Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Francouzštinářka proti všem. Jak žije škola bouřící kvůli sexuální výchově

  0:54
Ředitel pražské Základní školy Kuncova má za sebou perný týden. Poté, co v médiích vystoupila francouzštinářka z jeho školy a kritizovala kurzy sexuální výchovy, se kolem Pavla Petrnouška strhl mediální humbuk a do školy nastoupila školní inspekce. Na škole ve Stodůlkách je ale naopak osamocená francouzštinářka. Ředitele se zastali žáci, rodiče, učitelé i zřizovatel školy.
Ředitel pražské Základní školy Kuncova Pavel Petrnoušek odpovídá na otázky...

Ředitel pražské Základní školy Kuncova Pavel Petrnoušek odpovídá na otázky iDNES.cz. Jedna z učitelek veřejně kritizovala způsob, jakým vyučuje sexuální výchovu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Je všední den dopoledne. Procházím kolem ztichlých šaten k ředitelně. Na Základní škole Kuncova se učí, nic nenasvědčuje tomu, že by tu měla probíhat přísná inspekce nebo se tu odehrála velká mediální přestřelka.

Vyjádření ředitele k celé kauze čtěte zde

Vítá mě Pavel Petrnoušek, ředitel školy, který sedmnáct let učí osmáky a deváťáky sexuální výchovu. Před několika dny za ni byl v televizi popotahován. Prý jsou jeho metody nevhodné, žáky vyvádí z míry a rodiče o nich neví. Kritizovala jej francouzštinářka Arjana Shameti, které vadí, že děti pracují s kondomy, svěřují se o první menstruaci, sexu nebo masturbaci.

"Právě tu skončila inspekce. Ale nemám z toho špatný pocit, měli jsme vše v pořádku, ukázali jsme všechny potřebné dokumenty. Uvidíme, jak dopadne jejich hodnocení," prozradil ředitel.

Inspektory poslal do školy ministr Josef Dobeš. Poté, co Arjanu Shameti na ministerstvu přijal, nabídl jí plnou podporu, včetně právní.

Petrnoušek neměl možnost s ministrem mluvit a říct mu svou verzi. Obšírně proto vysvětluje metody, které v tolik kritizovaných hodinách používá. Nepovinné kurzy jsou tři, rodiče na ně musí žáka přihlásit a podepsat souhlas. Podrobnosti o kurzu visí na webových stránkách školy. Kromě sexuálního života jsou žáci osmých a devátých tříd poučeni i o vztazích, lásce, rodině, pohlavních nemocech, způsobech ochrany, pohlavním zneužívání či rizicích užívání drog.

Pomůcky, které Petrnoušek používá v kurzech sexuální výchovy

"Každý kurz trvá šest hodin, v tom prvním jsou dívky a chlapci vždy oddělení, aby se neostýchali o svých prožitcích a o tématu více hovořit, aby se překonal první stud. Každý na kurzu vystupuje dobrovolně, má právo na věc nereagovat, do diskuze se nezapojit. V případě, že je mu to hodně nepříjemné, může i odejít," zdůraznil Petrnoušek.

Žáci prý žádné přímé otázky, na které by museli řediteli odpovědět, nedostávají. Vše probíhá formou diskuze, hrou, v pracovních skupinách, vyučující se snaží do průběhu těchto cvičení zasahovat jen minimálně.

"Samozřejmě se bavíme i o menstruaci, sebeuspokojování. Ano, máme model penisu a ukazuji, jak se navléká kondom. Ale probírají se též drogy a prevence před pohlavními onemocněními, rizika nezávazného sexu, vztahová tématika. Slova, která byla uvedena v médiích a věci, které mi paní Shameti vyčítá, jsou vytržená z kontextu a o realitě nevypovídají," hájí se Petrnoušek.

Model penisu starý sedmnáct let

Probíráme se pomůckami, které ve svých kurzech používá. Lístky s pozitivními a negativními vlastnostmi lidí pomáhají dětem utvořit partnerské žebříčky, plakáty s nákresy mužských a ženských pohlavních orgánů znám z biologie.

Přihlášku do kurzu sexuální výchovy si prohlédněte zde

"Mám tu různé druhy antikoncepce, bavíme se o jejích pozitivech a negativech. Jsou tu kondomy, pracovní listy s důležitými pojmy jako je necking, menstruace, HIV, AIDS," vytahuje veškeré pomůcky. Řada přijde i na model penisu, jehož užití v hodinách francouzštinářka kritizovala.

"Ano, je to původně vibrátor, starý 17 let. Když jsem žákům vysvětloval, jak se kondom navléká, ptali se mě, proč nemáme nějaký model a jestli bychom si mohli nějaký pořídit. Z jejich iniciativy jsem zakoupil takový, aby odpovídal průměrným rozměrům a nikoho neděsil. Žáci se na to tenkrát ještě s kurzem na jiné škole složili z peněz ze sběru, koupit jsem ho šel pochopitelně já," vysvětluje.

Když odcházím, čekají mne na chodbě tři bývalí žáci školy. Přišli dobrovolně, omluvili se i z vyučování. Den před tím přišli ředitele před školu podpořit desítky žáků s transparenty. Dnes jej chtějí povzbudit. Kampaň kolem kurzů je podle nich zbytečně štvavá a jednostranná.

"Nelíbí se nám, co paní učitelka o řediteli v médiích řekla. Je to lež a ve skutečnosti je to všechno jinak, než jak to nyní vypadá. Výuka probíhala zdaleka jinak, než jak to bylo řečeno. Nezdá se mi to fér," míní Roman Ráž, který je jedním ze 300 bývalých žáků, jež podepsali i petici na podporu ředitele.

Ukázka z naučného filmu o menstruaci, který škola využívá

Jeho vrstevnice s ním souhlasí, za kurz je prý ráda a rozhodně se nestyděla. "Nedělal nic špatného, co se týká žáků. Spousta rodičů se o tom s nimi doma vůbec nebaví. Jsem toho názoru, že většina žáků je spokojená, že se sexuální výchova řeší ve škole a ne doma. Mělo by se o tom mluvit, protože žáci se o tom dovídají jen z internetu a televize, a to nestačí. Takhle si uvědomí následky a rizika svého chování," míní bývalá žákyně ZŠ Kuncova Denisa Šugárová.

"Pan ředitel byl zbytečně haněn a napaden. Absolvovala jsem všechny kurzy a nikdy žádný problém nebyl. Všichni s tím byli spokojení a šli tam dobrovolně. Model penisu a kondom snad nemohl nikoho urazit, to znali všichni dávno," dodala osmnáctiletá Karolína Pácalová.

V osnovách jsou prasárny, míní francouzštinářka

Stejně mluví i učitelé, tedy všichni až na francouzštinářku. Čekám na ni po hodině před třídou, zajímá mne její pohled na věc.

"Tušila jsem problém, když takto veřejně vystoupím, ale už jsem to nemohla neudělat. Už dva roky cítím, že ta sexuální výchova je vadná, že to je nekontrolované a nekontrolovatelné, že to dělá za zavřenými dveřmi. Když ředitel dítěti řekne, že může odejít v momentě, kdy mu to tu bude nepříjemné, znamená to, že už automaticky počítá s tím, že tam bude něco nepříjemného," míní Shameti.

Před dvěma lety se jí prý svěřila dívka, že se na hodinách stydí a cítí nepříjemně. "Děti vám spoustu věcí neřeknou, protože nemají zpětnou reflexi. Kluci z toho mají srandu, u holek je to ale trochu jiné, jsou stydlivější. Jsem v kontaktu s třemi děvčaty, ty to poznamenalo," dodala.

Shameti míní, že sexuální výchova je výsadou rodičů a že pokud se učí na škole, měla by být obsahem etiky a biologie a rodiče by měli přesně vědět, co se v hodinách učí. Měli by mít také právo si vybrat, kdo tuto problematiku učí. "Tady si klidně dovolí ředitel ptát se na otázky, kdy měla dívka první menstruaci nebo ať vstane ten, kdo už měl sex. Dětské ruce píší a pojmenovávají vulgárním způsobem genitálie. Je tak liberální... Navlékat kondom na vibrátor ve třinácti letech mi přijde nechutné," dodává.

Francouzštinářka Arjana Shameti veřejně kritizovala způsob, jakým škola vyučuje sexuální výchovu.

Sama prý průběh hodiny nikdy neviděla, zná ji jen z osnov na webu a částečně z vyprávění dívek, které se jí měly svěřit. I když se ředitel s učitelkou o odchodu ze školy bavil a doporučil jí ho, Arjana Shameti se ještě nerozhodla. Netuší, co bude dál. Na škole se však cítí izolovaná. "Je tu jediná učitelka, která se mnou normálně komunikuje, zbytek přešel do vykání," přiznává.

"Ombudsmanem dětí je ředitel, ne francouzštinářka"

Učitelka "z druhé strany barikády" to potvrzuje, i když napjatá atmosféra ve sboru podle ní opadla. "Paní Shameti je naprosto osamocena. Nejhorší ale na tom je, že si žádnou chybu nepřipouští a chová se, jako by se naprosto nic nestalo. Nechápe nás," míní češtinářka Marie Franicová.

Za celý sbor napsala dopis zřizovateli školy, radnici Prahy 13, v němž se ředitele zastává. "Nesnáším nespravedlnost, pomluvy a lži. Pan Dobeš nazval paní Shameti ombudsmankou dětí... Jestli je tu někdo ombudsmanem, je to pan ředitel, ne ona. Neznám dítě, které by mělo paní učitelku rádo, naopak neznám dítě, které by nemělo rádo pana ředitele. Vůbec nechápu, proč k tomu došlo, co si od toho slibuje. Paní učitelka použila pár slov vytržených z kontextu, které nyní ovlivňují celý národ," míní Franicová.

Stejně jako ředitel i Franicová tvrdí, že za celou dobu, co se na škole sexuální výchova učí, si nikdo na metody nebo způsob výuky nestěžoval. "Jen tři děti se sexuální výchovy a prevence za 15 let na ZŠ Kuncova neúčastnily. Dvakrát to bylo kvůli náboženskému přesvědčení," dodal ředitel.

Francouzštinářku sám od sebe nevyhodí, spíše prý doufá, že zváží následky svého vystoupení a důsledky pomluv a odejde ze školy sama. Zároveň však přiznal, že zvažuje trestní oznámení, protože jej učitelka v pořadu jmenovala, i když nebyl přítomen a nemohl se tak bránit.

Arjana Shameti přiznala, že šla do televize z vlastní iniciativy a ředitel o jejím vystoupení dopředu nevěděl. "Byla to moje soukromá aktivita. Už před dvěma lety jsem začala mít podezření, že všechno není v pořádku, a začala jsem hledat někoho, kdo by měl pro mě pochopení. Nevím, co se tam děje, co jim tam povídá, jestli se jich tam dotýká. Žáci mi sdělili, že o těchto věcech, o kterých se baví s ředitelem, by se styděli komunikovat s rodiči, a to mi přijde velice zvláštní," tvrdí Shameti.

"Moje dítě absolvovalo výchovu, ale kdybych měla v ruce ty didaktické náměty, nikdy bych ho tam neposlala, je to prasárna. Synovi sexuální výchova nic nedala. Jediné, co mu zbylo, je vzpomínka na vibrátor," vede si svou. Ředitel tvrdí opak, před lety prý přišla s tím, že syn byl z kurzu nadšený.

Rodiče se ředitele zastali

Opačně mluví i vzkazy a podpůrné dopisy, které přicházejí do pošty řediteli i zřizovateli školy. A s  Petrnouškem a jeho přístupem k dětem jsou spokojeni i rodiče.

"Mám dvě dcery a celkově jsem spokojená s úrovní a vedením školy. Sexuální výchova byla podle našeho názoru úplně v pořádku. Ředitele známe z různých schůzek, setkání ke koncepci školy a podobně, důvěřujeme mu," zastala se ho matka dvou bývalých žákyň Irena Ž.

"Nevím, jak to dělá, ale vzbuzuje v dětech důvěru a zajímá se o každé dítě jako o osobnost. I s rodiči dobře komunikuje. Pokud jsme s něčím nesouhlasili nebo se šli na něco poptat, šlo to vždy řešit v klidu a ředitel mi na vše odpověděl, nikoho nezametl pod stůl. Vše, co slíbí, to dodrží a dělá i věci navíc. Má to nějakou úroveň," dodává.

O osudu sexuální výchovy na školách zřejmě rozhodne verdikt inspektorů a to, jak se k celé věci postaví ministr školství Josef Dobeš, který od začátku sporu stojí na straně francouzštinářky. Zřizovatel školy, radnice Prahy 13, už postoj ministra školství kritizoval, a za Petrnouškem si stojí.

"Ministr školství se veřejně postavil na jednu stranu sporu, aniž by vyslechl argumenty druhé strany. Základní škola Kuncova je ze strany rodičů dlouhodobě hodnocena velmi pozitivně a ředitel Pavel Petrnoušek má plnou důvěru vedení městské části," vzkázal před časem starosta Prahy 13 David Vodrážka.

Na radnici mezi tím došly dopisy a podpisy několika stovek lidí, kteří se současného vedení školy a sexuální výchovy zastali.

Vánoce a advent

Adventní čas začíná v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

  • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kecy o genocidě nejsem zvědav, vpálil Vondra Davidovi. Chtěl odejít ze studia

Europoslanec Ivan David v televizní debatě na CNN Prima NEWS rozčílil europoslance Alexandra Vondru tvrzením, že Izrael...

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Zkusili jsme se objednat na vyšetření. Běžně se čeká měsíce, někde i odmítají

Premium Protestující lékaři a premiér ve čtvrtek oznámili dohodu. Pro pacienty se zatím nic nemění. Lékaři jsou ochotní odvolat...

Domácnosti si v průměru za elektřinu připlatí méně než 10 procent, řekl Síkela

Poslanci jednali o cenách energií v příštím roce. „Domácnosti si v průměru za elektřinu připlatí o méně než 10...

Desítky let se skrýval v Argentině. Policisté chytli hledaného podvodníka z Čech

Argentinští policisté zadrželi Čecha Josefa Šindelku, který se desítky let schovával před trestem vězení. Šindelka byl...

Lékaři se dohodli s Fialou, kolaps péče zažehnán. Dostanou navíc 9,8 miliardy

Nespokojení lékaři se po neúspěšném jednání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem sešli ve čtvrtek s premiérem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...