Bouřky se vrátily, v Praze voda zaplavila tunel a podemlela trať

  9:56aktualizováno  22:16
Do Česka opět přišly bouřky a přívalové deště. Hasiči musí odčerpávat vodu ze zatopených sklepů a ulic na Vysočině i v Praze. V metropoli padaly dvoucentimetrové kroupy a voda zaplavila například Zlíchovský tunel. Uzavření městského okruhu způsobilo v Praze dopravní kolaps.

V Praze voda zaplavila i vestibul metra Můstek.

Nejprve přišly odpolední bouřky a deště na Vysočinu. Hasiči tam odčerpávají vodu ze sklepů, někde jsou i zaplavená auta. Policie musela uzavřít dočasně asi půlkilometrový úsek silnice na Žďársku u obce Rovné ve směru na Bystřici nad Pernštejnem. 

V půl šesté začalo hřmít a silně pršet i nad Prahou. V Praze-Komořanech podle meteorologů padaly dvoucentimetrové kroupy. Voda způsobila problémy ve Vodičkově ulici, Na Můstku a Ve Smečkách. Hasiči musí odčerpávat vodu z vestibulu metra Můstek.

Zaplavení Zlíchovského tunelu způsobilo dopravní kolaps
Voda zaplavila v Praze i Zlíchovský tunel, který musel být dokonce uzavřen. "Ve Zlíchovském tunelu jsou zacpané dva kanály, snažíme se vyčistit kanálový rošt," řekl ČTK Ondřej Šafránek z operačního centra pražských hasičů.

Silniční okruh je mezi tunelem Mrázovka a sjezdem u Lihovaru uzavřen v obou směrech. Dopravu řídí policie. Ulice na Smíchově a v Hlubočepích jsou ucpané auty řidičů, kteří se vracejí do města z víkendu.

U Zbraslavi podemlela voda trať. České dráhy tam v 19:15 musely přerušit provoz. Mluvčí ČD Radek Joklík ČTK řekl, že problém nyní dráhy řeší.

Mapa blesků (1.6.2008 - 19:00)

Bouřky nad Českou republikou v 19:00. (pocasi.idnes.cz)

"Další, v současné době méně intenzivní bouřková jádra se vyskytují na plzeňsku, okolí Ústí nad Labem a na Chomutovsku, i jejich  pozvolný postup je směrem k západu až jihozápadu," sdělil Jan Šrámek z Českého hydrometeorologického ústavu. Večer a v noci by měly deště slábnout.

Desítky zaplavených sklepů a zahrádek
V noci na neděli bouřky s přívalovým deštěm způsobily nejvíce problémů na Mladoboleslavsku a Českobudějovicku. Kvůli ucpané kanalizaci voda zaplavila desítky sklepů a zahrádek. V Budějovicích spadlo v noci 47 milimetrů srážek, v Ledenicích dokonce 58 milimetrů.

Noční bouře a deště v Českých Budějovicích

Kolem rozvodněného Dobrovodského potoka v Českých Budějovicích se ucpala kanalizace a voda zatopila desítky sklepů. "Měl jsem ve sklepě asi metr a půl vody. Ještě jsem se tam ani pořádně nedostal. Včera jsme se koupali na zahradě v bazénu. Říkali jsme si, že ráno musíme vodu dopustit, potok to udělal za nás," popsal Ladislav Veselý.

Pod vodou se ocitla také zahrádkářská kolonie Na Číně. "Odhaduji, že zaplavila asi čtyřicet zahrádek. Od povodní v roce 2002 je to už potřetí. Já tam mám auto, některým lidem se tam asi utopila zvířata. Soused teď zachraňoval psa. Potrvá tak dva dny, než voda zmizí. Bojíme se, aby nepřišel další déšť," svěřil se zahrádkář Miroslav Šlapák.

. Nepříznivé počasí trápilo Evropu

Ve Francii si dokonce vyžádalo život

Hladina Borovnického potoka stoupla až o dva metry. "Asi šedesát lidí z chatové oblasti u obce Borovnice volalo na tísňovou linku a žádalo o evakuaci. Operační středisko vyslalo na místo tři jednotky hasičů včetně záchranného člunu. Pomohli nakonec jen čtyřem lidem, protože voda rychle opadávala," sdělila mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů.

Noční přívalový déšť s kroupami škodil také na Mladoboleslavsku a okrajově v oblasti Praha-východ. Hasiči přes noc vyjeli k šesti desítkám případů, nejčastěji zatopeným sklepům a poraženým stromům. V některých sklepích stála ráno voda až do výše jednoho metru.

Bouřka zastavila vlaky u Českých Budějovic
Problémy byly i na dráze. "Vinou silné bouřky došlo v noci ve 2:28 k výpadku zabezpečovacího zařízení ve stanici České Budějovice a poškození některých jeho součástí. Od té doby není možné vjíždět do stanice od Prahy a Plzně," sdělil ráno iDNES.cz mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Bouřky nad Českou republikou v 17:00. (pocasi.idnes.cz)

Vlaky od Plzně končily v Hluboké nad Vltavou, od Prahy a Tábora ve stanici Hluboká nad Vltavou-Zámostí. Odsud museli cestující pokračovat náhradní autobusovou dopravou. Doprava na tratích do Českých Velenic, Horního Dvořiště a Českého Krumlova nebyla nijak ovlivněna.

Zabezpečovací zařízení se podařilo opravit do půl jedenácté dopoledne. "Než se ale situace zcela stabilizuje, mohou některé spoje ještě nabrat menší zpoždění. Výpadek se bezprostředně dotkl asi dvacítky spojů osobní dopravy," upřesnil Radek Joklík z Českých drah.

Železničáři měli práci také v Mladé Boleslavi, kde došlo k sesuvu půdy a déšť zaplavil výhybky. "Protože se to stalo v noci, nemělo to žádný dopad na osobní dopravu," doplnil mluvčí Kubala.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Najdete na iDNES.cz