Modlící se Romové přehradili cestu extremistům v Krupce, rozehnala je policie

  8:14aktualizováno  17:36
V Krupce na Teplicku došlo k očekávanému konfliktu kvůli povolenému pochodu příznivců extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti. Jejich odpůrci z řad Romů a anarchistů jim zablokovali trasu náboženským shromážděním. Policie bohoslužbu krátce po půl třetí odpoledne rozehnala.

Dělnická strana prezentovala dostaveníčko v Krupce jako 'Pochod za Patrika', tedy připomínku loňského surového napadení dvanáctiletého chlapce Romy. V městečku se ale také budou začátkem května konat mimořádné volby, takže pochody DSSS ohlášené i na následující víkendy lze vnímat i jako kampaň.

Proti cestě pravicových radikálů na sídliště Maršov obývané převážně Romy se v sobotu postavilo zhruba 500 lidí. K romským obyvatelům se přidali také anarchisté. Iniciativa V Ústí neonacisty nechceme využila podobného triku, jako před měsícem v Novém Bydžově na Královéhradecku.

Dění v Krupce jsme sledovali v on-line reportáži zde

Shromáždění se uskutečnilo jako náboženské, které není třeba předem oznamovat a může jít, kam chce. Na vstupu do sídliště, kam mířili extremisté, tak zněly modlitby z úst duchovních.

Z nádraží v Bohosudově ve čtvrt na dvě odpoledne vyrazilo přes sto příznivců DSSS, kteří byli odhodláni i přes modlící se Romy projít. A policie měla povinnost jim uvolnit cestu, protože pochod byl povolený.

Kolem půl třetí odpoledne vyzvali policisté účastníky stále probíhající bohoslužby, aby uvolnili trasu. Když neuposlechli, začala shromáždění vytlačovat s pomocí rozbušek. Po několik minutách strkanic a potyček se těžkooděncům podařilo vytlačit odpůrce extremistů do postranních ulic a průvod DSSS mohl projít.

Krupka, 9. dubna 2011
Příznivci DSSS pochodují Krupkou. (9. ledna 2011)
Anarchista proti DSSS v Krupce, přihlíželo početné romské publikum (9. ledna 2011)

Stovky Romů pranici přihlížely z oken domů či dalších vyvýšených míst. Zatímco demonstranti hromadně skandovali hesla jako "cikáni do práce" nebo "Patriku, jsme s tebou," od domů byly slyšet vulgární nadávky a výhrůžky některých zjevně rozlícených místních.

Organizátory blokády zásah během bohoslužby popudil. "Viděl jsem člověka, který krvácel z hlavy, nevím, co s ním je. Teď hledám faráře, který se v té vřavě ztratil," řekl Miroslav Brož z iniciativy V Ústí neonacisty nechceme. Později tvrdil, že duchovní byl zbit.

Trasa pochodu DSSS v Krupce a místo setkání odpůrců neonacismu.

Trasa pochodu DSSS v Krupce a místo setkání odpůrců neonacismu.

Ještě před zákrokem se několik anarchistů pokusilo hlídkující těžkooděnce napadnout. "Pomáháte rasistům!" křičeli na ně. Někteří Romové je ale mírnili, aby zbytečně neprovokovali. Po zákroku policie zadržela jednoho člověka kvůli neuposlechnutí výzvy.

Příznivci dělnické strany ze sídliště došli na náměstíčko u obvodního oddělení Policie ČR, kde podle plánu promluvil předseda partaje Tomáš Vandas. Zkritizoval rozhodnutí vrchního soudu, který snížil o polovinu trest útočníkovi na dvanáctiletého Patrika.

"Je to plivnutí do tváře všem slušným občanům České republiky. Ale slibuji vám, že přijde doba, kdy v této zemi obnovíme pořádek, zákony, a ty budou platit pro všechny stejně," prohlásil za potlesku příznivců Vandas a neušetřil ani krizí zmítanou vládu nebo média.

Nakonec však vyjevil i skutečný důvod, proč se až do 7. května budou v Krupce každý víkend konat pochody "dělníků". Vyzval místní, aby jeho stranu volili.

Později policie zadržela řečníka z Lidové strany Naše Slovensko, jehož projev označila za rasistický.

Ráno policie zabavovala zbraně

Policie hlídkovala v Krupce od časného rána. Při kontrole na příjezdových trasách zabavila několik holí, některé upravené do ostré špičky, a také sprej se slzným plynem. Vedle toho se nedaleko místa střetu našly ukryté tonfy, sekyra, mačeta a kuchyňské nože.

"Policie předvádí demonstraci síly. Přistavili vodní dělo a jsou tu koně. Nejdřív jsme museli odvyprávět veliteli zásahu, co tu přesně chceme. A potom znovu antikonfliktnímu týmu. Buď si neumějí předat informace, nebo je to zdržovací taktika. Ale spíš to druhé, protože našeho faráře v bohoslužebném rouchu prohledali třikrát na jednom kilometru, takže dorazil později," stěžoval si Miroslav Brož.

Do Krupky přijeli policisté se psy i na koních, krajská pořádková jednotka, dopravní i cizinecká policie, kriminalisté i antikonfliktní tým. Nad městečkem létal policejní vrtulník. Celkem policie po celém dnu eviduje dva zraněné: ženu popálenou od policejní rozbušky při rozhánění bohoslužby a jednoho příznivce DSSS zraněného při zatýkání řečníka.

Autoři: , , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Mladík se málem utopil ve vaně, policisté vyrazili dveře a oživili ho

Mladíka, který se málem utopil ve vaně, zachránila policejní hlídka z obvodního...

Pořádnou dávku štěstí měl třiadvacetiletý mladík, který se v jednom z karlovarských bytů nešťastnou náhodou málem...

Cizinec kvůli fotce přelezl zábradlí Bílé věže, spustil záchrannou akci

Policejní zátaras u Bílé věže v Hradci Králové.

Policejní manévry způsobil zahraniční turista, který v Hradci Králové přelezl zábradlí na ochozu 70 metrů vysoké Bílé...

Pro osmiletého lyžaře se zlomenou nohou letěl na Lipno vrtulník

Pro chlapce se zlomenou nohou musel na Lipno přiletět vrtulník

Při lyžování v lipenském skiareálu se vážně zranil osmiletý chlapec. Zlomil si nohu a do nemocnice ho transportoval...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz