Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V lékárnách chybějí léky pro děti. Nedělejte si zásoby, vyzývají lékárníci

  13:31
V českých lékárnách chybějí léky pro děti s ibuprofenem zmírňující horečku. „U výrobce mohlo dojít k výpadku dodávky účinných látek, neboť distribuční řetězce jsou od covidu narušené,“ komentoval pro iDNES.cz mluvčí lékárny Dr. Max Michal Petrov. Česká lékárnická komora vyzývá k tomu, aby si lidé nedělali zbytečné zásoby těchto léků: „V takovém případě by tyto přípravky mohly dětem, které jsou akutně nemocné, chybět.“
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Někteří rodiče to již v posledních týdnech zažili sami. V jejich lékárně nebyl dostupný lék, který by dítěti ulevil od nejrůznějších bolestí při chřipce a jiných infekcích. V Česku totiž tyto medikamenty mají výpadek.

„Důvodem výpadku těchto léčivých přípravků jsou přetrvávající výrobní problémy (u přípravku Nurofen) a kapacitní či distribuční důvody, například u přípravku Ibalgin Baby,“ uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková ve čtvrtek pro Seznam Zprávy. Na zaslané dotazy iDNES.cz k tomu, o jaké konkrétní léky jde a kdy budou dostupnější, do vydání článku nereagovala.

Mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová pro iDNES.cz uvedla, že k výpadkům docházelo již během léta. „Některé lékárny ale mají stále zásoby jak sirupu, tak i čípků. Takže úplný nedostatek není,“ podotkla Bažantová.

Informace, kdy budou obnoveny dodávky konkrétních léků do lékáren, však lékárnická komora nemá. Podle Bažantové si nicméně lékárníci s výpadky léků téměř vždy poradí a poradí i rodičům, kteří pro své děti chtějí pořídit ibuprofenové přípravky.

Lidé často volají záchranku zbytečně, lékaři volají po poplatcích

„Například větší děti od 20 kilogramů váhy mohou užívat tablety s obsahem 200 mg ibuprofenu nebo lze místo ibuprofenu na bolest a teplotu užívat přípravky s paracetamolem,“ doplnila. Bažantová také zdůraznila, aby si lidé netvořili zbytečně velké zásoby v domácí lékárničce, když lék akutně nepotřebují. „V takovém případě by opravdu mohly tyto přípravky chybět pro děti, které jsou akutně nemocné,“ dodala pro iDNES.cz.

Mohlo dojít k výpadku dodávky účinných látek

Výpadek zásobování pro iDNES.cz potvrdil i mluvčí lékárny Dr. Max Michal Petrov. „Teď už doprodáváme jenom to, co bylo naskladněné v lékárnách. Lokálně je tedy někde mít můžeme, ale rozhodně to neplatí celoplošně. Třeba na e-shopu jsme tyto léky vyprodali předevčírem,“ uvedl Petrov.

Současně doplnil, že tato léčiva se začal vykupovat ve velkém, když se dávaly dohromady medicínské balíčky pro Ukrajinu. „U výrobce mohlo dojít k výpadku dodávky účinných látek, protože distribuční řetězce jsou zkrátka od covidu narušené, ale to nemohu mluvit za výrobce, který není pod námi. Máme ale od nich zprávy, že nemají účinnou látku,“ vysvětlil.

Petrov také pro iDNES.cz řekl, že dodávky by podle posledních informací měly být obnoveny na přelomu září a října. „My ale umíme udělat sirupy i čípky laboratorně. Když léky nebudou na trhu, umíme je připravit v laboratořích. Není to tak, že by teď děti byly vydány na pospas horečkám. Jenom individuální příprava je nákladnější a náročnější na práci,“ dodal Petrov.

Česko bude mít první dodávku léku proti covidu v září, cena za nákup je tajná

Připravovat dětské čípky proti horečce a bolesti začala například lékárna Kroměřížské nemocnice. Příprava čípků pro děti v lékárně potrvá do té doby, než budou dodávky opět obnoveny.

„Již několik týdnů se výrobce dětských čípků s obsahem ibuprofenu potýká s výpadkem v oblasti výroby. Zásoby přípravků, které jsou účinné na bolest či horečku, se rapidně blíží k nule, proto lékárna Kroměřížské nemocnice na situaci reaguje individuální přípravou této lékové formy, tedy čípků s obsahem ibuprofenu 60 mg určených pro děti od tří měsíců do dvou let a 125 mg, které jsou určeny pro děti od dvou let,“ uvedla mluvčí Kroměřížské nemocnice Veronika Slaměnová.

„Nemocniční lékárny se dlouhodobě věnují sledování výpadků v oblasti léčiv. Snažíme se včasně zabezpečit dostatečné zásoby léčivých přípravků pro naše pacienty. Pokud již přípravek nelze sehnat, usilujeme o nalezení vhodné alternativy, a to buď nabídkou obdobného hromadně vyráběného přípravku, anebo formou individuální přípravy, jako je to v případě nurofenových čípků,“ popsala ČTK vedoucí lékárny Iva Úlehlová. Případně podle ní existuje také možnost zajištění mimořádného dovozu neregistrovaných léčiv ze zahraničí. Lékárna Kroměřížské nemocnice například také na začátku epidemie koronaviru připravovala dezinfekci.

„Nedělte dětem tabletky pro dospělé“

Chybějící léčivo potvrdila i Lékárna.cz. Nedostupné jsou i žvýkací tablety Nurofen, pomerančový sirup Nurofen Junior a také čípky. „Dlouhodobá nedostupnost těchto léků nutí rodiče sáhnout do zásob v domácí lékárničce, dělit a drtit tablety ibuprofenu pro dospělé, což rozhodně není ideální řešení,“ uvedla lékárnice a koordinátorka online poradny na Lékárna.cz. Pavla Horáková.

Lékárna.cz vydala také několik doporučení, co dělat, když dítě onemocní a v domácí lékárničce příslušné léky chybí. „Vyhněte se podávání léků s propadlou expirační dobou, které vám doma zbyly od poslední nemoci. Expirovaný lék nemusí být již účinný,“ upozornila Horáková.

VZP bude nově hradit lék na cystickou fibrózu dětem od šesti let

Ta také poradila, že je vhodné při absenci léků koupit v lékárně adekvátní náhradu. „Na bolest a horečku jsou stejně účinné léčivé přípravky s obsahem paracetamolu,“ doporučila lékárnice.

Naopak nedoporučuje například dělit tabletku léku se stejnou účinnou látkou, která je ale určena pro dospělé. „Rozdrcená tableta má pro děti výraznou pachuť, čímž snadno dojde k tomu, že děti prášek plivou. Následně rodič není schopen přesně říci, kolik účinné látky dítě již pozřelo,“ doplnila Horáková.

Podle dostupných dat společnosti Lékárna.cz je patrné, že Češi na situaci s chybějícími léky pro děti rychle reagovali a prodejny vzali útokem. Koncem srpna se prodej těchto léků prudce zvýšil – pomerančový Nurofen Junior suspenze za poslední měsíc skočil v prodejích o více než 100 procent.

Stejně tak ibuprofenové čípky pro děti. Prodeje stouply za poslední měsíc dvojnásobně. Z dat je dále patrné, že se prodej přesouvá k položkám, které jsou stále dostupné. Podle informací, které má Lékárna.cz k dispozici, by první léky pro děti s účinnou látkou ibuprofen měly být dostupné opět v průběhu září a další druhy léků pro děti dodavatelé postupně naskladní do listopadu.

Autoři: , ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

V jihokorejské továrně na lithiové baterie hořelo, zahynulo dvaadvacet lidí

24. června 2024  9:59,  aktualizováno  13:13

Dvaadvacet mrtvých a osm zraněných si vyžádal pondělní požár v továrně na výrobu lithiových baterií...

KOMENTÁŘ: Stačilo říct: Poučíme se. Omlouváme se

24. června 2024

Premium Od počátku je to přece jasné. Policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů po střelbě na...

Trosky střel zabíjely na Krymu slunící se Rusy. Kreml hrozí USA následky

24. června 2024  12:56

Sledujeme online Podíl Spojených států na nedělním ukrajinském útoku na Ruskem anektovaný poloostrov Krym, při němž...

Střet s osobákem u Říčan skončil pro motorkáře tragicky, přišel o nohu

24. června 2024  12:25

Vážné zranění utrpěl v neděli při nehodě motorkář u Všechrom v okrese Praha-východ. Srážka s...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...