Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

PŘEHLEDNĚ: Blíží se start inkluze. Jaké změny čekají školy a rodiče?

  16:18
Novela školského zákona, která obsahuje pravidla inkluze, vstoupí do praxe od začátku nového školního roku. Vzbuzuje u učitelů a rodičů očekávání i obavy. Co ve školách čeká handicapované a mimořádně nadané děti? Redakce iDNES.cz s pomocí odborníků odpovídá na nejčastější otázky, které v souvislosti s inkluzí vyvstávají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

1 Kolik dětí se speciálními potřebami přijde do běžných škol?

Ministerstvo školství (MŠMT) v uplynulých týdnech zjišťovalo počty dětí se speciálními vzdělávacími potřebami v jednotlivých krajích a počty těch, které budou směřovat do běžných základních škol. Výsledná data MŠMT zveřejní koncem července.

Žákem se speciálními potřebami, který potřebuje podpůrná opatření, se rozumí děti se zdravotním postižením - zrakovým, sluchovým nebo tělesným, děti s kombinovanými vadami, autismem, vadami řeči atd. Dále děti s mentální retardací nebo se sociálním znevýhodněním.

„Už nyní je jasné, že přesně tak, jak jsme předpokládali, bude počet dětí se speciálními potřebami, které nově zamíří do běžných škol, velmi nízký. Nic dramatického se od prvního září dít nebude,“ říká mluvčí MŠMT Jarmila Balážová s tím, že už v předchozích letech děti z praktických škol postupně přecházely do škol běžných.

2 Kdo rozhodne, zda dítě půjde do běžné nebo praktické školy?

O výběru školy rozhodují rodiče - v tomto ohledu novela nic nemění. Zdravé dítě jde automaticky do běžné základní školy. Má-li však speciální vzdělávací potřeby vyplývající ze zdravotního, mentálního či sociálního handicapu, navštíví s ním rodiče školské poradenské zařízení (pedagogicko- psychologickou poradnu nebo speciálně pedagogické centrum - pozn red.), kde odborníci posoudí, v čem konkrétně vězí problém.

Co musí škola dítěti poskytnout

Mezi podpůrná opatření, která může poradenské zařízení dítěti doporučit, a která následně škola musí zařídit patří:

  • využití speciálních metod, postupů, forem a prostředků vzdělávání
  • kompenzační, rehabilitační a učební pomůcky, speciální učebnice a didaktické materiály
  • zařazení předmětů speciálně pedagogické péče
  • poskytování pedagogicko-psychologických poradenských služeb
  • zajištění služeb asistenta pedagoga
  • snížení počtu žáků ve třídě nebo studijní skupině

„Zařízení určí, která podpůrná opatření dítě potřebuje pro své vzdělávání. Vystaví zprávu a informace předá rodičům i škole, kterou pro své dítě vybrali, aby přesně věděla, co má s dítětem dělat, aby dosáhlo svého maxima,“ vysvětluje Jana Zapletalová ze sekce pro pedagogicko - psychologické poradenství Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV).

Poradna rovněž doporučí, zda je pro dítě vhodnější vzdělávání v běžné škole, či zda dát přednost škole praktické (zřízené podle §16 odst. 9 školského zákona - pozn. red.). Konečné slovo však mají rodiče. Na podpůrné prostředky, které poradna „naordinuje“, má dítě ze zákona nárok, ať rodiče zvolí jakoukoli školu.

3 Může škola přijetí dítěte se speciálními potřebami odmítnout?

Spádová základní škola žáka nesmí odmítnout. Jedinou výjimkou je pokud prokáže, že má naplněnou kapacitu. V tom případě má zřizovatel školy povinnost zajistit pro žáka místo v jiné škole. U jiných škol než spádových povinnost přijmout žáka stanovena není, a závisí tedy na dohodě mezi rodiči a vedením školy.

Od chvíle, kdy se rozhodne o přestupu dítěte se speciálními potřebami do běžné školy, má škola maximálně čtyři měsíce na to, aby zajistila všechna podpůrná opatření, které dítěti stanovila poradna.

4 A co mimořádně nadané děti?

Od 1. září dostanou rovněž tyto děti nově spektrum podpůrných opatření. „Mají například možnost získat přístupy do světových knihoven, laboratorní pomůcky, drahé učebnice a další speciální pomůcky. Máme například velké množství mimořádně nadaných dětí, které se zabývají fyzikou a astronomií. Rodič obvykle nemá na to, aby koupil například drahý dalekohled. Nově tyto speciální pomůcky může opatřit škola,“ vysvětluje Zapletalová.

Kromě toho mají mimořádně nadané děti stejně jako dosud možnost přeskakovat ročníky, učit se podle individuálního vzdělávacího plánu či ve vyšších ročnících využívat různé stáže.

5 Jak škola sežene asistenty a speciální pomůcky?

Ředitel dostane ze školského poradenského zařízení seznam konkrétních podpůrných opatření, které má škola pro žáka zajistit. Zřizovatel pak škole na základě těchto požadavků pošle finanční prostředky.

Většina škol už integruje

Z posledních dostupných údajů za školní rok 2014/2015 vyplývá, že se v běžných ZŠ vzdělává téměř 52 tisíc dětí s postižením, z toho téměř 46 tisíc formou individuální integrace. Z celkového počtu 4 100 běžných základních škol individuálně integruje děti s postižením 3 175 škol.

V praktických a speciálních školách se vzdělává téměř 24 tisíc dětí s postižením. Největší podíl dětí v těchto školách tvoří děti s mentálním postižením, i jejich počet v běžných školách však trvale roste.

Zdroj: ČOSIV

„Rozdíl oproti dřívějšku spočívá v tom, že dosud, když školy žádaly o podpůrné prostředky, například o asistenty, často je nedostávaly, protože kraje na všechny neměly finance. Od září přidělování asistentů kraj nemůže ovlivnit. Pokud školské poradenské zařízení navrhne, že dítě asistenta potřebuje, tak ho nemůže nedostat,“ říká Zapletalová.

Předpokládá se proto, že asistentů na běžných školách výrazně přibude. „Zvyšují se počty kurzů připravujících asistenty pedagoga. Na portálu RVP budeme zveřejňovat jména absolventů těchto kurzů v jednotlivých regionech, aby školy mohly snáze hledat lidi, které potřebují,“ dodává.

6 Jak se učitel naučí pracovat s postiženým dítětem?

Kurzy zaměřené na vzdělávání učitelů a jejich přípravu na práci s žáky se speciálními vzdělávacími potřebami běží už několik let, jejich počet se v souvislosti s inkluzivní novelou školského zákona ještě zvýšil.

V jednotlivých regionech kromě toho funguje síť speciálně pedagogických center. Ta budou vytvářet metodickou podporu školám, které dosud neměly zkušenosti s dětmi se speciálními potřebami. „Učitelé z běžných škol se například mohou přijít podívat do speciálních škol třeba na to, jak v praxi probíhá vzdělávání dětí se sluchovým nebo zrakovým postižením a jakou péči běžná škola bude muset těmto dětem vytvořit,“ vysvětluje Zapletalová.

7 Jaké změny čekají speciální a praktické školy?

Fungování speciálních škol se novela školského zákona nijak nedotkne. Tyto školy jsou určeny pro děti se středně těžkou nebo těžkou mentální retardací. Tyto děti jsou v běžných školách těžko vzdělavatelné, inkluze se jich proto netýká.

Praktické školy, určené pro děti s lehkým mentálním postižením, budou rovněž fungovat i nadále. Je však pravděpodobné, že část žáků z nich postupně přestoupí do běžných škol. „Je možné, že základní školy praktické budou mít určitý úbytek žáků. Na druhou stranu jim přibude práce v tom, že budou poskytovat metodickou podporu běžným školám,“ říká Zapletalová. Obavy, že speciální pedagogové přijdou o práci, jsou podle ní liché. „Naopak je možné, že jejich kapacity budou nedostatečné,“ domnívá se.

8 Co z novely plyne pro školská poradenská zařízení?

Nejpozději do dvou let od 1. září 2016 musí školská poradenská zařízení provést novou diagnostiku u všech dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. „Průběžně budou přicházet nové děti, které budou dostávat nová doporučení. A ty, které byly diagnostikovány již dříve, budou postupně chodit do školských poradenských zařízení na rediagnostiku,“ vysvětluje Zapletalová.

Školská poradenská zařízení kvůli změně systému rovněž zvýšila kapacitu. „Obdržela desetiprocentní navýšení počtu pracovníků, nikoliv plošně ale v průměru. Někde to tedy bylo více a někde naopak méně. Jejich práce se bude monitorovat a vyhodnocovat, takže se nedá vyloučit i další zvýšeni počtu pracovníků,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí NÚV Markéta Růžičková.

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

Sobotní teploty v Česku dosahovaly až 34 stupňů. Na rekord to ale nestačilo

Až na skoro 34 stupňů Celsia v sobotu odpoledne vystoupaly teploty v Česku. Na překonání rekordů to však kvůli extrémním teplotám z minulosti nestačilo. Vyplývá to z informací Českého...

27. července 2024  17:06

Američané se zhlédli v řepce. Jejich plány může zhatit Trumpův volební triumf

Čím dál více amerických firem sází na produkci řepky olejky. Kromě využití v gastronomii totiž roste globální význam této suroviny i na trhu s pohonnými hmotami. Další rozmach plodiny však momentálně...

27. července 2024

Černochová navštívila Ukrajinu. Uctila památku československých legionářů

Ministryně obrany Jana Černochová na Ukrajině uctila památku československých legionářů a vojáků druhé světové války. Připomněla si také oběti vojáků z českých zemí bojujících v řadách...

27. července 2024

Olympijská babička. Číňanka v barvách Chile debutovala na hrách v 58 letech

Paříž (Od našeho zpravodaje) Vzhledem k jejímu úctyhodnému věku je pochopitelné, že si vysloužila právě tuto přezdívku. Zeng Zhiying, 58leté rodačce z Číny reprezentující Chile, říkají „olympijská babička“. Na hrách v Paříži...

27. července 2024  16:58

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....