Mirek Topolánek přednesl své rozhodnutí na pražském Žofíně, obklopen desítkami věrných spolustraníků. Dlouhé minuty napínal novináře i televizní diváky - z jeho rozboru volebního neúspěchu nebylo jasné, zda náhodou nesloží post předsedy ODS i premiéra.
"Žádal jsem o jistý čas, než se rozhodnu o mém dalším angažmá v politice, ODS i ve vládě. Musel jsem přemýšlet o vlastních chybách, nedostatcích, výstřelcích, ztrátě sebeovládání, o podílu na porážce," popsal své povolební úvahy.
Čtěte plné znění Topolánkova prohlášení |
"Musel jsem rozvážit, zda jsem schopen vyvést ODS z krátkodobých problémů, zda jsem připraven ji vést k dalším vítězstvím, zda jsem schopen ji stmelit, zda jsem nadále přidanou hodnotou a nikoli přítěží. Týden po skončení voleb jsem dospěl k rozhodnutí, které se mi vůbec nepřijímalo snadno," uvedl mnohoznačně Topolánek.
Teprve v závěru své řeči prozradil, že se nehodlá vzdát, ba právě naopak. Na prosincovém kongresu bude znovu usilovat o předsednickou židli. Zatím jediným jistým protikandidátem je první místopředseda strany Pavel Bém. Kandidaturu zvažují ještě Oldřich Vojíř a Jan Zahradil. - čtěte Ve frontě na Topolánkovo křeslo stojí už tři muži, další vyčkávají
"Nechci utíkat od práce v poločase. Za svojí prací předsedy vlády si stojím, nebojím se složit účty v dalších parlamentních volbách. Považuji proto za svoji povinnost tuto práci dokončit. Chci vrátit ODS k principům politiky, na kterých vznikla," slíbil spolustraníkům Topolánek.
"V sázce je podoba naší demokracie"
Pustil se rovněž do svých politických oponentů, byť v celém prohlášení nikoho nejmenoval. "ODS musí zůstat stranou, která si udržuje vysoký koaliční potenciál. Rozbití tohoto potenciálu z nás učiní vazala levice na dlouhou dobu," řekl a svou myšlenku hned rozvedl.
"Domluvit se s Jiřím Paroubkem na organizaci předsednictví, na zahraničně-politickém směřování lze. Udělat z toho ale princip a dohodnout se s ČSSD na dlouhodobém obchodu, to je smrtící a pro mě nepřijatelné," odmítl úvahy o případné nové opoziční smlouvě.
Topolánek vyjádřil názor, že nyní nejde jen o další směřování ODS, ale vzhledem k poměrům na české politické scéně i o "podobu naší demokracie". Připomněl, že se po říjnových volbách poprvé od roku 1990 komunisté dostanou k exekutivní moci na vyšší úrovni.
Topolánka přišli na Žofín podpořit třeba ministři Martin Říman, Petr Nečas, Petr Gandalovič, Tomáš Julínek, Jiří Pospíšil, Ivan Langer či Aleš Řebíček, šéf sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř, ale i lobbista Marek Dalík, režisér Filip Renč či herečka Daniela Šinkorová. Pavel Bém tu nebyl.
Premiér Mirek Topolánek hovoří na Žofíně s lobbistou Markem Dalíkem (uprostřed) a režisérem Filipem Renčem. (foto ČTK)
Vláda změní složení i priority
Předseda vlády také řekl, že po prohraných volbách dojde na výměnu některých ministrů. Konkrétní jména ale neřekl, chce o tom jednat s koaličními partnery a prozatím čeká na návrat vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka ze zahraniční cesty.
Před vládou nyní podle premiéra leží reakce na světovou finanční krizi, na jejíž dopady musí kabinet lidi připravit. "Občané se dnes bojí o peníze, o práci, o svou bezpečnost, o děti a o zdraví. Sem budou směřovány snahy vlády v následujícím složitém období, proto musí dojít k nutným personálním změnám," řekl Topolánek.
Kabinet by se měl nyní podle premiéra soustředit zejména na to, aby se nerušily poplatky a neúměrně se nezvyšovaly mzdy, což podle něj vedlo k zadlužování a rozvratu státních financí v Maďarsku. "Touto cestou my nepůjdeme," prohlásil předseda vlády.