Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Pandemie děti odnaučila spolupracovat. Více se baví o nemocech a smrti

  16:07
Děti se během pandemie odnaučily spolupracovat a mají častěji černé myšlenky. Vyplývá to z průzkumu České rady dětí a mládeže, ve kterém sdělovali své postřehy táboroví vedoucí. Děti nebyly schopné pracovat v týmu, více se stranily kolektivu, častěji se bavily o smrti a nemocech. Roční výpadek sociálních vazeb nejvíce zasáhl děti od deseti let věku, tvrdí psycholožka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Toman, MF DNES

Děti i vedoucí na tábory letos přijeli nadšenější než kdy dříve. Měli za sebou dlouhé měsíce, kdy kvůli pandemii koronaviru mohli komunikovat maximálně přes počítačovou obrazovku. Při společných aktivitách však přišlo rozčarování. Ukázalo se, že děti spolu hůře komunikují, obtížněji spolupracují v týmu, jsou línější.

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) ve svém podzimním průzkumu získala výpovědi 321 táborových vedoucí. Respondenty byli lidé, kteří dlouhodobě pracují s dětmi. „Většinou pracují s určitou skupinou dlouhé roky, takže dovedou vypozorovat případné změny chování. Každý vedoucí nahlíží v průměru na čtyřicetičlennou skupinu, takže máme vzorek asi dvanácti tisíc dětí,“ uvedl ředitel kanceláře ČRDM Ondřej Šejtka, který je zároveň táborovým vedoucím.

Respondenti uváděli, že mnoho dětí ztratilo schopnost spolupráce a hůře se soustředí. Potvrzuje to Katka Kovandová, která dětské tábory vede od roku 1998. Letošní pořádala s tématem filmu Jumanji. Děti mělo inspirovat, jak ve snímku spolupracuje dospělý s dítětem. Kovandová však měla pocit, jako by spousta dětí zapomněla, jak spolu navzájem komunikovat.

Naučily se být samy

Dvě třetiny respondentů se shodly na tom, že děti mají horší fyzičku, jsou línější.

Polovina uvedla, že se děti více uchylují k telefonům a elektronickým zařízením.

Třetina sledovala sníženou schopnost spolupráce a soustředění.

Čtvrtina uvedla, že děti se více orientují na černé myšlenky, straní se kolektivu.

Zdroj: průzkum České rady dětí a mládeže (ČRDM)

„Dokázaly velice dobře zabrat, pokud byly motivované k výkonům samy za sebe. Jakmile ale měly vymyslet nějakou taktiku, strategii, byly ztracené. Nevidí spolupráci jako možnost, protože tuto schopnost více jak rok nepoužívaly. Často jsem slyšela: ‚Ty tu stůj, raději nic nedělej, já to zvládnu sám,‘“ popsala Kovandová. Děti byly podle ní silně zakotvené v přesvědčení, že existují v první řadě ony samy.  

Ředitelka Dětského krizového centra Zora Dušková potvrzuje, že dlouhé období pandemie dětem nedalo, co děti vývojově potřebují. Jejich sociální dovednosti se proto nerozvíjely adekvátně věku. 

Odvykly si na větší kolektivy a zvykly si naopak na menší jednotky, na rodiny, samotu. „Musíme si uvědomit, že děti zůstaly uzavřené samy doma bez potřebných vrstevnických sociálních kontaktů. Mnohé děti ztratily sociální jistotu, jsou nejistější, obávají se kontaktů. Neví, co mají očekávat,“ popsala. 

Pozorujete u svých dětí po pandemii změnu v chování?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 0:00:00. Anketa je uzavřena.

Vrátily se navíc do kolektivů, na které byly zvyklé v určité podobě, ale jejich atmosféra a dynamika se mezitím změnila. „Ani vztahy nemusí být stejné, což děti může mást. Nejvíce zasažená je věková kategorie od deseti let a starší, tam jsou sociální vazby zásadní,“ dodala Dušková.

Děti se rozhodly ke kolaboraci s režimem

Horší schopnost komunikace a spolupráce si všiml také vedoucí Marcel Pudich, který ve spolku Země nezemě pořádá tábory čtrnáct let. Překvapilo ho, že děti nezvládaly kombinovat komunikaci, strategické rozhodování a pohyb. „Připravujeme pro ně každoročně typově obdobné aktivity, a letos poprvé tam byl nulový výsledek, ani jednou se jim nepodařilo vyřešit daný problém,“ uvedl. 

Účastníci tábora například hráli hru, ve které měly za úkol se v týmech domlouvat, vyvozovat z indicií závěry, strategicky se rozhodovat a členy skupiny rozesílat na různá místa po okolí. „A oni bezradně seděli u stolu, vůbec nevěděli, kdo co bude dělat, kde mají členy týmu, jestli jsou všichni,“ vyjmenoval Pudich. Děti byly podle vedoucího samy zaskočené, že se nedovedou ve srovnání s předchozími lety domluvit.

Vedoucí Pudich si u dospívajících všiml také agresivního chování. Do programu tábora zařadili kurz pro středoškoláky na téma dvacátého století, ve kterém každý den prožívali úseky z nějaké dekády minulého století. 

„Když se konečně mohly děti potkat osobně, byla to bezmezná radost, nadšení. Jim prostě stačilo být spolu, ani pomalu nepotřebovaly náš program.“

Ondřej Šetkaředitel kanceláře ČRDM a táborový vedoucí

„V době 50. a 60. let, kdy jsme imitovali komunistický režim a výslechy, se hodně lidí rozhodlo kolaborovat a raději spolupracovat s temnou stránkou systému, než aby se dali dohromady a bojovaly proti ní,“ zmínil Pudich. 

Rozhodování středoškoláků přičítá celkové negativní náladě ve společnosti. „Děti vidí, co si mohou dovolit lidi v těch nejvyšších místech, tak proč by si to nemohli dovolit oni,“ dodal.

Táborový vedoucí Ondřej Šetka zaznamenal, že se děti více bavily o smrti nebo nemocech. Přibylo těch, které se více uzavírají do sebe, straní se kolektivu, u některých byla znát sociální deprivace.

Pravidla na letošní léto: dětské tábory, doučovací kempy i školy v přírodě

Zora Dušková z krizového centra potvrdila, že se na jejich dětské lince důvěry setkávají se značným nárůstem podobných jevů. „Vnímáme velký nárůst úzkostí, sebepoškozování, i sebevražedných myšlenek,“ řekla. 

Apeluje proto, aby rodiče s dětmi probírali, jak se jim daří ve vztazích, aby je podporovali, pomohli jim. „Je dobré dětem nabízet odbornou pomoc, aby znaly možnost krizových chatů, linek důvěry. Máme zkušenost, že s těmi nejtěžšími starostmi zůstávají děti dlouhé roky úplně osamělé,“ dodala Dušková.

I přes mnoho negativního však pandemie přinesla i pozitiva. Děti se na společně strávený čas na kroužcích a táborech neuvěřitelně těšily. „Když se konečně mohly potkat osobně, byla to bezmezná radost, nadšení. Jim prostě stačilo být spolu, ani pomalu nepotřebovaly náš program. Od první schůzky, kterou jsme mohli dělat naživo, se na společné aktivity přihlašují všichni,“ dodal táborový vedoucí Šetka.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Žralok zabil Rusa u pláže v Hurghadě, boj o život natočili přihlížející

Turisté v egyptské Hurghadě, oblíbeném letovisku podél pobřeží Rudého moře, zažili ve čtvrtek šokující podívanou....

Ukrajinská protiofenziva začala? Kyjev mlží, tanky se u Záporoží valí do boje

Sledujeme online Ukrajinská protiofenziva začala, tvrdí americká média s odvoláním na armádní zdroje z Kyjeva. Kabinet prezidenta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výbuch protrhl Kachovskou přehradu. Byli to ruští motostřelci, tvrdí Kyjev

Ukrajina oznámila, že ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu na jižním toku Dněpru. Podle armády tak...

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko je lepší. Spolužáci poplivali ukrajinskou dívku, chování odsoudil i Rakušan

„Ukrajina je ku*va. Ukrajina je blbá. Rusko je lepší. Rusko je silnější.“ To jsou slova, která míří na ukrajinskou...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Prezident Pavel vystoupí před poslanci, bude ve funkci na Hradě sto dnů

Aktualizujeme Za poslanci se příští týden vypraví prezident Petr Pavel. Dohodl se na tom s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou...

Pečivo zlevní nová sklizeň obilí, předpovídá šéfka potravinářské komory

Ceny potravin stále nejsou na svém „normálu“. V budoucnu ještě očekáváme zlevňování, uvedla v pořadu Co na to vaše...

Penze mají růst méně. Návrhu vlády vzdorovala opozice do půl druhé ráno

Koalice prosadila v prvním čtení ve Sněmovně vládní návrh zpomalit valorizace penzí a zpřísnit podmínky pro odchod do...

Na silnicích zemřelo za poslední dva týdny víc lidí než jindy za celý měsíc

Za posledních 14 dnů si dopravní nehody v Česku podle údajů z policejních statistik vyžádaly 36 životů, to je víc než...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...