Jak se hasí požáry v EU. Koordinace probíhá napříč všemi členskými státy

Seriál   18:05
Evropská unie jsou pro nás úřady a nařízení. Že by měla „svoje“ hasiče a záchranáře, to většina Čechů neví. Jak funguje evropská spolupráce? Kdo to platí a kdo rozhodne, jestli hasit požár přiletí Italové nebo Poláci?

První týden hašení požáru v národním parku České Švýcarsko (konec července 2022) | foto: HZS Královéhradeckého kraje / Michal Fanta

„Hoříme a nezvládáme to!“ Tak nějak znělo volání o pomoc, které vyslali čeští hasiči do Bruselu v úterý 26. července. S každou hodinou bylo zřejmější, že oheň požírající stromy i lesní podrost v Českém Švýcarsku je mimořádný svým rozsahem i tím, jak těžké bude ho uhasit. Prakticky hned na výzvu zareagovalo Polsko a Slovensko, které poslaly vrtulníky.

Méně než 24 hodin po původním SOS přiletěla také letadla přímo z flotily Evropské unie. Sytě žluté, červené a modré pláště strojů původem z Itálie a Švédska se pak v reportážích ze zásahu objevovaly pravidelně několikrát denně.

Budíček pro české popírače změn klimatu, píší v Británii o požáru u Hřenska

Na obrazovkách se po svém příjezdu do Hřenska objevil i Marcin Pater, původní profesí polský hasič, který evropské zásahy proti lesním požárům pomáhá koordinovat. Hořet bude podle odborníků v Evropě i kvůli klimatické krizi stále častěji, a to i tady ve střední Evropě, která dlouho zůstávala mimo nejohroženější pásmo.

To se teď ale může změnit. Jak uvedl náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Petr Olšejšek, požár v Českém Švýcarsku je pro hasiče varováním, že kvůli klimatické změně bude do budoucna potřeba hasit jinak. „Tady se jasně ukázalo, že bez letecké techniky nejsme schopni takové požáry zvládat,“ uvedl ve vysílání České televize. Problém měli hasiči vybavení vrtulníky například s nabíráním vody v Labi. Té je kvůli suchu málo.

Ve hře je proto varianta, že by si Česko pořídilo nějaké hasicí letadlo společně s dalšími evropskými zeměmi. Jako možnost to zmínil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Hasiči návrhy na zlepšení vlastní akceschopnosti vítají a mezinárodní síť hasicích vrtulníků a letadel ve střední Evropě by se k tomu dobře hodila.

Mapa oblasti požárů v Hřensku na hranici s Německem

Vlastní letadlo s lesklým žlutým pláštěm, které je v nabírání vody stejně obratné jako italské a švédské stroje, by Česku mohla zafinancovat přímo Evropská komise. V rámci posílení společného boje s ohněm chce mít totiž do roku 2029 k dispozici celkem dvanáct letadel.

Evropské krocení ohně

Požár na severu Čech byl jedním z případů krize, ve které by spolupráce mezi evropskými státy nezafungovala tak dobře, kdyby Češi na samém začátku nevyužili krizového nástroje Evropské unie. Tuzemští hasiči mohli sice začít obvolávat sousedy postupně a zjišťovat, kdo má jaké kapacity. Tím, že stačil jeden signál vyslaný do Koordinačního střediska pro reakci na mimořádné události v Bruselu, ale ušetřili vzácný čas.

Všechno bylo nevídané, líčí požár parku fotograf hasičů z první linie

Bruselští koordinátoři mají za sebou rušné roky. Řešili převoz zdravotnického materiálu a pacientů během koronavirové pandemie, Česko i další státy si od nich nechaly pomoct, když se daly kvůli válce na útěk miliony lidí z Ukrajiny. A v sezoně požárů se k seznamu častých úkolů přidává také krocení ohně. 25 mužů a žen se v krizovém centru v belgickém hlavním městě střídá dnem i nocí, na zdi před sebou sledují satelitní obrázky z celé Evropy. Když se v červenci rozhořel požár v Českém Švýcarsku, objevil se barevný výstražný flek i nad ním.

5. srpna 2022

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv

Právě takovou spolupráci Češi cení a od EU vyžadují. A to i ti, kteří jsou jinak k unii značně kritičtí. Jak vyplývá z průzkumů agentury STEM z posledních let, víc než 60 procent veřejnosti by unii dokonce v případech krize svěřilo víc pravomocí, aby mohla v kritických momentech jednat sama, bez posvěcení všemi členskými státy.

K jakým problémům to může vést, když země váhají, se ukázalo třeba během koronavirové pandemie. V šoku jednotlivé země zavřely hranice pro zdravotnický materiál, Itálie dokonce obvinila Česko, že jim zadržujeme dodávku respirátorů. I v EU každý stát chrání hlavně svoje občany a nemá důvod jednat jinak, pokud neexistují dohody. Podobné to bylo nejdříve nákupem vakcín, protože právě zdravotnictví si každá země hlídá sama. Nakonec se ale společný postup podařilo prosadit a jak vyplývá z průzkumů, Češi společný evropský postup ocenili.

Podobně jako u covidu taky v případě hašení požárů dává spolupráce smysl i ekonomicky: misi vrtulníků z Polska a Slovenska EU zpětně proplatí. Švédsku letadlo přímo zaplatila Evropská komise, podobně jako údržbu a palivo pro ostatní stroje z evropského eráru. Ty každý rok půjčují jiné země (letos to byly kromě zmíněné Itálie také Chorvatsko, Francie, Řecko, Itálie a Španělsko).

Co Češi nevědí o Evropské unii?

Velmi povšechně dění v Evropě zajímá asi 40 procent Čechů, jen desetina ho ale sleduje blíže.

Víc než polovina společnosti neví, že jsou to český premiér a ministři, kdo Česko zastupuje na jednání Rady Evropské unie a spolurozhodují tak o návrzích, které ovlivňují životy Evropanů.

Víc než třetina veřejnosti neví, že o tom, kam nakonec potečou evropské peníze, rozhodují české úřady. Právě ty rozdělují dotace.

40 procent lidí neví, že ve všech klíčových oblastech, jako je zahraniční politika, bezpečnost nebo daně má každý z 27 států EU právo veta. Pokud členské země nenajdou shodu, nemůže návrh projít. V seriálu se na tyto „otazníky“ zaměřujeme.

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Američané už shazují Gaze z letadel pomoc, Izrael podpořil návrh příměří

3. března 2024  10:12,  aktualizováno  10:39

Sledujeme online Americká armáda v sobotu nad Pásmem Gazy shodila ze tří letadel první dodávku humanitární pomoci...

Teodora čeká zlá budoucnost, bude mít trvalý hlad i skoliózu. Rodiče hledají lék

3. března 2024

Zamykání jídla a důsledná organizace stravování. Taková budoucnost pravděpodobně čeká rodinu...

Ruská protivzdušná obrana nad Krymem zničila 38 ukrajinských dronů

3. března 2024  7:05

Sledujeme online Ruská protivzdušná obrana nad Krymem v noci na neděli zničila 38 ukrajinských bezpilotních letounů,...

Hudební podhoubí etiopské metropole. Jak heavy metal ovládl Addis Abebu

3. března 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Addis Abeba je hlučné místo a rocková muzika je v nerovném hlukovém souboji s církevními hodnostáři...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...