní mluvčí Jana Matonohová.

Brož to vidí jinak. "Oni si v Krupce vyzkoušeli, že můžou pochodovat kam se jim zachce. Prošlo jim to. Otestovali si, že při tom můžou mít zakryté obličeje, čímž porušili shromažďovací zákon, a také jim to prošlo. Příště už to proto bude horší," myslí si Brož.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Najdete na iDNES.cz