Janouškovo zranění hlavy nemělo na nehodu vliv, shodli se znalci

  9:02aktualizováno  16:30
Druhý den vypovídali svědci u soudu s lobbistou Romanem Janouškem, který minulý rok srazil vietnamskou podnikatelku a od místa nehody ujel. Pět z šesti se shodlo, že žena stála před vozem, i když není jasné jestli na straně řidiče nebo spolujezdce. Vypovídali i znalci, média však byla z jednání s nimi vyloučena.

Roman Janoušek (vpředu) se svým advokátem Vítem Širokým před hlavním líčením u Městského soudu v Praze. Za pokus o vraždu mu hrozí až osmnáctiletý trest vězení. (16. července 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Svědectví, na které straně vozu žena při nehodě stála, mohla být pro kauzu klíčová. Měla totiž potvrdit či vyvrátit, zda Janoušek ženu viděl. Výpovědi svědků však přinesli do vyšetřování jen větší zmatek a soudce Tomáš Kubovec tak neskrýval rozčarování."Každý svědek dnes vypovídal úplně jinak. Jak si pak máme my i veřejnost udělat obrázek o případu," řekl během výslechu jednoho svědka. 

Rozhovor s psychologem Doudou

Michal Kalous, který byl v době nehody ve svém voze v odbočovacím pruhu, tvrdil stejně jako úterní svědci, že žena stála na straně spolujezdce. "Byla na pravé straně auta. Když se chytila zrcátka tak se rozjel a ona upadla." To, že poškozená stála na straně spolujezdce potvrdila i lékařka, která poskytovala zraněné Vietnamce první pomoc. "Stála na rozhraní předního světla a kapoty. Auto ji při rozjetí udeřilo do hlavy bočním zrcátkem na straně spolujezdce." 

Lubomír Havlíček, který byl ve středu prvním svědkem, však viděl ženu na druhé straně vozu, na straně řidiče. "Stála čelem k řidiči. Ten se ji snažil objet a ona byla odstřelena přes kapotu. Nebyla před spolujezdcem, ale přímo před řidičem."

Další svědek, který byl v té době s Havlíčkem na cigaretě, tvrdí to samé. "Snažila se otevřít dveře u řidiče a pak i u spolujezdce. Potom se postavila před auto. Když byla uprostřed vozu, tak ji řidič srazil a ona spadla přes pravou stranu vozu."

Odpoledne senát vyslechl soudní znalce. Novináři však jejich výpovědím nesměli být přítomni, výslechy byly neveřejné. Janouškův obhájce Vít Široký poté jejich stanoviska sdělil médiím. "Znalci se vyjádřili tak, že přestože hematom nalezen byl, tak přes jejich vyšetření mají pocit, že to nemělo vliv na jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti," uvedl pro ČTK Široký. Janouškovu příčetnost znalci zkoumali opakovaně kvůli operaci, kterou podstoupil v únoru letošního roku.

Janoušek přečetl prohlášení a zmizel

Janoušek přečetl v úterý u soudu pouze své prohlášení, ale jinak odmítl vypovídat (více zde). Soud mu kvůli zdravotnímu stavu povolil neúčastnit se dalších slyšení. Lobbista je kromě ohrožení pod vlivem návykové látky obviněn i z pokusu o vraždu. Výpověď poškozené Vietnamky však druhému obvinění nenasvědčuje.

"Kdyby mě ten pán chtěl přejet, udělal by to už když jsem stála před středem jeho vozu," řekla už policii podnikatelka a v úterý své prohlášení neměnila.  

Fotogalerie

Stejný názor s ní sdíleli i v úterý předvolaní svědci nehody. "To najetí nebylo nijak razantní, ale paní se nějak zamotala o zrcátko. Jestli ji potom přejel zadním kolem jsem neviděl," uvedl například Vladimír Buberle, který incident sledoval ve zpětném zrcátku a k nehodě přivolal policii. "Myslím si, že označit to za pokus o vraždu je ujeté," uvedl další očitý svědek nehody.

Janouškův advokát Vít Široký je s výpovědí Vietnamky spokojený (více v rozhovoru zde), jestli však žalobkyně na základě výpovědí kvalifikaci činu sníží, není jasné, protože se k procesu odmítla vyjádřit.

Hlavní líčení je naplánováno do pátku. K soudu se však nedostavilo několik svědků, na kterých státní žalobkyně trvá, a tak se bude soud odročovat. Líčení tak bude s největší pravděpodobností pokračovat v září.  

Úterní výpověď Janouška u soudu

 


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Z miliardového tendru na obrněnce odstoupila Puma, zůstávají tři uchazeči

V soutěži na dodávky 210 pásových obrněných transportérů pro českou armádu zůstávají jen tři výrobci, kteří v úterý...

Plaga, Babiš a odbory se nedohodli. O růstu platů učitelů budou jednat znovu

Ministr školství Robert Plaga, premiér Andrej Babiš a odborový předák František Dobšík na konferenci Školství 2020...

Poslanci odsoudili tureckou invazi v Sýrii jako porušení mezinárodního práva

Poslanecká sněmovna v úterý odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš...

Poslanci uctili Gotta minutou ticha, chtějí zaujmout stanovisko k Turecku

Sněmovní strany se chtějí v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Po začátku úterní schůze uctili...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz