Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

„Infekční“ laboratoře, stovky vzorků. Jak se u Prahy testuje covid-19

Jen kousek za Prahou se nachází akademické laboratoře mezinárodního výzkumného centra BIOCEV, kde denně zvládnou otestovat až 320 vzorků. Míří k nim materiály z nemocnic, i domovů důchodců. Za nejpřísnějších opatření v laboratoři testují celkem čtyři týmy dobrovolníků vzorky na nový koronavirus. Ty, které se po prvním testu ukážou jako pozitivní, čeká ještě druhé kolo.

PCR laboratoř, ve kterém se zaměstnanci dozvídají finální výsledky testování. (9. dubna 2020) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Společné pracoviště Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci začalo analyzovat vzorky začátkem dubna. Od té doby ve speciálně vyhrazené laboratoři fungují čtyři týmy vyškolených odborníků, kteří pracují s infekčním materiálem.

Ve skupinách se postupně střídá až dvacítka zaměstnanců centra BIOCEV, kteří se dobrovolně přihlásili. Celkem se do testovacího procesu, včetně logistiky a administrace, přihlásilo přes 100 vědců, studentů a technického personálu BIOCEV.

Do „infekční“ laboratoře vedou pouze dva vchody - jeden pro samotné laboranty, druhý vchod je zvenku, kde si zaměstnanci BIOCEVu vyzvedávají vzorky od pražských nemocnic a domovů pro seniory. Řidiči přivezou vzorky v určenou pracovní dobu, vždy dle situace. Na parkování mají vyhrazené speciální místo. Řidič sem přijede s infekčními vzorky a zavolá na telefonní číslo, které je u dveří.

„Pro příjem vzorků jsme vyhradili a speciálně upravili jeden z bočních vchodů, aby se potenciálně infekční materiál nenosil přes hlavní recepci a nedostal se do kontaktu s ostatními zaměstnanci, kteří zde pracují na dalších vědeckých projektech. Právě nejvyšší bezpečnost byla hlavní prioritou na začátku plánování logistiky a zůstává i v průběhu celého testování,“ popisuje mluvčí Petr Solil a ukazuje k části budovy, která na sebe poutá pozornost zejména díky velkému množství zabezpečovací pásky.

Laboratoř je speciálně certifikovaná na výzkum vysoce infekčních virů. Všichni laboranti mají již zkušenosti s tímto druhem práce. V případě příjmu většího počtu vzorků si část vzorků laboratorní pracovník odnese přímo do infekční laboratoře, část si nechá v lednici, kde čekají, až je vědci zpracují.

Infekční vzorky a izolace RNA

Testované vzorky čeká první kolo v laboratoři, kde se izoluje RNA (nukleová kyselina tvořená vláknem ribonukleotidů, které obsahují cukr ribózu a nukleové báze adenin, guanin, cytosin a uracil, pozn. red.). Testování probíhá v přísných podmínkách. Do hermeticky uzavřené části se dostane pouze tým BIOCEV Covid 19.

„Za bariérou se nachází dekontaminační prostor, kterým prochází všichni pracovníci pro manipulaci s infekčním materiálem. V něm se převlékají do ochranných obleků. Aktuálně pracují čtyři týmy ve dvou směnách. Pracujeme sedm dní v týdnu. Jakmile proběhne izolace RNA viru, tak již neinfekční vzorky putují do druhé fáze testování v další laboratoři,“ popisuje Solil.

Ukazuje přitom na speciální fólii, která odděluje zbytek BIOCEVu od infekční laboratoře. Tam, kde dříve byla klasická chodba, je nyní místo, za kterým se pracuje s vysoce infekčním materiálem. To, co se děje v místnosti, můžeme vidět na obrazovce hned vedle. V infekční laboratoři je umístěná kamera, která monitoruje pohyb pracovníků.

Koronavirus zmobilizoval české mozky. Vědci se organizují a hledají řešení

V jednom týmu je 5 lidí - dva pracují v laminárním boxu, dva laboranti a jeden pomocný pracovník na administraci žádanek, štítkování a další podpůrné činnosti. Jeden den pracují vždy dva týmy, střídají se po dlouhých a krátkých směnách.

Po příchodu do laboratoře místnost neopouštějí následující čtyři hodiny. Poté mají pauzu. Do laboratoře se pak ale vrací ještě jednou. Pokaždé si musí vzít nový ochranný oblek, ty staré se buď dezinfikují, nebo se jako jednorázové vyhazují.

„Minulý týden absolvovali naši lidé speciální školení od zástupců Univerzity obrany a Univerzity Hradce Králové, kteří mají certifikaci a zkušenosti s prací s viry a bakteriemi jako je ebola nebo antrax. Díky tomu získali praktické rady jak si například správně zabezpečit ochranný oděv, jak se zachovat v případě upuštění vzorku a jeho rozbití, nebo správné manipulaci s brýlemi, které se mohou snadno kontaminovat. To jsou základy, které je potřeba taktéž dodržovat,“ doplňuje Solil.

PCR tým

Další část analýzy putuje k takzvanému PCR týmu. Vedoucí je Lucie Langerová. I tady se pracuje sedm dní v týdnu. To, co bylo infekčním týmem vyizolováno, se musí dále zpracovat. „Ve vedlejší místnosti se připravuje reakční směs, do které se přidá testovaný vzorek s vyizolovanou RNA,” popisuje mladá vědkyně.

Z pohledu laika vypadá testování jednoduše – neustálé nabírání a dávkování drobných kapiček roztoku do malých zkumavek. Směs vzorku a dalších nutných složek reakce pak putuje do speciálního přístroje, ve kterém probíhá finální vyhodnocení.

Na obrazovce monitoru se pak objevují dva výsledné grafy. „Ten první nám ukazuje, že izolace RNA proběhla správně,“ popisuje Langerová.

„Ve druhém grafu pak vidíme šest křivek, u tří z nich je podle jejich průběhu vidět, že jsou zcela jistě pozitivní. U zbývajících vzorků musíme konečný výsledek potvrdit následující den,“ ukazuje na monitoru. Vinou může být skutečnost, že u dotyčného pacienta se nemoc teprve začíná projevovat. Všechny pozitivní vzorky tak čeká ještě testování další den.

„Doporučené je, že vzorky by neměly být starší než 72 hodin. Doporučené také je, že musí být skladovány při nízké teplotě včetně transportu,“ doplnila průběh testování hlavní koordinátorka testování v BIOCEV Ruth Tachezy. První výsledky laboratoř zná první den odpoledne. Pokud se začne s testováním vzorků v osm hodin ráno, výsledky z druhého kola testování jsou k dispozici druhý den do oběda.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Pozornost je věnována zejména těm pozitivním, které se kontrolují dvakrát. U negativních se lidé výsledky dozvídají již po prvním testování. 

„Jedna věc je, jak zacházíte fyzicky se vzorkem, a jak s daty. To se liší podle toho, odkud vzorky jsou. Pokud je vzorek nejistý nebo pozitivní, podléhá povinnému hlášení na ÚZIS. To provádí laboratoř, která pak hlásí pozitivní vzorek i příslušnému lékaři. Lékař to následně řeší s hygienou,“ doplnila Tachezy s tím, že aktuálně BIOCEV může zvládnout 320 vzorků denně. Kapacitu však mohou navýšit až na 500 a to i bez robotického pracoviště.

A jak testované vzorky nakonec končí? BIOCEV si zatím vzorky archivuje. „Jsou pro nás důležité i jako banka vzorků pro další validace postupů. Samozřejmě jak bude počet vzorků narůstat, tak budeme muset pro další skladování vybrat pouze část. Zbytek se zlikviduje,“ popsala koordinátorka.

Kromě testování se v BIOCEVu zaměřují i na nové metody a postupy pro analýzu vzorků. „Od začátku jsme se snažili zavést tzv. in-house tedy naše metody. Ty závisí málo na dodávané chemii,“ popisuje Tachezy s tím, že snahou je vyvinout i izolační sadu, která by nahradila doposud dovážené preparáty.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Buď tu bude Rusko, nebo jaderná poušť. Rusové elektrárnu zaminovali a odpojují

Ruští vojáci podminovali elektrické bloky Záporožské jaderné elektrárny, uvedl podle ukrajinské jaderné společnosti...

VIDEO: Nechvalně proslulá formule se znovu proháněla po dálnici D4

Řidič formule, který se ve vozidle proháněl po dálnici D4 v září 2019, je zřejmě zpátky. Zdá se, že ani desetitisícová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ne elitní skupina, ale potrava pro děla. Vagnerovci vystupují ze stínů

Ruská žoldnéřská skupina vagnerovci pozvolna vystupuje na světlo, ač dříve se kolem ní vznášel opar tajemství. Státní...

Kreml má důvod, proč neobviňovat Ukrajinu z úderů na panikařící Krym

Pro Kreml nemusí být výhodné obvinit Ukrajinu z úterního útoku na ruskou leteckou základnu na Krymu. Pokud by totiž za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na ruské letecké základně na Krymu explodovala munice

Na ruské letecké základně na Krymu explodovala munice, uvedlo ruské ministerstvo obrany, podle kterého byl vzniklý...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Kam v noci pro léky? V některých krajích nikam. Není to potřeba, tvrdí úřady

V životě každého mohou nastat situace, kdy potřebujeme využít pohotovostní službu – lékařskou, ale i lékárenskou. Jenže...

OBRAZEM: Všechny barvy duhy. Šedesát tisíc lidí v Praze oslavovalo lásku

Duhový průvod nesoucí myšlenku hrdosti sexuálních menšin zaplnil v sobotu centrum Prahy včetně pražské Letné. Festival...

Malostranský zápisník: Letem tím naším českým fašistickým světem

Premium Jeden povinný fašista do každé české rodiny! Bartošovo ministerstvo podporuje Prague Pride, jenom vrátný trochu...

20 let od devastujících povodní. Metro či domy v Karlíně se opravují dodnes

Záplavy v srpnu 2002 byly nejničivější v novodobé historii České republiky. Nejpostiženějším regionem byla Praha, kde...

Úřad průmyslového vlastnictví
Správce ICT

Úřad průmyslového vlastnictví
Praha
nabízený plat: 19 730 - 28 920 Kč

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...