Dechová zkouška není důkazem, že pil, tvrdí znalec u soudu s Janouškem

  8:42aktualizováno  11:10
Ženě, kterou loni srazil lobbista Roman Janoušek, šlo podle znalce Josefa Pleskota o život. Nezasáhl ji jen zrcátkem, řekl odborník během líčení. Soudci po jeho výpovědi odročili případ na září, kdy dorazí zbývající svědci, znalci dopravy a dodatečně i expert obhajoby z oboru zdravotnictví.

Roman Janoušek vypovídá u soudu | foto: iDNES.cziDNES.cz

Soudci chtěli od znalce z oboru soudního lékařství nejprve vědět, jaký je jeho názor na množství alkoholu v lobbistově krvi v době nehody. Janoušek po nehodě nadýchal 2,28 promile a odborník měl potvrdit, zda je na místě ohrožení pod vlivem návykové látky. Pleskot ale svou odpovědí překvapil.

"Nelze přepočítávat hladinu alkoholu v krvi z dechové zkoušky. Pozitivní výsledek dechové zkoušky tak nelze považovat za důkaz přítomnosti alkoholu v krvi," citoval znalec ze své zprávy.

Fotogalerie

Lékař také zkoumal, jak Janouškovo auto do ženy narazilo a vyloučil, že by byla jen sražená zrcátkem. "Žena stála levým bokem k vozu před pravou částí vozidla. Prvotní náraz ji způsobil zlomeninu levého kotníku, potom se dostala na kapotu, kde došlo ke zlomenině žeber a nakonec jí náraz hlavy na zrcátko způsobil nitrolebeční krvácení, které ji ohrozilo na životě," popsal celou nehodu Pleskot, který ke svým závěrům došel po přezkoumání poranění, konzultací s experty a výpovědí svědků. 

Pleskotova výpověď se moc nelíbila Janouškovu advokátovi Vítovi Širokému. "Znalec by se neměl vyjadřovat k tomu, jak se nehoda stala, ale jen k tomu, jak se mohla stát," řekl Široký.

Ten zároveň slíbil, že jeho klient znovu k soudu dorazí v září. "Minimálně přijde na závěr líčení," dodal Široký.

K líčení se měl ve čtvrtek dostavit ještě primář Michal Beran, který se s Pleskotem neshoduje, že by žena stála před vozidlem. Nakonec se ale omluvil a tak se četla jeho zpráva. Podle jejíchž části, které se u soudu četly, nestála žena ani před středem ani před pravou stranou vozidla.

Není to alkoholik, řekl Janouškův psycholog

Středečním výpovědím Janouškova psychologa Ivana Doudy a dalších expertů psychiatrie nesměla být přítomna veřejnost. Douda po své výpovědi mluvil o Janouškově psychickém stavu s novináři. "Je v úzkosti. Nevěřím, že v tom, co udělal, byl nějaký úmysl. Situaci vůbec nechápal," řekl. Podle lékaře měl také Janoušek sklony  k tomu, řešit své problémy alkoholem.

"On ale není závislý na alkoholu, je problémový piják," dodal Douda (více zde).

O závěrech expertů, kteří měli zkoumat možné spojení Janouškova zranění hlavy a jeho vliv na chování, informoval lobbistův obhájce Vít Široký. "Znalci se vyjádřili tak, že přestože hematom nalezen byl, tak mají pocit, že to nemělo vliv na jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti," uvedl pro ČTK. Janouškovu příčetnost znalci zkoumali opakovaně kvůli operaci, kterou podstoupil v únoru letošního roku.

Výpovědi expertů předcházely výslechy očitých svědků. Ti si ale často odporovali a místo odpovědí tak přinesli další otázky, což rozčarovalo i soudce Tomáše Kubovce. "Každý svědek dnes vypovídal úplně jinak. Jak si pak máme my i veřejnost udělat obrázek o případu," řekl ve středu během výslechu jednoho svědka.

Svědci se nemohli shodnout především na tom, kde žena stála v momentě těsně před akcelerací auta. I když zazněly rozličné názory, jestli byla na levé či pravé straně vozu, v převážné většině svědci vypovídali, že stála před autem, což by vylučovalo, že ji Janoušek neviděl. 

Janouškova výpověď před soudem. Moje šťastná hvězda už nesvítí, řekl  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Koaliční lídři se dohodli, že ve Sněmovně podpoří výroční zprávy ČT

Koaliční lídři se dohodli, že ve čtvrtek ve Sněmovně podpoří výroční zprávy České televize. Po jednání ČSSD a ANO to...

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

Premium

Experimentujete s dětmi, varují lékaři rodiče. Bez vakcíny jsou v ohrožení

Stále více rodičů v Česku odmítá dávat své děti očkovat. Situace je přitom dost vážná. Jedním případem za všechny je...

Česko je ještě může přijmout. Případ čínských křesťanů opět posoudí vnitro

Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl dvěma kasačním stížnostem čínských křesťanů. Zrušil rozsudek krajského soudu a...

Najdete na iDNES.cz