Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

„Infekční“ laboratoře, stovky vzorků. Jak se u Prahy testuje covid-19

Jen kousek za Prahou se nachází akademické laboratoře mezinárodního výzkumného centra BIOCEV, kde denně zvládnou otestovat až 320 vzorků. Míří k nim materiály z nemocnic, i domovů důchodců. Za nejpřísnějších opatření v laboratoři testují celkem čtyři týmy dobrovolníků vzorky na nový koronavirus. Ty, které se po prvním testu ukážou jako pozitivní, čeká ještě druhé kolo.
PCR laboratoř, ve kterém se zaměstnanci dozvídají finální výsledky testování....

PCR laboratoř, ve kterém se zaměstnanci dozvídají finální výsledky testování. (9. dubna 2020) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Společné pracoviště Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci začalo analyzovat vzorky začátkem dubna. Od té doby ve speciálně vyhrazené laboratoři fungují čtyři týmy vyškolených odborníků, kteří pracují s infekčním materiálem.

Ve skupinách se postupně střídá až dvacítka zaměstnanců centra BIOCEV, kteří se dobrovolně přihlásili. Celkem se do testovacího procesu, včetně logistiky a administrace, přihlásilo přes 100 vědců, studentů a technického personálu BIOCEV.

Do „infekční“ laboratoře vedou pouze dva vchody - jeden pro samotné laboranty, druhý vchod je zvenku, kde si zaměstnanci BIOCEVu vyzvedávají vzorky od pražských nemocnic a domovů pro seniory. Řidiči přivezou vzorky v určenou pracovní dobu, vždy dle situace. Na parkování mají vyhrazené speciální místo. Řidič sem přijede s infekčními vzorky a zavolá na telefonní číslo, které je u dveří.

„Pro příjem vzorků jsme vyhradili a speciálně upravili jeden z bočních vchodů, aby se potenciálně infekční materiál nenosil přes hlavní recepci a nedostal se do kontaktu s ostatními zaměstnanci, kteří zde pracují na dalších vědeckých projektech. Právě nejvyšší bezpečnost byla hlavní prioritou na začátku plánování logistiky a zůstává i v průběhu celého testování,“ popisuje mluvčí Petr Solil a ukazuje k části budovy, která na sebe poutá pozornost zejména díky velkému množství zabezpečovací pásky.

Laboratoř je speciálně certifikovaná na výzkum vysoce infekčních virů. Všichni laboranti mají již zkušenosti s tímto druhem práce. V případě příjmu většího počtu vzorků si část vzorků laboratorní pracovník odnese přímo do infekční laboratoře, část si nechá v lednici, kde čekají, až je vědci zpracují.

Infekční vzorky a izolace RNA

Testované vzorky čeká první kolo v laboratoři, kde se izoluje RNA (nukleová kyselina tvořená vláknem ribonukleotidů, které obsahují cukr ribózu a nukleové báze adenin, guanin, cytosin a uracil, pozn. red.). Testování probíhá v přísných podmínkách. Do hermeticky uzavřené části se dostane pouze tým BIOCEV Covid 19.

„Za bariérou se nachází dekontaminační prostor, kterým prochází všichni pracovníci pro manipulaci s infekčním materiálem. V něm se převlékají do ochranných obleků. Aktuálně pracují čtyři týmy ve dvou směnách. Pracujeme sedm dní v týdnu. Jakmile proběhne izolace RNA viru, tak již neinfekční vzorky putují do druhé fáze testování v další laboratoři,“ popisuje Solil.

Ukazuje přitom na speciální fólii, která odděluje zbytek BIOCEVu od infekční laboratoře. Tam, kde dříve byla klasická chodba, je nyní místo, za kterým se pracuje s vysoce infekčním materiálem. To, co se děje v místnosti, můžeme vidět na obrazovce hned vedle. V infekční laboratoři je umístěná kamera, která monitoruje pohyb pracovníků.

Koronavirus zmobilizoval české mozky. Vědci se organizují a hledají řešení

V jednom týmu je 5 lidí - dva pracují v laminárním boxu, dva laboranti a jeden pomocný pracovník na administraci žádanek, štítkování a další podpůrné činnosti. Jeden den pracují vždy dva týmy, střídají se po dlouhých a krátkých směnách.

Po příchodu do laboratoře místnost neopouštějí následující čtyři hodiny. Poté mají pauzu. Do laboratoře se pak ale vrací ještě jednou. Pokaždé si musí vzít nový ochranný oblek, ty staré se buď dezinfikují, nebo se jako jednorázové vyhazují.

„Minulý týden absolvovali naši lidé speciální školení od zástupců Univerzity obrany a Univerzity Hradce Králové, kteří mají certifikaci a zkušenosti s prací s viry a bakteriemi jako je ebola nebo antrax. Díky tomu získali praktické rady jak si například správně zabezpečit ochranný oděv, jak se zachovat v případě upuštění vzorku a jeho rozbití, nebo správné manipulaci s brýlemi, které se mohou snadno kontaminovat. To jsou základy, které je potřeba taktéž dodržovat,“ doplňuje Solil.

PCR tým

Další část analýzy putuje k takzvanému PCR týmu. Vedoucí je Lucie Langerová. I tady se pracuje sedm dní v týdnu. To, co bylo infekčním týmem vyizolováno, se musí dále zpracovat. „Ve vedlejší místnosti se připravuje reakční směs, do které se přidá testovaný vzorek s vyizolovanou RNA,” popisuje mladá vědkyně.

Z pohledu laika vypadá testování jednoduše – neustálé nabírání a dávkování drobných kapiček roztoku do malých zkumavek. Směs vzorku a dalších nutných složek reakce pak putuje do speciálního přístroje, ve kterém probíhá finální vyhodnocení.

Na obrazovce monitoru se pak objevují dva výsledné grafy. „Ten první nám ukazuje, že izolace RNA proběhla správně,“ popisuje Langerová.

„Ve druhém grafu pak vidíme šest křivek, u tří z nich je podle jejich průběhu vidět, že jsou zcela jistě pozitivní. U zbývajících vzorků musíme konečný výsledek potvrdit následující den,“ ukazuje na monitoru. Vinou může být skutečnost, že u dotyčného pacienta se nemoc teprve začíná projevovat. Všechny pozitivní vzorky tak čeká ještě testování další den.

„Doporučené je, že vzorky by neměly být starší než 72 hodin. Doporučené také je, že musí být skladovány při nízké teplotě včetně transportu,“ doplnila průběh testování hlavní koordinátorka testování v BIOCEV Ruth Tachezy. První výsledky laboratoř zná první den odpoledne. Pokud se začne s testováním vzorků v osm hodin ráno, výsledky z druhého kola testování jsou k dispozici druhý den do oběda.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Pozornost je věnována zejména těm pozitivním, které se kontrolují dvakrát. U negativních se lidé výsledky dozvídají již po prvním testování. 

„Jedna věc je, jak zacházíte fyzicky se vzorkem, a jak s daty. To se liší podle toho, odkud vzorky jsou. Pokud je vzorek nejistý nebo pozitivní, podléhá povinnému hlášení na ÚZIS. To provádí laboratoř, která pak hlásí pozitivní vzorek i příslušnému lékaři. Lékař to následně řeší s hygienou,“ doplnila Tachezy s tím, že aktuálně BIOCEV může zvládnout 320 vzorků denně. Kapacitu však mohou navýšit až na 500 a to i bez robotického pracoviště.

A jak testované vzorky nakonec končí? BIOCEV si zatím vzorky archivuje. „Jsou pro nás důležité i jako banka vzorků pro další validace postupů. Samozřejmě jak bude počet vzorků narůstat, tak budeme muset pro další skladování vybrat pouze část. Zbytek se zlikviduje,“ popsala koordinátorka.

Kromě testování se v BIOCEVu zaměřují i na nové metody a postupy pro analýzu vzorků. „Od začátku jsme se snažili zavést tzv. in-house tedy naše metody. Ty závisí málo na dodávané chemii,“ popisuje Tachezy s tím, že snahou je vyvinout i izolační sadu, která by nahradila doposud dovážené preparáty.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

„Co tým předvádí, je neskutečné.“ Hokejisté bojují o zlato, Staromák je plný

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  20:21

Česko v neděli zažívá hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

ANALÝZA: Boj s korupční chobotnicí. Kyjev vede dvě války, s Rusy a úplatky

26. května 2024

Premium Na frontě je jasným nepřítelem Rusko, v Kyjevě úplatkářství. Ukrajinské vedení se tak chtě nechtě...

Programátoři z Úřadu práce. Kvalifikaci změnilo 15 tisíc lidí, chválí si jeho šéf

26. května 2024  19:20

Zvýšit svou kvalifikaci nebo se naučit úplně nový obor. Úřad práce má projekt za více než 5 miliard...

Útočník v metru ve francouzském Lyonu zranil nožem čtyři lidi

26. května 2024  17:33,  aktualizováno  18:31

Čtyři lidé utrpěli zranění při útoku nožem v metru ve francouzském městě Lyon. Policie zadržela...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...