Bém pro iDNES.cz: Topolánek naladil atmosféru strachu a rozdělení

  19:15
Pražský primátor Pavel Bém tvrdě kritizuje způsob, jakým dnes Mirek Topolánek oznámil, že bude obhajovat post předsedy ODS na prosincovém kongresu. "To mrazivé dušičkové nedělní poledne mělo naladit atmosféru strachu, obav, rozdělení. To je pro mě nepřijatelné," píše Bém v komentáři pro iDNES.cz.

Pavel Bém | foto: Michal KrumphanzlČTK

Mirek Topolánek svolal nečekaně na nedělní téměř poledne mimořádnou tiskovou konferenci. Mnozí – a především ODS – byla asi právem zvědavá, co na ní oznámí. Rezignaci? Personální změny v kabinetu? Představení krizového plánu? Nakonec to bylo jen očekávatelné konstatování: Budu kandidovat na předsedu, a možná dojde i k nějakým změnám ve vládě.

Pokud jde o tu faktickou stránku sdělení, opravdu ho vítám. Jsem především rád, že po zdrcující volební porážce poslechl Mirek Topolánek svůj selský rozum, uvědomil si, že za výsledek voleb nese rozhodující část odpovědnosti. On a jeho vláda. Jedním z hlavních motivů, které mne vedly k tomu, že jsem se rozhodl kandidovat na funkci předsedy ODS, bylo přece právě to, že jsem neviděl žádnou jasnou a nedvojsmyslnou reakci odpovědného politika - předsedy vlády, ale jen bagatelizování prohry a hledání "jiného viníka".

Stejně tak jsem rád, že po dlouhém váhání konečně oznámil, že proti mně bude na kongresu ODS kandidovat. Oddechl jsem si, protože dosud vypouštěl na veřejnost pouze poněkud hrozivé pokusné balónky typu "vyrobit podle metody Putin – Medveděv", jak řekl, svého dvojníka. Když odhlédnu od podivné inspirace, této jeho myšlenky, bylo by to především zbabělé.

Nemohu ale opomenout jinou podstatnou věc. Divadlo, které k oznámení své kandidatury zrežíroval. Snažím se ho nechápat, ale bojím se, že této jeho "řeči těla" rozumím bohužel až příliš dobře.

Ani stín po pokoře, po proměně jeho dosavadního stylu a chování. ODS dnes potřebuje zásadní změnu a Mirek Topolánek dal přesvědčivě najevo, že se prostě nic měnit nebude. Že otevřená klidná diskuse z očí do očí není pole, na kterém se při prosazování svých zájmů chce začít pohybovat. Umí pouze demonstrovat sílu, vyvolávat v lidech pocity strachu, přetlačit je, ukřičet. Jinak si neumím vysvětlit smysl oné dosti nepochopitelné skupiny, kterou si za sebe před televizními kamerami postavil.

Nevím totiž, co tito lidé, kteří se s ním – opět značně symbolicky – nesešli v pracovním sídle ODS, ale v paláci na ostrově Žofín, co přesně představují: Kamarády? Spojence? Náhodné známé, kteří se sešli na nedělní oběd?

Nevím. Na to znají odpověď jen oni. Chápal bych, že tam vidím ministry, kteří přišli přiznat svou vládní spoluodpovědnosti za volební debakl. Ale tak to nebylo. Působilo to prapodivně, trochu hrozivě, člověk si automaticky maně vybaví chvíle před mnoha lety, které jsem si myslel, že má ODS již navždy za sebou jako dětskou nemoc. Možná, že to tak není, možná, že jde o nemoc těžší. Tragické by bylo, kdyby byla chronická a - nedej Bože - nevyléčitelná.

Jako kandidát na předsedu ODS určitě nebudu organizovat divadelní představení s povinným aplausem. Nepotřebuji si dodávat odvahy a sil tím, že si za sebe postavím vládní, či poslanecké celebrity. Chci - a právě o to budu na kongresu usilovat - aby tou skupinou, která za mnou stojí, byla celá ODS, nebo alespoň její převážná část. Ne mediální hvězdy, ale členové místních, oblastních a regionálních organizací, tedy ti, na jejichž ramenou všichni stojíme jako jejich reprezentanti.

Pokud jsem té inscenaci porozuměl, byla především vzkazem do nitra ODS: Mimo standardní struktury vznikla formální skupina, jakýsi fan klub Mirka Topolánka, který buď udrží u kormidla své favority, nebo ODS rozštěpí.

Já ale nabízím zcela opačnou koncepci: Budu prosazovat, aby se ODS za mnou semkla, sjednotila, vyhodnotila, co jsme dělali špatně – a změnila kurs. Míním prostě usilovat o změnu v zájmu celé strany. Nechci setrvání na slepé cestě v zájmu jedné skupiny či jednotlivců.

To mrazivé dušičkové nedělní poledne mělo naladit atmosféru strachu, obav, rozdělení. To je pro mě nepřijatelné programové prohlášení kandidáta na předsedu ODS. Je totiž pokračováním stylu, který demonstrovala svými postoji vláda jejímž manažerem Mirek Topolánek je. Stylu, kterým odradila naše voliče a mobilizovala voliče našeho hlavního soupeře. Jestli chce touto cestou pokračovat, a tím bez ohledu na následky riskovat třeba i rozštěpení strany, pak nás všechny vede do záhuby.

Nikoli silová řešení bez diskuse, nikoli ad hoc skupiny kamarádů před televizními kamerami, nikoli válcování veřejnosti buldozerem bez ohledu na následky, ale otevřená debata uvnitř ODS, nalézání konsensuálních pragmatických východisek, s nimiž se veřejnost bude umět ztotožnit, protože je pochopí. Tak jako to předvádíme v Praze, která díky tomu zůstává jediným modrým ostrůvkem v oranžové záplavě ve zbytku země, pro niž Mirek Topolánek svými chybami otevřel stavidla.

Pavel Bém, první místopředseda ODS

S panem Babišem si vykáme, na pivo nechodíme, říká Havlíček

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Američané už shazují Gaze z letadel pomoc, Izrael podpořil návrh příměří

3. března 2024  10:12,  aktualizováno  10:39

Sledujeme online Americká armáda v sobotu nad Pásmem Gazy shodila ze tří letadel první dodávku humanitární pomoci...

Teodora čeká zlá budoucnost, bude mít trvalý hlad i skoliózu. Rodiče hledají lék

3. března 2024

Zamykání jídla a důsledná organizace stravování. Taková budoucnost pravděpodobně čeká rodinu...

Ruská protivzdušná obrana nad Krymem zničila 38 ukrajinských dronů

3. března 2024  7:05

Sledujeme online Ruská protivzdušná obrana nad Krymem v noci na neděli zničila 38 ukrajinských bezpilotních letounů,...

Hudební podhoubí etiopské metropole. Jak heavy metal ovládl Addis Abebu

3. března 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Addis Abeba je hlučné místo a rocková muzika je v nerovném hlukovém souboji s církevními hodnostáři...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...