Policie: Zkouška dechu je důkaz. Znalec u soudu s Janouškem tvrdil opak

  1:53aktualizováno  1:53
Dechovou zkoušku jako důkaz o požití alkoholu ve čtvrtek u soudu s Romanem Janouškem napadl soudní znalec. Výsledky jsou podle něj neprůkazné. Policie si však stojí za tím, že orientační dechová zkouška je u soudu přípustná, a myslí si to i odborníci. Jako důkaz ji připouští i zákon.

Pražský lobbista a podnikatel Roman Janoušek sedí v policejním voze poté, co v Praze havaroval opilý (23. března 2012) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

"Myslím, že se stalo něco divnýho, až to budu vědět, tak vám to řeknu, jo?" Tak Roman Janoušek komentoval loni v březnu nehodu při níž srazil ženu a od nehody ujel. Když ho policisté nechali dýchnout, přístroj ukázal hodnotu 2,28 promile (více si přečtěte zde).

Soudní lékař Josef Pleskot však ve čtvrtek u pražského městského soudu, který se Janouškovou nehodou zabývá, prohlásil, že výsledky nelze z jeho pohledu považovat za důkaz. "Nelze přepočítávat hladinu alkoholu v krvi z dechové zkoušky. Pozitivní výsledek dechové zkoušky tak nelze považovat za důkaz přítomnosti alkoholu v krvi," citoval Pleskot svou zprávu (více o čtvrtečním jednání se dočtete zde).

Proti jeho tvrzení se však ohrazuje ředitel policejní dopravky Tomáš Lerch.  Dechová zkouška je přípustná jako důkaz na základě takzvaného tabákového zákona. "V paragrafu 16 je uvedeno, že pokud je dechová zkouška provedena ověřeným analyzátorem alkoholu v dechu, tak v takovém případě se lékařské vyšetření neprovádí," říká Lerch.

Soudy běžně dechové zkoušky akceptují

Podle něj soudy běžně výsledky policejního měření uznávají, a to jak ve správním, tak i trestním řízení, existuje už několik rozsudků. "Občas se objeví různé takovéto komentáře různých znalců. Je ale potřeba říct, že pokud by někdo chtěl posuzovat otázku měření, tak by to měl být znalec z oboru metrologie a nikoliv znalec z toxikologie, který provede různé dopočítávání," upozorňuje Lerch.

Fotogalerie

"Je to dost často názor lékaře, který kolikrát ani nebyl seznámen s průběhem měření a přesností přístrojů, které používáme," říká šéf dopravních policistů s tím, že pokud by byl při kontrole použit necertifikovaný přístroj, musel by samozřejmě následovat odběr krve.

Podle právničky Dagmar Raupachové bude konkrétně v Janouškově případě záležet na soudu, jak získané důkazy posoudí. "Jedna věc je zajišťování důkazů, druhá jejich hodnocení soudem. A soud má poměrně velký prostor, aby zhodnotil výpověď znalce, zhodnotil jiné důkazy - ať přímé či nepřímé," odhaduje advokátka.

Přesnost Drägerů je 99 procent, říká odborník

Drtivá většina měřících přístrojů, které policie používá, přitom potřebnou certifikaci od Českého metrologického institutu (ČMI) má. Nejčastěji se jedná o modely firmy Dräger. Institut připravil i metodiku, která má zajistit co nejvyšší přesnost. "Po pěti minutách se provádí ještě opakovaná dechová zkouška," vysvětluje Lerch.

K názoru policie se přiklání i přednosta pražského Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky Tomáš Zima. Přístroje, které používá policie dnes, už jsou podle něj velmi přesné, pracují totiž na jiném principu než kdysi používané trubičky. "V 99 procentech případech ano. Nic totiž není stoprocentní," říká Zima.

Dřívější metody totiž reagovaly na specifické aromatické látky, které byly nejčastěji spojené s alkoholem, ale mohly se v dechu objevit i po konzumaci některých jídel. "To třeba kdybyste vypil litr džusu nebo dýchal formaldehyd, tak by vám to také zezelenalo, to bylo nepřesné," vysvětluje lékař.

"Je to dechová zkouška, která má samozřejmě některá úskalí. Je potřeba ty přístroje kalibrovat, je tam odchylka. Pak je tam ale věc druhá. Když má nějaká strana rozpor, tak může následovat odběr krve nebo moči ve zdravotnickém zařízení a provedení precizní analytické zkoušky a je to jasné," dodává Zima. 


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Chřipková sezona bude letos zřejmě vážnější než loni, varují hygienici

Jihomoravští hygienici očekávají, že nadcházející chřipková sezona bude závažnější než ta, která skončila letos na...

Najdete na iDNES.cz