Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 26. května 2020 Filip

Očkování proti COVID-19? V USA spustili první testování vakcíny na lidech

  13:48aktualizováno  13:48
V současné době neexistují žádné schválené vakcíny, které by zabránily rychle se šířící infekci COVID-19. Americká společnost Moderna však již urychleně spustila klinické testování nové experimentální vakcíny. Společně s testováním možných léků jde o další možnost, jak šíření nákazy zabránit.

Očkování | foto: Profimedia.cz

Vakcína, jejíž klinické testování začalo v pondělí 16. března, je určená k ochraně proti novému tipu koronaviru SARS-CoV-2. Společně s testováním léků u již nemocných pacientů, například Remdesiviru, je právě hledání účinného očkování před tímto onemocněním jedním z klíčových úkolů vědců na světě. 

U remdesiviru musíme čekat na výsledky, pak to může být lék, říká biochemik

Remdesivir se měl původně používat proti viru Eboly, dnes je ale jedním z experimentálních léků, které se dávají při diagnóze COVID-19. Jeho účinnost proti novému typu koronaviru se ale musí ještě ověřit. U nás se zatím povolilo jeho podání u jednoho pacienta. 

Americká studie (NIH, studie NCT04283461), která potrvá asi 6 týdnů, se prozatím účastní 45 zdravých dobrovolníků ve věku 18 až 55 let. Ti budou rozděleni do tří skupin, kterým je v těchto dnech do svalu aplikována různá dávka experimentální vakcíny, a to dvakrát v rozmezí 28 dní (1. skupina – 25 mikrogramů, 2. skupina – 100 mikrogramů, 3. skupina – 250 mikrogramů látky obsažené ve vakcíně).

Okoronaviru.cz

Na portálu najdete vědecky ověřené informace o současné pandemii a nemoci COVID-19. Články a praktické návody od expertů z Akademie věd a řady univerzit srozumitelnou formou přibližují nejnovější poznatky a studie z celého světa.

Okoronaviru.cz

Jelikož se jedná o první použití této látky u lidí, budou se jednotlivé vyšší dávky 

dobrovolníkům dávat postupně s odstupem. To je proto, aby bylo možné dávkování urychleně zastavit v případě, že by se některá dávka projevila jako nebezpečná. Následně se bude u účastníků studie sledovat schopnost vakcíny vyvolat odpověď imunitního systému, tedy schopnost vytvořit protilátky chránící před onemocněním COVID-19. 

V organismu by měla vakcína působit tak, že přiměje lidské buňky vytvářet virovou bílkovinu, která je schopná vyvolat silnou imunitní odpověď s tvorbou ochranných protilátek. Sama přitom nedokáže vyvolat infekční onemocnění a nehrozí tak, že by byla nakažlivá.

Sledovány a zaznamenávány budou také případné nežádoucí reakce po aplikaci vakcíny, aby se zajistila její vysoká bezpečnost. Proto budou účastníci studie až po dobu jednoho roku od aplikace druhé dávky vakcíny průběžně chodit na kontroly.

Čeká nás dlouhý proces

Látka obsažená v testované vakcíně se nazývá mRNA-1273 a byla vyvinuta vědci z biotechnologické společnosti Moderna se sídlem v Cambridge, Massachusetts. Vytvořena byla pomocí genetického inženýrství a původně měla sloužit k ochraně před jinými koronavirovými infekcemi SARS a MERS. Vakcína mRNA-1273 se ukázala jako slibná při testování na zvířecích modelech.

Aktuální studie je prvním krokem z celého dlouhého procesu klinického testování experimentální vakcíny, než se její přínos vyhodnotí a očkování se začne plošně používat. V tuto chvíli byly podány účastníkům studie první dávky vakcíny. Výsledky této fáze studie se očekávají do tří měsíců.

Koronavirus umí naší obranyschopnosti chytře unikat, říká imunolog Zadražil

Jak řekl Anthony S. Fauci, ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci, „nalezení bezpečné a účinné vakcíny pro prevenci infekce způsobené virem SARS-CoV-2 je naléhavou prioritou v oblasti veřejného zdraví. Tato studie, jejíž fáze č. 1 byla zahájena s rekordní rychlostí, je důležitým prvním krokem směrem k dosažení tohoto cíle.“ 

Prokáže-li se vakcína jako účinná, bude třeba provést další fázi klinického testování se stovkami až tisíci dobrovolníků, aby se dostatečně prokázala její účinnost a bezpečnost.

Aktuálně se tedy jedná o první pokus, kdy je vakcína zkoumána na lidech. I přes její akutní potřebu vzhledem k pandemickému šíření nového koronaviru ve světě ji nelze bez dostatečného posouzení účinnosti a bezpečnosti začít používat. Provedení veškerých potřebných studií bude i v optimistickém případě trvat minimálně rok.

Souhrn

 • První očkování, které by mohlo chránit před onemocněním COVID-19 bylo spuštěno. Vakcína se aktuálně testuje u skupiny zdravých dobrovolníků.
 • Látka byla vyvíjena pomocí genetického inženýrství původně proti SARS a MERS a na zvířecích modelech fungovala i proti COVID-19.
 • Výsledky se očekávají do tří měsíců. Pokud se ukáže, že je vakcína účinná a bezpečná, bude potřeba ještě minimálně rok na další vývoj, než bude možné ji široce nasadit.
 • Nalezení bezpečné a účinné vakcíny pro prevenci infekce je naléhavou prioritou v oblasti veřejného zdraví a mnoho dalších firem se snaží přijít v rekordním čase s účinným lékem a fungujícím očkováním.
 • Autorem textu je Lukáš Dušek, farmaceut
 • Oponentem mu byla Petra Polcarová, epidemiologie, Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany
Autoři:

 • Nejčtenější

Mrtvý motorkář ležel u silnice několik dní, našel ho náhodný kolemjdoucí

Několik dní trvalo, než si někdo z kolemjdoucích všiml mrtvého motocyklisty ležícího u silnice na Znojemsku....

Hamáčkova mikina? Demonstrace nevkusu. Nechápu ho, říká Špaček

Modrá nebo především červená mikina a svetr ministra vnitra Jana Hamáčka se staly neodmyslitelným symbolem koronavirové...

Kde se stala chyba? Švédský experiment produkuje příliš mnoho mrtvých

Zatímco evropské země pomalu uvolňují karanténní opatření, Švédsko v posledních dnech vykazuje nejvyšší počet úmrtí na...

V Česku od rána přibylo 47 nových případů, počet nakažených přesáhl 8500

Během pondělka zatím v Česku stoupl počet infikovaných koronavirem o 52, celkem evidujeme 8 527 nakažených. Do neděle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za týden se uvolní režim na hranicích. Roušky v kancelářích už nejsou povinné

Vláda od 26. 5. uvolní režim na hranicích. Bude je možné překročit na více hraničních přechodech a kontrola bude pouze...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

 • Další z rubriky

Ministr podepsal nové ochranné zóny Krkonoš, platit začnou od července

Ministr životního prostředí Richard Brabec podepsal novou vyhlášku o vymezení zón ochrany přírody Krkonošského...

Do škol se 8. června mohou vrátit i žáci druhého stupně základních škol

Žáci druhého stupně základních škol, středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol se v omezené míře mohou do...

Česko znovu zažaluje Evropskou komisi, která pozastavila dotace Agrofertu

Vláda v pondělí schválila další žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastavené dotaci pro společnost Agrofert. Náměstek...

Končí vyhrazená nákupní doba pro seniory, kadeřníci mohou odložit štíty

Od úterý končí vyhrazené nákupní hodiny pro seniory od 8 do 10 hodin. Opatření z druhé poloviny března mělo ochránit...

Najdete na iDNES.cz