BESIP se vrací k původnímu logu. Nové za 100 tisíc vydrželo zhruba rok

  18:02aktualizováno  18:02
Ministerstvo dopravy opouští stávající logo BESIP vytvořené za 100 tisíc korun a vrací se k tomu původnímu. Reaguje tím na kritiku odborníků i nečekané obtíže s používáním loňské novinky.

Nové logo představilo ministerstvo dopravy na začátku loňského roku, teď jej mění. | foto: Besip

"Vracíme se k původnímu logu, protože jsme dospěli k názoru, že lépe funguje. Co se týká odborné veřejnosti, sto procent oslovených nám říkalo, že stávající logo je problematické," řekla iDNES.cz Ivana Pánková, ředitelka oddělení ministerstva dopravy BESIP. Zkratka slov bezpečnost silničního provozu označuje aktivity resortu, které mají přispět k nižší nehodovosti na silnicích.

Podle Pánkové například nové logo nebylo použitelné pro chytré telefony. "Problém byl ve velikosti, špatně se umísťovalo do formátů, které si v telefonu můžete otevřít," popsala Pánková.

Prezident Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace Pavel Brabec už loni iDNES.cz řekl, že logo obsahuje hrubé chyby v práci grafika. "Je to neprofesionální řešení s některými znaky diletantismu," řekl Brabec. Autor loga ale tehdy kritiku odmítal (více o chladném přijetí nového loga čtěte zde).

O experiment nešlo, za útratu může předchozí vedení, tvrdí resort dopravy

BESIP mění logo zhruba po roce a čtvrt. Přitom jeho vytvoření ministerstvo dopravy stálo 100 tisíc korun. "Nedá se říci, že to byl jakýsi roční experiment. Logo bude i nadále podružně užíváno v souvislosti s akcemi BESIP," uvedl mluvčí ministerstva Martin Novák. Na otázku, zda nešlo o zbytečně vyhozené peníze, Novák odpověděl: "Co se týče peněz vydaných za nové logo, tak to bylo plně v kompetenci tehdejšího vedení úřadu."

Logo BESIP

Původní podoba loga BESIP

BESIP tehdy vedl Ondřej Valenta a ministerstvo Vít Bárta. Toho loni v dubnu vystřídal jeho náměstek Radek Šmerda a později politický souputník z Věcí veřejných Pavel Dobeš. "Je asi tehdejší chybou, že pan Valenta nedokázal dotáhnout novou koncepci do zdárného konce," dodal Novák.

"Určitě to není jen moje chyba. Nové logo prošlo schvalováním ministra, prvního náměstka a ponechala si jej i moje následovnice. Kdyby bylo tak strašně nefunkční, tak by ho stáhli okamžitě po mém odchodu," reagoval na kritiku Valenta.

Podle Valenty se nepodařilo udržet novou koncepci BESIP kvůli turbulencím na postu ministra dopravy. Pravdou ale je, že výměna loga nebyl jediný Valentův nápad, který sklidil kritiku. Ministerstvo nakonec ustoupilo také od záměru zavést novou značku Pozor, senior (více o nápadu nové značky čtěte zde).

Logo zmodernizuji zdarma, kývl na výzvu výtvarník

Podle ředitelky BESIP návrat k původnímu logu už nebude stát ministerstvo dopravy ani korunu navíc. Logo vytvořil před 45 lety akademický malíř Karel Míšek. Ten ministerstvu už slíbil, že jej nyní bezplatně zmodernizuje. "Redesign udělám bez nároku na autorskou odměnu," řekl iDNES.cz Míšek s tím, že jej ministerstvo kvůli tomu kontaktovalo nedávno. "Zřejmě si uvědomili, že ten krok byl násilný a že změna nedoznala výsledku, který předpokládali," přemítá o kroku ministerstva Míšek.

"Návrat k původnímu, ale modernizovanému, logotypu není nic nového. Celá řada firem se vrací v rámci stability a důvěryhodnosti ke svým kořenům," upozorňuje Míšek. Podle něj je původní logo dobře zavedené a má výpovědní hodnotu. "Ukázalo se, že původní logotyp je životaschopný i dnes," dodal akademický malíř.

Zmodernizované logo zatím ministerstvo nechce ukázat. "Připravujeme registraci logotypu u Úřadu průmyslového vlastnictví," vysvětlila Pánková. Už nyní je jasné, že i nové logo bude mít text BESIP, zmizí z něj slogan Protože jde o život. Zůstane v něm i kruh a křídla. Obojí bude jen v trochu jiných proporcích a barvách. Základem bude modrá a zelená.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Příští týden bude počasí jako na houpačce: v pondělí 26 stupňů, ve středu 16

Ilustrační snímek

V následující čtyřech týdnech začnou teploty pozvolna stoupat. Budou se však pohybovat na průměru obvyklém pro dané...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Najdete na iDNES.cz