Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Při bankovní krizi krachovaly desítky ústavů, lidé i stát přišli o miliardy

Seriál   0:01
Během transformace ekonomiky v 90. letech došlo v tuzemsku k bankovní krizi. Projevila se krachem více než tří desítek bank. Lidem i státu vznikly miliardové škody. MF DNES připomíná tři případy. Krach Union banky, Moravia Banky a v neposlední řadě také pád českého bankovního lva – Investiční a Poštovní banky. Všechny příběhy přitom začínaly skoro stejně.

Případ první Union banka

„Tak už nás zase okradli.“ S těmito slovy přistupovala ke dveřím další padlé finanční instituce – tentokrát Union banky – jedna z jejích klientek k hloučku lidí postávajících před zavřenými dveřmi. „Už zase, už zase,“ zněla jejich odpověď. „Musíme se chlácholit tím, že přicházíme jen o to pomíjivé, peníze si do hrobu nevezmeme,“ snažila se odlehčit napjatou atmosféru asi šedesátiletá důchodkyně. Moc jí to ale nešlo. Ne každý měl pro její zlehčení pochopení.

Union banka neotevřela své pobočky 21. února 2003 a jejím klientům hrozilo, že přijdou o své úspory. V některých případech i celoživotní.

„Nerad na to vzpomínám. Nechci. Jsem rád, že je to za mnou,“ řekl v reakci na dotazy MF DNES Tomáš Seidler, jeden z pětice bývalých manažerů Union banky, kteří se zpovídali z jejího krachu. Tomáš Michal, Miroslav Fučík, Jiří Babiš, Alena Pejčochová a zmíněný Seidler byli obviněni v letech 2003 a 2004.

Podle žalobce připravili banku poskytováním rizikových úvěrů o čtyři miliardy korun. Pětice čelila obžalobě z porušování povinností při správě cizího majetku a porušování pravidel hospodářského styku. O bezmála deset let později však jejich trestní stíhání zastavila amnestie prezidenta Václava Klause. Tedy až na bývalou manažerku Alenu Pejčochovou, která ji odmítla.

Případ druhý Moravia Banka

Letos uplynulo dvacet let také od krachu frýdecko-místecké Moravia Banky. Po svém vzniku v roce 1992 patřila k nejlepším novým bankám na Moravě a ve Slezsku. O pět let později byla zařazena Českou národní bankou do ozdravného procesu. Neúspěšně.

Soutěž o cestu kolem světa

Splňte si sen

Zúčastněte se soutěže ke 30. výročí obnovení svobody a vyhrajte cestu kolem světa s CK S.E.N. – Poznávací zájezdy do exotiky plné zážitků s českými průvodci již od roku 1993.

V případě Moravia Banky se ukázalo, že problémy jsou nenapravitelné. Moravia Banka vedla téměř 120 tisíc účtů a spravovala klientům devět miliard korun. V roce 1999 však přišla o licenci. Stát klientům garantoval 90 procent vkladů, ale maximálně milion korun. Devizové účty však nepodléhaly zdanění vkladů a tito klienti proto neměli na odškodnění nárok.

Krach Moravia Banky se dostal před Krajský soud v Ostravě. Banka totiž sjednávala pro některé spřízněné firmy nedostatečně kryté úvěry. Došlo k machinacím s bankovními pohledávkami ve výši půl miliardy korun.

I tato kauza s sebou ale nese svou pachuť. Peníze zmizely a potrestaný z velkých ryb nikdo nebyl. Soudní proces sice trval léta, na obžalované se ale nakonec rovněž vztahovala obrovská Klausova amnestie.

Případ třetí IPB

Po letech neprůhledného fungování, kdy nikdo pořádně nevěděl, komu třetí největší česká banka vlastně patří a s jakým kapitálem hospodaří, padla nakonec i Investiční a Poštovní banka (IPB).

Její konec přišel v pátek 16. června 2000, kdy do centrály IPB na Senovážném náměstí v Praze napochodovali ozbrojenci z policejního Útvaru rychlého nasazení a stát v bance zavedl nucenou správu. Těsně před ní byla hodnota banky společností J. P. Morgan oceněna téměř na minus 68 miliard korun.

10 let od pádu IPB: Správce si řekl o doprovod, naběhli kukláči se samopaly

IPB byla bankou, která přes své dceřiné společnosti a investiční fondy ovládala velkou část průmyslu a stejně tak měla obrovské úvěrové portfolio, přičemž příjemci úvěrů byla velká většina tehdy významných průmyslových podniků (konkrétně např. Škoda Plzeň Lubomíra Soudka, Chemapol Václava Junka, Poldi Kladno Vladimíra Stehlíka a další).

Velká většina úvěrů však nikdy nebyla splácena a banka postupem času zabředala do stále větších existenčních potíží.

Významným milníkem pro budoucnost banky měl být prodej minoritního podílu českého státu v IPB ve výši 36,29 procenta japonské finanční skupině Nomura. Víra, že se nový partner zvučného jména o banku postará, se ale záhy ukázala jako lichá. IPB padla, a protože tou dobou spravovala vklady v hodnotě přes 200 miliard korun, stát musel situaci řešit.

30 let svobody: kauzy a aféry

Třicetidílný seriál vychází v MF DNES každý týden až do listopadu. Představí největší ekonomické a politické kauzy. Miliardové tunely, bankovní krachy, spiknutí kmotrů, sporné amnestie a politické podrazy, vzestupy a pády

30 let svobody kauzy a aféry

Vláda a Česká národní banka přes víkend odkývaly převod IPB do rukou ČSOB. Za symbolickou cenu jedné koruny a s garancí všech potenciálních budoucích ztrát.

Následná arbitráž s Nomurou kvůli zmařené investici pak dopadla pro stát špatně. Česká republika prohrála. A Nomura, která původně žádala 40 miliard korun, navýšila své nároky údajně až na 70 miliard korun.

Nakonec se podařilo dojednat smír a Česko zaplatilo japonské finanční skupině „jen“ 3,6 miliardy.

Definitivní tečku za pádem českého bankovního lva udělal ale až v roce 2009 tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek, když podepsal dohody ukončující spory o údajné pohledávky po IPB ve výši 120 miliard.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Senát schvaluje ústavní soudce. Prezident nominoval Přibáně a Langáška

19. června 2024  8:53,  aktualizováno  11:34

Přímý přenos Senátoři rozhodují o tom, zda se právník a sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z Nejvyššího...

Feri podal dovolání k Nejvyššímu soudu, nesouhlasí s tříletým vězením

19. června 2024  10:46,  aktualizováno  10:55

Bývalý poslanec Dominik Feri, kterému soudy uložily tříleté vězení za znásilnění dvou dívek a za...

VIDEO: Banzai! Ruská pěchota krvácí při sebevražedných útocích

19. června 2024  10:41

Ukrajinci od začátku jara pozorují na frontě novou taktiku útoků ruské pěchoty. Na několika...

Za obří požár velkoskladu dostal muž podmínku, má ale zaplatit 35 milionů

19. června 2024  10:15,  aktualizováno  10:41

Krajský soud v Plzni udělil Vladimíru Brožovi, který způsobil na Silvestra 2021 obří požár...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...