Dobeš podpořil učitelku kritizující šéfa za „nestydatou“ sexuální výchovu

  11:51aktualizováno  14:00
Ministr školství Josef Dobeš podpořil učitelku francouzštiny z pražské ZŠ Kuncova, které hrozí výpověď z práce za to, že v pořadu ČT Máte slovo kritizovala způsob sexuální výchovy na své škole. Tu vyučuje ředitel školy a zároveň spoluautor sporné Sexuální příručky. Dobeš do školy vyšle inspekci.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Podle deníku Právo je důvodem navrhované výpovědi tvrzení, že učitelka Arjana Shameti vynesla tajné informace a poškodila dobré jméno školy. Kauza je o to problematičtější, že předmět na škole učí její ředitel Pavel Petrnoušek, jenž je zároveň autorem kapitoly Didaktické náměty v Sexuální příručce. Tedy metodickém pokynu, jak na školách učit o sexualitě.

Podle učitelky se jí žáci svěřují, že se v hodinách vedených Petrnouškem stydí. Výchova je jim prý nepříjemná a urážející. Podle Shameti si měli chlapci a děvčata navzájem říkat, zda již masturbovali či mají menstruaci. Prezervativy se učí navlékat na vibrátor. Děti se prý ale bojí odmítnout účast na předmětu, který učí ředitel.

Ministra postup ředitele školy pobouřil

Po zveřejnění informace o hrozbě výpovědí se s učitelkou sešel ministr Dobeš, který vzápětí uvedl, že do školy vyšle inspekci. "Jedná se o velmi kvalifikovanou pedagožku. Stala se nepochybně ombudsmanem některých dětí, které nejsou spokojeny se sexuální výchovou na této škole," řekl ministr. Učitelka má podle něj plnou podporu vedení resortu, včetně právní.

Příručka o sexu

Kontroverzní příručku o sexuální výchově si prohlédněte zde

"Pro mne je navýsost pobuřující, že na základě svého projevu v České televizi podstoupila velmi dehonestující pohovor s ředitelem školy, kde jí bylo pohrozeno propuštěním," uvedl. 

"Jestliže na Praze 13 se pro třináctileté děti navléká kondom na vibrátor a jestliže dívkám je doporučována antikoncepce, protože se jim zlepší pleť, tak o tom je pan ředitel povinen informovat rodiče. Na tom není nic tajného, naopak je to třeba sdělit," řekl Dobeš, kterému vadí, že ředitel tají, co se ve škole učí.

Shameti podle ministerstva Dobešův přístup ocenila. "Moje situace ve škole je velice složitá, ředitel Petrnoušek je velký manipulátor, nevede diskusi a navíc mne zastrašuje. Vyhrožoval mi třeba, že už mne nikdo nikdy nezaměstná," sdělila pedagožka.

Podle ředitele učitelka poškodila celou jeho rodinu

Ředitel je podle Dobeše "byznysmenem" v oblasti sexuální výchovy, což je střet zájmů. "Pan ředitel nehájí a nechrání děti své školy, nýbrž svůj vlastní byznys. Vrcholem totality jeho uvažování je nucení k ukončení pracovního poměru velmi kvalitní učitelky, která projevila svůj názor a chrání děti," uvedl ministr.   

Ředitel školy Pavel Petrnoušek tvrdí, že Shameti v pořadu poškodila jeho samotného, i jeho rodinu a celou školu. Její výroky označil za snůšku pomluv. "Cítím se být výroky paní učitelky poškozen a podám občanskoprávní žalobu," řekl ředitel. Učitelka podle něj sice porušila pracovní smlouvu, výpověď ale nedostala. "Nabídl jsem jí ukončení pracovního poměru dohodou," řekl Petrnoušek.

Příručka o sexuální výchově, která vznikla ještě za předchozího vedení ministerstva školství, vzbudila vlnu emocí a odporu. Výbor na obranu rodičovských práv dokonce šířil petici, kterou podepsaly tisíce lidí. Nelíbila se ani iniciativě D.O.S.T., jejímž předsedou je někdejší kontroverzní úředník ministerstva a Dobešův chráněnec Ladislav Bátora. Ministerstvo školství nakonec kontroverzní metodiku stáhlo z webu.

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Jen se tu válí a smrdí. Průběžně se střídáme, brání se studenti v Karolinu

U vstupu Univerzity Karlovy v Karolinu je zhruba deset studentů, kteří pokračují v okupaci atria Univerzity Karlovy ve...

Sametové retro po třiceti letech. Výročí připomenou výstavy i průvod

Blíží se třicáté výročí sametové revoluce a spolu s ním i akce, které jí budou po celém Česku připomínat. Mezi ty...

Droždín si protesty proti dopravě vybojoval značky i zvýšený dohled policie

Vylepšení dopravní bezpečnosti dosáhli obyvatelé olomoucké městské části Droždín, jejichž protesty vyvrcholily minulý...

Stávkovat budeme, dokud rektor Zima neodstoupí, řekli studenti v Rozstřelu

Školní stávky za klima se přelily i do univerzitního prostředí. Studenti z iniciativy Univerzity za klima protestují...

Najdete na iDNES.cz