Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

Oslovení Vaše velkoozubenosti je stejné jako Svatý otče, tvrdí šéf nového řádu

  18:12
Velmistr Řádu ozubeného kola Marek Hirato se tváří, jako by nikdy neslyšel o Dělnické straně sociální spravedlnosti. Přesto, že druhý spoluzakladatel přiznal, že řád vznikl částečně jako reakce na rozpuštění DS. Oba se snaží vystupovat jako recesisté, kterým nedochází, že si vybrali snadno zneužitelné téma.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Odkaz na váš řád lze nalézt na stránkách DSSS. Jakým způsobem strana s řádem souvisí?
Nemohu přece lidi, kteří se hlásí k náboženským svobodám řádu, nějakým způsobem selektovat nebo diskriminovat, jak to činí současný státní systém v České republice. Jestliže se ke mně hlásí i členové... jak jste říkala název té strany?

Marek Hirato

Marek Hirato (vlevo) neúspěšně obhajoval v pořadu ČT Den D jednoho ze soutěžících.

Velmistr náboženské společnosti Řád ozubeného kola má pestrý záběr činností.

Jako právník pomáhal například rebelujícímu bývalému poslanci ODS Janu Schwippelovi ve sporu s inspekcí ministerstva vnitra.

V pořadu České televize Den D pomáhal podnikatelskému projektu jednoho ze soutěžících na bezpečnou plachtu na přívěsy kamionu. Investoři ale nakonec projekt nepodpořili.

Jako předseda sdružení Pomáhat a chránit se neúspěšně soudil s ministerstvem vnitra o používání stejně znějícího policejního sloganu.

V této funkci se také účastnil jedné ze schůzek severočeské krajské organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Kromě toho Hirato na internetu nabízí punčochy ve spreji.

Dělnická strana sociální spravedlnosti.
Jestliže se tedy k řádu hlásí i členové této strany, je to náboženským právem každého toho údajného člena.

Je možné vnímat snahu o registraci řádu tak, že pak řád bude zaštiťovat DSSS při konání jejích veřejných shromáždění, s jejichž povolením nyní mívá problém?
Myslím, že rozumím vaší otázce. Ale je položená špatným způsobem. Vy se snažíte podřizovat řád, což je v současné době náboženská společnost, pod jakési politické vedení. To ale není možné. Náboženské svobody jsou nadřazeny všem okolnostem, které vy tvrdíte. Velmi nerad bych slyšel, že někteří mí věřící z důvodu, že se politickým způsobem staví ke svým názorům, tak tyto politické názory sdílí i náboženské svobody řádu. To bych opravdu velmi nerad slyšel a považoval bych to za útok na náboženskou svobodu členů. Nelze spojovat politické a náboženské svobody. Vy jste typickým příkladem toho, jak se to tady v Čechách děje. Jsou zde náboženské svobody, osobní svobody a občanská práva zaměňována za politické přesvědčení.

Nic podobného nemám v úmyslu, ale z logiky věci to prostě vyplývá.
To není logika věci. Můžete mi říci, kde jste k tomuto závěru vůbec došla? Opravdu by mě zajímalo, jak je vůbec možné, že někdo spojuje náboženství s politikou.

Já to nespojuji. Odkaz na řád jsem prostě našla na webu DSSS a od toho se odvíjí mé dotazy.
Aha, takže já mohu za to, že někdo dá na svoje stránky odkaz.

Je to recese, tvrdí druhý zakladatel

Řád ozubeného kola

Řád ozubeného kola vznikl jako provokace po rozpuštění Dělnické strany. Na svém blogu to tvrdí druhý ze zakladatelů, bloger a aktivista Tomáš Pecina, který už dříve rozpuštění DS komentoval takto: "Zbývá naděje, že zasáhne Evropský soud pro lidská práva a po kause Linkov bude mít tato země další prvotřídní ostudu a cejch státu, který nerespektuje ta vůbec nejdůležitější politická práva svých občanů."

Pecina připustil, že založení řádu bylo reakcí na slova soudního znalce, podle kterého bylo ozubené kolo znakem Německé pracovní fronty (DAF), jakési nacistické obdoby odborů. Druhou inspirací bylo prohlášení severočeského předsedy DSSS Petra Kotába, že při sčítání lidu vyplní jako náboženské vyznání Řád ozubeného kola.

"Napadlo nás, že by nebylo špatné zaregistrovat si Řád ozubeného kola jako náboženskou společnost; té by nebylo dost dobře možné vytýkat, že má ozubené kolo ve znaku," píše Pecina.

Založení řádu Pecina označil za politickou recesi. Tato "recese" ale mimo jiné umožní příznivcům Dělnické strany používat ozubené kolo řádu jako odkaz na rozpuštěnou DS, aniž by se vystavovali problémům.

Já neříkám, že za to můžete.
Logika otázky ale tímto způsobem směřuje. Je to asi stejné, jako kdybyste tvrdila, že pan páter Halík je představitelem neonacistického proudu, protože je citován na stránkách DSSS.

Jak jste se vlastně stal velmistrem řádu?
Byl jsem ustanoven přípravným výborem.

A skutečně se necháváte oslovovat Vaše velkoozubenosti?
Vzhledem k tomu, že k registraci řádu ještě nedošlo, nevyžadujeme po věřících, aby tímto způsobem oslovovali velmistra.

Až k registraci dojde, bude to tedy běžné oslovení?
Máme v ustanovení řádu, že je vhodné, aby člen řádu projevoval určitou slušnost ke svým duchovním. Vzhledem k tomu, že existují duchovní řádu a velmistr řádu, stejně jako to je v ostatních církvích po celém světě, je důležité tuto slušnost a jistou úctu prokazovat k duchovním řádu právě oslovením.

Nezlobte se na mě, ale to oslovení je prostě kuriózní - velkoozubenost.
Myslíte? Jak se oslovuje papež?

Svatý otec.
A znáte někoho jiného, kdo se oslovuje Svatý otec? Mně to připadá také velmi kuriózní. Je to jen otázka pohledu. Zda máte pohled očištěný od nálepkování, anebo je čistě směrný a je určen k zařazení, nálepkování či diskriminaci.

Jak daleko s registrací řádu jste? Zapotřebí je pokud se nepletu 300 podpisů.
Tři sta podpisů není problém. Máme určité svátky, takže čekáme na vhodný svátek, vhodný okamžik.

Kolik podpisů v tuto chvíli máte?
My je nepočítáme, podpisových archů je už několik desítek. Problém samotné registrace ve vztahu ke členům není. Množství členů je veliké, zcela dostačující.

Z čeho vlastně nauka vašeho řádu vychází?
Vzhledem k tomu, že je obecně známo, že řád existuje od nepaměti, je třeba říci, že nauka řádu vychází z obecných spisů Aristotela, Heróna a ostatních členů řádu, kteří se v minulosti k nauce připojili.

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Za plné nemocnice je odpovědný Plaga, řekl šéf Pedagogické komory Sárközi

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Pekarová jela na Malou Fatru. Lockdown jsem neporušila, hájí se šéfka Sněmovny

Při návštěvě hor na Slovensku, kde platí kvůli závažné koronavirové situaci plošný lockdown, neporušila Markéta...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Jak se pandemie podepisuje na sboru, řekne v Rozstřelu šéf odborů policie

Rozstřel Policejní prezident nedávno vyvolal ohlas varováním, že při prosazení povinného očkování pro příslušníky policie by ze...

V Česku je druhý potvrzený případ koronavirové varianty omikron

V Česku se objevil druhý případ výskytu koronavirové varianty omikron, a to v rodině ženy z Liberce, u které se tato...

STALO SE DNES: Kritika Pekarové za Slovensko, Lipavský versus prezident

Předsedkyně poslanecké sněmovny sklidila kritiku za cestu do slovenských hor. Nepovedené překlopení loga pořadu Sama...

Zeman přijme dva kandidáty do vlády, šéfa STAN Rakušana a také Síkelu

Do Lán za prezidentem Milošem Zemanem zamíří další dva kandidáti do vlády. Šéf hnutí STAN, možný budoucí ministr vnitra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...