Nehoda lobbisty Janouška: co hraje v jeho prospěch a co mu přitíží

  17:36aktualizováno  17:36
Soud po třech dnech jednání odročil na září případ lobbisty Romana Janouška, který podle obžaloby srazil autem vietnamskou podnikatelku a ujel. Už před zahájením soudu Janouškův advokát naznačoval, čím se bude jeho klient hájit. Projděte si, čím argumentoval u soudu a co naopak hraje proti lobbistovi.

Roman Janoušek před hlavním líčení u Městského soudu v Praze. (16. července 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Bylo snížené vnímání lobbisty Romana Janouška při nehodě způsobené jen opilostí, nebo také hematomem na mozku, o němž v té době údajně nevěděl? Stála žena až vedle jeho vozu, nebo stála před ním, a tudíž ji musel vidět? 

Roman Janoušek během jednání, které začalo v úterý, nevypovídal. Sice k soudu dorazil, ale přečetl jen své prohlášení a ihned opustil budovu Městského soudu v Praze. Údajně je nemocný a necítí se dobře. Že se obžalovaný nezúčastní svého vlastního procesu, není podle právníků zcela obvyklé.

U Janouška to může být i promyšlená strategie. Zdravotní problémy spojené se sníženou pozorností v době havárie mohou při procesu mluvit v jeho prospěch. Co konkrétně mu však může pomoci a co naopak hraje proti němu?

PRO
Sražené ženě zaplatil odškodné

Lobbista zaplatil sražené Vietnamce skoro milion korun. "Vyhověli jsme všem jejím požadavkům a ta částka (včetně náhrad a dalších výloh) je někde kolem 950 tisíc a milionu," řekl pro iDNES.cz Janouškův právník Vít Široký.

Případ Romana Janouška

Poškozená je s částkou spokojena a více od lobbisty nežádá. "Považuji to za dostačující," uvedla. Vyrovnání s poškozenou je polehčující okolností.

"Soud k této dohodě přihlédne a posoudí to ve prospěch pana Janouška," míní advokát Josef Biňovec, který se zaměřuje na dopravu. Janouškovi však odškodnění může přinést pouze nižší trest v případě, že ho soud shledá vinným. Trestní řízení s ohledem na dohodu s poškozenou zastavit nelze, na to je pokus o vraždu, ze kterého je obžalovaný, příliš vážným činem.

PRO
Poškozená hovoří v Janouškův prospěch

Slova sražené cizinky vyznívala u úterního líčení v Janouškův prospěch. "Po nárazu si nic nepamatuji," uvedla žena před soudem a odkázala na svou výpověď na policii. Tehdy uvedla, že ji Janoušek zřejmě nesrazil úmyslně. "Kdyby do mě chtěl narazit, udělal by to už, když jsem stála před středem jeho vozu," uvedla už v policejní zprávě a svá slova potvrdila i během líčení. 

PRO
Dechová zkouška je neprůkazná

Soudci chtěli vědět, jaký je pohled znalců na množství alkoholu v lobbistově krvi v době nehody. Janoušek po nehodě nadýchal 2,28 promile a odborník měl ve čtvrtek potvrdit, zda je na místě obvinění z ohrožení pod vlivem návykové látky.

Znalec však překvapil a řekl, že dechová zkouška není důkazem. "Nelze přepočítávat hladinu alkoholu v krvi z dechové zkoušky. Pozitivní výsledek dechové zkoušky tak nelze považovat za důkaz přítomnosti alkoholu v krvi," citoval znalec Josef Pleskot ze své zprávy.

PROTI
Hematom v mozku neměl vliv na jeho reakce

Janoušek tvrdil, že v době nehody byl pod silným tlakem. Současně měl také krevní sraženinu v mozku, o které nevěděl, a která podle něj mohla ovlivnit jeho pozornost. "Dostal jsem se do situace, kdy jsem přestal vnímat realitu," uvedl v úterý u soudu Janoušek.

Obhajoba tak naznačila, že už v době nehody se u něj mohly projevit příznaky zdravotních problémů a ovlivnit jeho vnímání. Středeční výpovědi expertů však tyto naděje ukončily. "Znalci se vyjádřili tak, že přestože hematom nalezen byl, tak přes jejich vyšetření mají pocit, že to nemělo vliv na jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti," přiznal po výslechu expertů, na kterém nebyli novináři vpuštěni, lobbistův advokát Vít Široký. 

PROTI
Věděl, že ženu může nárazem zabít

Žalobci původně Romana Janouška vinili z úmyslného těžkého ublížení na zdraví, později však čin překvalifikovali na pokus o vraždu. Při změně paragrafu vycházeli z toho, že lobbista si byl vědom, že řídí stroj, který může zabít a navíc ženu před nárazem viděl, takže byl srozuměn s tím, že ji může zabít. Za to mu hrozí až osmnáct let za mřížemi.

PROTI
Viník nehody z místa ujel

 Poté, co Janoušek ženu srazil, z místa nehody ujel. "Neposkytnutí pomoci je samostatný trestný čin," upozorňuje dopravní právník Biňovec.

Janoušek tvrdí, že si sražené nevšiml, a proto jel dál.

NEJASNÉ
Nejednotnost svědků

Během líčení vypovídali svědci z okolních aut, kolemjdoucí i zdravotnice, která ženu ošetřovala. Všechny výpovědi mají jeden jmenovatel: nelze z nich přesně stanovit, kde žena těsně před srážkou stála.

U soudu zaznělo, že svědci viděli ženu uprostřed před vozem, stejně jako tvrzení, že cizinka stála v inkriminovaný moment z boku auta a držela se za zrcátko. Tuto verzi však naopak popřel znalec Pleskot. "Kdyby byla sražena jen zrcátkem, neutrpěla by taková zranění, jaká utrpěla. Žena stála levým bokem k vozu před pravou částí vozidla a prvotní náraz šel do levé nohy," uvedl.

V září navíc ještě dorazí expert obhajoby, primář Michal Beran, který stejně jako Pleskot zpracovával analýzu mechanismu nárazu. Soudní senát, vedený soudcem Tomášem Kubovcem, tak bude muset zvažovat, komu uvěří.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Fígl se spropitným. Na Letišti Václava Havla šidí cizince, i po odbavení

Usadí se, vedle sebe postaví příruční kufřík, objednají si jídlo a pití a nahlas klábosí, aby to slyšel i personál...

Pusťte na Kozí dráhu cyklisty, žádají města. O vlaky tu zájem nemají

Z jednokolejné železniční trati, která propojuje několik měst a obcí Ústeckého kraje od Děčína až po Oldřichov u...

Z letadla Smartwings vysadili cestujícího, dožadoval se výměny sedadla

Letadlo české společnosti Smartwings přerušilo start na Sicílii a jeho posádka přinutila vystoupit jednoho z pasažérů....

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Najdete na iDNES.cz