Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 23. října 2020 Teodor, Theodor

Koronavirus zmobilizoval české mozky. Vědci se organizují a hledají řešení

  0:01
Respirátory, dezinfekce, plicní ventilátory či termokamery. Čeští vědci v boji proti koronaviru v rekordních časech přicházejí s „vynálezy“, které dokážou nahradit chybějící ochranné prostředky. Akademie věd pomáhá s testováním nakažených, tisknou se masky, zapojují se studenti. Pandemie získává z vědy to nejlepší.

Ilustrační fotka | foto: AP

V Česku i ve světě chybí ochranné pomůcky, nejčastěji ústní roušky a respirátory. Lidé pro zasedli k šicím strojům a textilní ústenky si doma vyrábějí sami, vědci z ČVUT i VUT zase tisknou 3D respirátory a univerzity po republice míchají nedostatkovou dezinfekci na ruce. 

VynálezyPotápěčské masky a ventilátory

Na ČVUT vznikl na 3D tiskárně nový prototyp respirátoru, který byl i velmi rychle schválený. Nyní ho vyrábí i VUT, které vyřezávají laserem z bavlněného plátna také ústenky. Stejný tým univerzity se zapojil i do výroby plastových součástek do ochranných štítů pomocí 3D tiskárny. 

„Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, který je součástí ČVUT v Praze, předal Ministerstvu zdravotnictví ČR prvních patnáct kusů prototypu respirátoru ‚CIIRC RP95-3D‘. Ten byl už úspěšně certifikován jako ochranná polomaska s nejvyšším stupněm bezpečnosti FFP3,“ řekla mluvčí ČVUT Andrea Vondráková. Univerzita také upravila potápěčské masky do podoby celoobličejového respirátoru, který testují v nemocnici v Hradci Králové. 

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT vyvinul a získal...
Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT vyvinul a získal...
Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT vyvinul a získal...

Univerzita také upravila ve spolupráci s pracovní skupinou Covid19CZ potápěčské masky ke šnorchlování do podoby celoobličejové masky pro zdravotníky, kterou otestovali ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Nyní s nimi pracují už v několika nemocnicích po Česku.

Skupina IT nadšenců a technologických firem Covid19cz přišla s nápadem, jak...
Skupina IT nadšenců a technologických firem Covid19cz přišla s nápadem, jak...
Skupina IT nadšenců a technologických firem Covid19cz přišla s nápadem, jak...

Jedním z posledních projektů se týká vývoje ventilátoru CoroVent. Ani plicních ventilátorů totiž na trhu není dostatek a jeden stojí více než půl milionu korun. Náklady CoroVentu se podařilo snížit zhruba na pětinu, vyjde tak na 100 tisíc korun. Celý bude vyrobený v Česku. 

Tým je složený z pracovníků Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, lékařů z jednotek intenzivní péče, specialistů na výrobu, pneumatická vedení, elektroniku a logistiku. Zapojila se taktéž iniciativa COVID19CZ. Plicní ventilátory jsou v péči o nakažené pacienty ve vážných stavech obzvlášť důležité, protože virus napadá buňky nejčastěji v plicích.  

Spousta škol i vědeckých pracovišť taktéž začala aktivně vyrábět dezinfekci. Anti-COVID podle receptury Světové zdravotnické organizace míchá Fakulta chemická Vysokého učení technického v Brně. Vyrobená dezinfekce je určená nejen pro univerzity, ale i pro brněnské organizace. Dezinfekce vyrábí také Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně nebo Univerzita Palackého Olomouc. 

Testy a výzkumKapacita, peníze a lék

Lék na nemoc COVID-19 ještě není. Zatím se ve světě a už i u nás testuje experimentální lék Remdesivir. Ten pochází z laboratoří Gilead Sciences, kde je součástí týmu i biochemik a virolog Tomáš Cihlář, který je žákem profesora Holého. Antonín Holý stojí za objevy antivirotik, které se podávají při léčbě HIV/AIDS, hepatitidy typu B či oparů. Jeho výzkum je základem řady léků. 

Akademie věd má k dispozici speciálního robota, který by dokázal ve velkém zpracovávat a testovat tisíce vzorků. Podle mluvčího Akademie věd ČR Jana Martinka má již výzkumný tým povolení od státu. 

U remdesiviru musíme čekat na výsledky, pak to může být lék, říká biochemik

„Akademie věd a Ústav molekulární genetiky už má povolení k testování od státní autority, ale lidé z týmu robotického pracoviště ÚMG AV ČR čekají až jejich kolegové z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR dokončí a klinicky validují takzvanou high-troughput metodu, s použitím domácích možností a enzymů a budou tak moci využít robotická pracoviště, které řádově navýší kapacitu testování,“ vysvětlil Martinek. 

Potíže s nedostatkem chemikálií pro analýzy vzorků na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 v celé České republice pomůže řešit i nová databáze laboratoří, kterou Masarykova univerzita zpřístupnila na svém webu. Jde o laboratoře a firmy, které mohou nabídnout své zásoby látek potřebných pro testování těm pracovištím, které sice mají dostatek odborníků a potřebné přístroje pro diagnostiku, ale chybí jim právě chemikálie.

Testy také provádí Parazitologický ústav, BIOCEV, Ústav molekulární genetiky nebo Biofyzikální ústav AV ČR v Brně. Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie dostali od dceřiné společnosti IOCB Tech sedm milionů korun na výzkum pro jednodušší testování, které ho zrychlí. Veškerá seznam testujících laboratoří a odběrových center je na stránkách resortu zdravotnictví. 

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT předal k užívání Nemocnici Na Bulovce robotickou stanici, která pomůže s pipetováním (tříděním do zkumavek) odebraných vzorků s podezřením na COVID-19. 

ProjektyČas pro ekonomy i studenty

Školy, obchody či restaurace jsou zavřené, továrny pracují v omezených režimech, naplno jedou jen výrobci ochranných pomůcek. COVID-19 je náročný pro lidi, zdravotníky i ekonomiku státu. Potřeba proto budou znalosti ekonomů, aby co nejméně lidí přišlo o práci, skončilo co nejméně firem, Česko se netopilo v dluzích a ekonomika se rychle navrátila do normálu.

Think-tank IDEA vedený Danielem Münichem při akademickém pracovišti CERGE-EI, proto již před třemi týdny spustil projekt IDEA anti COVID-19. Cílem je na základě vědeckých poznatků formou krátkých studií předkládat analýzy a doporučení, která pomáhají zmírnit a řešit dopady epidemiologické a ekonomické krize na českou společnost.

Koronavirus umí naší obranyschopnosti chytře unikat, říká imunolog Zadražil

„Chceme přispět také k tomu, aby lidé pochopili, jak na nás všechny krize může dopadnout a jak je možné tomu zabránit,“ popsal Daniel Münich. Upozorňuje, že mezi zásadní ekonomické otázky patří i to, jak masivně zvýšit testovací kapacity a jak je efektivně epidemiologicky zacílit. Současné sotva stačí pro potřeby zdravotnictví, ale už ne pro potřeby chytré karantény. 

Podle Münicha by se na navýšení testovacích kapacit vyplatilo vrhnout i miliardu korun na lidi, stroje a roboty, vybavení, materiál a IT systém. „A musí je doprovázet mnohem aktivnější koordinace shora než dosud. Je to naše velká šance, kterou nesmíme propásnout,“ upřesnil.

„Testování je nutné nejen pro potřeby zdravotnictví, ale i pro epidemiologické.  V rámci chytré karantény musíme testování začít cílit na základě vědecky podložených strategií a přestat vzorky v terénu sbírat nekoordinovaně jako kombajnem do lednic,“ dodal Münich.

Mapy dobrovolníků a vzdálené počítače

Masarykova univerzita. Ta spustila v polovině března databázi, do níž se mohou hlásit lidé ochotní pomáhat v době epidemie koronaviru jiným. Do databáze se mohou dostat nejen studenti a zaměstnanci školy, ale také široká veřejnost, registrace probíhá na webu munipomaha.cz.

V boji proti novému koronaviru pomáhají i různé fakulty VUT v Brně. Fakulta strojního inženýrství či stavební a studentská komora akademického senátu se zapojily do projektu Folding@home, který pomáhá s poznáním viru a vývojem účinné látky. Instalací programu uživatel umožní vědcům použít výpočetní výkon procesoru nebo grafické karty.

Hledání léků na různé nemoci dnes probíhá nejen v laboratorních zkumavkách, ale ve stále větší míře také na počítačích. V případě některých simulací je potřeba tak obrovský výpočetní výkon, že s nimi pomáhají superpočítače.

Celý princip spočívá v tom, že software z řídícího serveru přijme “zakázku“, tu zpracuje a na server pošle zpět výsledek. A takto stále dokola. Jednotlivé úlohy zpravidla stroji zaberou jednotky nebo desítky hodin.  

Souhrnný výběr

UNIVERZITY

 • Laboratoře v institutu CEITEC Masarykovy univerzity při analýze vzorků využívají novou metodu pro izolaci genetické informace viru. Vznikla ve spolupráci českých vědeckých institucí, není závislá na zahraničních dodávkách nedostatkových testovacích sad - izolační kitů.
 • Na ústecké Univerzitě J. E. Purkyně se vyrábí ochranné štíty pro zdravotnický personál, sloužit budou mimo jiné i zubařům. 
 • Univerzita Karlova (UK) nabízí přístup k počítačům pro výzkumné výpočty související s koronavirem. Zájemci se mohou obrátit na Ústav formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty (matfyz). 
 • S výrobou filtrů do roušek přišli vědci liberecké univerzity, používají na ně nanotextilii, která dokáže účinnost plátěné roušky výrazně zvýšit. Na liberecké univerzitě studentská výzva "Roušky s filtrem pro všechny", která se snaží zapojit do výroby ochranných prostředků co nejvíc českých firem.

AV ČR

 • Akademici z VŠCHT, UK a Akademie věd připravili návod na výrobu domácí dezinfekce. 
 • Odborníci z Ústavu chemických procesů AV ČR testují materiály k výrobě ochranných pomůcek proti šíření virů. Používají k tomu speciální aparaturu, vyvinutou původně k ověřování filtrů pro kvalitu ovzduší. 
 • Vláda má od AV možnost využít letounu Cessna (i s pilotem) z Ústavu pro výzkum globální změny.
 • Všechny aktuality týkající se pomoci Akademie věd ČR v boji proti nákaze najdete na sociálních sítích pod hashtagem #Veda_proti_covidu.

MENŠÍ PROJEKTY

 • Tým vědců a studentů z Fakulty elektrotechnické ČVUT spolu s dobrovolníky z celého světa spouští projektu FreMEn contra COVID, jehož cílem je vývoj unikátní aplikace. Ta uživatelům doporučí optimální trasu a harmonogram pro návštěvu míst na základě dat o koncentraci lidí.
 • Tři studenti Fakulty informačních technologií ČVUT spustili chatbota, který funguje 24 hodin denně. Informace čerpá z webu ministerstva zdravotnictví, Státního zdravotního ústavu a zpravodajského portálu ČT24. Dokáže odpovědět na otázky týkající se koronaviru. 
 • Platforma COVID19cz sdružuje odborníky z různých oborů, kteří využívají moderních technologií v boji proti koronaviru. Podílí se například na vzniku nových plicních ventilátorů nebo na úpravě potápěčských masek na masky pro zdravotníky.
 • Na webu okoronaviru.cz jsou vědecky ověřené informace o současné pandemii a nemoci COVID-19. Články a praktické návody od expertů z Akademie věd a řady univerzit srozumitelnou formou přibližují nejnovější poznatky a studie z celého světa.
 • Do boje proti pandemii se u nás zapojuje i řada dalších univerzit a projektů, všechny se ale do článku nevešly.
Autoři: ,
 • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Roušky povinně ve městech i v autě s cizími, nařídil od středy Prymula

Vláda na pondělním jednání schválila povinné nošení roušek v autech. Vztahovat se nebude na řidiče, kteří pojedou sami...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Téměř 15 tisíc nakažených za den a Česko už je nejhorší na světě

Sledujeme online Denní nárůst nových případů koronaviru v Česku opět zrychlil. Laboratoře ve středu odhalily 14 968 pozitivních na...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

 • Další z rubriky

Přeživší koronaviru Pospíšil v Rozstřelu promluvil o nemoci i kompetencích EU

Byl jsem na hraně, řekl pražský zastupitel Jiří Pospíšil o své nákaze koronavirem ve čtvrtečním Rozstřelu. Kromě boje...

Do OKD se vrátil koronavirus. Nakazit se měl i dříve nemocný horník

Moravskoslezský kraj patřil ještě nedávno k nejvíce zasaženým oblastem. Velký podíl na tom měly doly společnosti OKD,...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

Prachatická nemocnice zavře lůžkovou část tří oddělení včetně porodnice

Nemocnice v Prachaticích od pátku dočasně uzavře lůžkovou část na dětském, novorozeneckém i gynekologickém oddělení....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...