Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Experti kárají Topolánka za nakvašený výraz a chlapácká gesta

  5:39
Po prohraných volbách zní v ODS volání po změně: Mirek Topolánek by měl odejít nebo alespoň změnit styl a ubrat arogance. Požádali jsme proto dva experty na vystupování politiků, aby popsali slabá místa Topolánkovy osobnosti. Ve výčtu premiérových slabin se nakonec shodli téměř ve všem.

Kdykoli se objeví na obrazovce, má naštvaný, nakvašený výraz, tvrdí o Topolánkovi Ladislav Špaček. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Své odpovědi nám poskytla mediální poradkyně a bývalá novinářka Kateřina Bouda Kašparová i bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla a učitel etiky Ladislav Špaček. Oba politikům radí, jak na veřejnosti vystupovat a čeho se vyvarovat.

"Rozhodně nesouhlasím s prezidentem, že volby byly výrazem odporu k Topolánkovi. To by znamenalo, že Paroubek je ten zářný příklad, že to je ten ideální muž, k němuž se přiklonila většina voličů," řekl iDNES.cz Špaček. Topolánkova osobnost podle něj mohla ve volbách sehrát jen marginální roli, voliče ovlivnily hlavně reformní kroky vlády.

Špaček má pro Topolánka spíše slova uznání. "Nevyčítám mu tolik věcí, jako ostatní. Zasloužil by si pochvalu za to, jak se za poslední rok či dva změnil," říká. Na mysli má premiérův styl při řízení vlády či vstřícnost vůči Evropské unii. Topolánek se podle Špačka mnohé naučil. "Hodně se zlepšil, je na něm vidět, že na sobě intenzivně pracoval."

Kateřina Bouda Kašparová je přesvědčena o opaku: "Myslím, že hlasy pro ODS byly v poslední době spíše ´navzdory´ Topolánkovi, tedy, že volili ti nejvěrnější voliči ODS či lidé, kteří prostě chtějí volit pravici a i když se jim zrovna předseda nezamlouvá, hodili ´to tam´, aby levice neposílila. Přičemž v duchu doufají, že ho někdo co nejdřív nahradí."

Mediální odbornice se domnívá, že se Topolánek měnit nehodlá. "Nepatří k lidem, kteří se změní. Je to hodně silná osobnost, přesvědčená o své naprosté neomylnosti, a jde tvrdě za svým cílem, o němž je podle mne bytostně přesvědčen, že je dobrý," řekla.

Topolánek pod lupou

VZTAH K NOVINÁŘŮM

Kateřina Bouda Kašparová

Premiér je nevstřícný až nepřátelský. Působí dojmem, že ho novináři jen obtěžují, otravují a zdržují. Razím zásadní tezi, že "novinář je kamarád" – a i když jím tisíckrát není, musí dotyčný přistupovat ke každému, jakoby jím opravdu byl.

Působí negativně. Nemá příjemný projev v tom smyslu, že když mluví, působí hrubě, nemluví "lidsky" a "pro lidi", ale spíš jako když neustále nadává. Jde o celkovou hlasovou dikci, tón hlasu, i výraz obličeje, mimiku a gesta. Nepůsobí "upřímně" a přátelsky, ale naopak – povýšeně, negativně, nazlobeně.

Ladislav Špaček
Kdykoli se objeví na obrazovce, má naštvaný, nakvašený výraz a tímto výrazem se představuje většině občanů. Oni netuší, že se předtím přel s nějakým novinářem. On se mračí na lidi a to je to, co mu bere body. Protože lidé by raději viděli premiérovu tvář jasnější, usměvavější a příznivější.

***

ÚTOK NA FOTOREPORTÉRA

Kateřina Bouda Kašparová
Známé poslední extempore pana premiéra je přímo ukázkou, jak komunikace s médii vypadat nesmí, a to za žádných okolností. - na video se podívejte zde

Už "jen" slovní útok vůči novináři je zcela tabu, o fyzickém ani nemluvě. Navíc k tomu došlo v situaci, kdy se dalo naprosto logicky předvídat, že premiéra bude očekávat hrozen novinářů: poprvé se objevil po volbách, které pro jeho stranu nedopadly zrovna nejlépe. Jakmile se objevil dokonce s kočárkem, nemohli si fotografové přát nic lepšího. A ruku na srdce – nemohl udělat v tu chvíli pro média nic atraktivnějšího, než zaútočit na jednoho z nich.

Ladislav Špaček
Rozumím tomu, novináři mu šlapou na paty, otravují mu život, včetně toho soukromého. Když mu nějaký fotograf strká fotoaparát do kočárku s dítětem, každý normální chlap by ho odstrčil, já bych to udělal taky. Ale premiér to udělat nesmí.

***

AROGANCE

Kateřina Bouda Kašparová
Je to v podstatě ten hlavní rys, kterým se premiér bohužel vyznačuje. Nepůsobí lidsky, nevysvětluje, není "na straně občana". Působí zpupně a nadmíru "nafrněně", pro řadového občana odtažitě, a to rozhodně není dobrá kombinace pro někoho, kdo chce a potřebuje, aby ho lidi volili.

Ladislav Špaček
Topolánek není arogantní sám osobně, on je akorát takový macho. Chlap, který si nenechá nic líbit a z toho někdy vyplývá jakási přezíravost k ostatním, kterou demonstruje takovým chlapáckým gestem.

Je to poslední věc, kterou se zatím nenaučil. Myslím ale, že kdyby měl více času, tak by uzrál i v tomto ohledu.

I když jeho vrozený temperament a spontaneita mu brání, aby se z něj stal uhlazený gentleman konzervativního střihu, ona arogance je spíše póza, než něco, co by vyvěralo z něj. Pokud Topolánka znám, je to příjemný a veselý chlapík, chytrý, vtipný, bystrý diskutér, rozhodně ne člověk, který by dával najevo pohrdání ostatním lidem kolem sebe.

***

VULGÁRNOST

Kateřina Bouda Kašparová
Netřeba asi připomínat gesto "prostředníček" ve Sněmovně. To si může dovolit maximálně "člověk z lidu", tedy například člen levicové strany, ale určitě ne vrcholný konzervativní politik. - o Topolánkově prostředníku čtěte zde

Ladislav Špaček
Neovládá svůj jazyk, slovník. Občas mu ulítne něco, co by si ve své pozici rozhodně dovolit neměl. Gesto, které učinil ke komunistickým lavicím, on tomu říká prstoklad, je neodpustitelné. Můžeme ho kritizovat právě za tyto projevy nezvládnutého chování.

***

KOMUNIKACE

Kateřina Bouda Kašparová
Premiér odmítá komunikaci, nekomunikuje. To je jedna ze základních chyb. Pokud kdokoliv odmítá s médii komunikovat, je automaticky v očích novinářů a jejich prostřednictvím i v očích celé veřejnosti vinen. Jakmile se někdo nechce bavit či dokonce například utíká před kamerou, působí podezřele. Je lepší "do zblbnutí" odpovídat a vysvětlovat, než stroze odmítnout komentář. To je, hned po útoku na novináře, to nejhorší a nejhloupější, co může dotyčný pro sebe osobně udělat.

***

SEBEOVLÁDÁNÍ

Ladislav Špaček
Má ho nedostatek. Je to temperamentní spontánní člověk, který dost špatně ovládá své pocity, své až cholerické projevy vzteku nebo nelibosti. To je to, co mu na veřejnosti škodí nejvíce. Lidé by třeba chtěli někoho uhlazenějšího, kdo se umí chovat lépe, na druhé straně takoví ti uhlazení politikové, například ministr Petr Nečas, podle mne nemohou budit emoce negativní ani pozitivní. Jsou to lidé, kteří se tak strašně kontrolují, až se z nich vytrácí přirozená člověčina a člověk si k nim velmi obtížně může najít nějaký vztah. K Topolánkovi ho mají všichni - pozitivní nebo negativní. A to je u politika zajímavé.

Z Topolánka jsem zklamaný, tvrdí Dimun
Redakce iDNES.cz oslovila s podobným dotazem i Petra Dimuna, bývalého tiskového mluvčího, který nyní radí předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi.

Ten svoji odpověď pojal spíše jako vzpomínku na tehdy vystupující Topolánkovu hvězdu. "Mirka Topolánka znám od roku 2001, kdy jsem jej poprvé viděl na kongresu ODS. Tenkrát jsem já i novináři, kteří tam tehdy se mnou stáli, prožívali zklamání z Evžena Tošenovského, který, lidově řečeno, zklamal tělem. A to naprosto. Na jedné straně očekávání z jeho tištěných slov, pak mohutná, 203 centimetrů vysoká postava, mohutný nos, upřímné čelo a pak sjezdovka v podobě naprosto unylého, monotónního projevu," připomněl Dimun.

Naproti tomu tehdejší senátor Topolánek podle něj Tošenovského prázdnotu vyplnil. "Ovládl sál jak tělem, gesty, tak i slogany, prostě souladem toho všeho, co Tošenovský nezvládl, řekl Dimun. "Tehdy jsme spolu s kamarádem na sebe kývli: to je on, budoucí předseda ODS," dodal.

Nyní je ale z premiéra o to více zklamaný. "Poznal jsem jej jako charismatického řečníka, který přesně pojmenovává problémy a definuje jejich řešení, abych se s ním loučil jako s člověkem, který dělá vše pro to, aby si problémy vytvářel a jejich řešení předával jiným," myslí si Paroubkův poradce.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák kapely Rammstein mě chtěl znásilnit, tvrdí fanynka. Ukázala zmučené tělo

Frontman a zpěvák německé kapely Rammstein Till Lindemann čelí od jedné z fanynek obvinění z možného sexuálního...

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biden opět upadl, nyní se skácel před kadety. Zakopl o pytle s pískem

Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Zahradil nebude obhajovat post, klub ODS v europarlamentu vede Vrecionová

Občanští demokraté „přepřahají“ před volbami do Evropského parlamentu. V čele jejich klubu v europarlamentu končí jeho...

Michailidu končí ve vedení Pirátů. V hlasování rozhodli členové strany

Pirátka Jana Michailidu, která se v minulosti na stranickém fóru přihlásila k původní komunistické ideologii, byla...

Konec Koněva v Čechách. Jak mizí jméno ruského maršála z názvů ulic

Premium Koněvově ulici historie často měnila jméno. A další přejmenování už je blízko. Před rokem změnu schválilo...

STALO SE DNES: Ukrajina údajně zahájila ofenzivu, Pavel jmenoval ústavní soudce

Ukrajina podle Ruska zahájila ofenzivu. Ústavní soudce – Josefa Baxu, Jana Wintra a Danielu Zemanovou – jmenoval...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...