Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

10 let od pádu IPB: Správce si řekl o doprovod, naběhli kukláči se samopaly

  8:39aktualizováno  9:47
Před deseti lety přestala kvůli špatným úvěrům dýchat jedna z největších bank v zemi - IPB. Krátce před polednem do ní vtrhlo policejní komando se samopaly, aby pomohlo nucenému správci převzít jménem ČNB kontrolu nad krachující bankou. Za celou "parádou" byla původně jen žádost o důstojný doprovod.

Vyplývá to ze vzpomínek lidí, kteří byli v centru tehdejších událostí. Z nich vychází, že o zásahu speciálních jednotek URNA (Útvar rychlého nasazení) v centrále IPB se rozhodovalo jen pár hodin před uvalením nucené správy.

Josef Tošovský (vlevo), Pavel Mertlík, Miloš Zeman

GUVERNÉR A VLÁDA. Tehdejší guvernér centrální banky Josef Tošovský (vlevo), ministr financí Pavel Mertlík a premiér Miloš Zeman.

Konkrétně po půlnoci, kdy skončilo mimořádné zasedání vlády, na němž bývalý guvernér ČNB Josef Tošovský informoval kabinet tehdejšího premiére Miloše Zemana o vyhrocené situaci v IPB. Na místě byl i Petr Staněk, zaměstnanec ČNB, kterého do té doby nikdo neznal a jenž se za několik hodin poté stal nuceným správcem.

"Zeman se obrátil ke Staňkovi a řekl mu. Pane správče, máte naší podporu, budete potřebovat nějakou pomoc?," vzpomíná bývalý mluvčí ČNB Milan Tománek.

Nucený správce v IPB Petr Staněk

Staněk pak podle něj podotkl, že by bylo asi dobré, kdyby ho doprovodili policisté, aby předání papírů v bance bylo důstojné. Obával se prý také toho, že ho v IPB nemusí brát vážně, protože je veřejně neznámou osobou.

Zeman ho pak ujistil, že se o to tehdejší ministra vnitra Stanislav Gross postará. "Představa dvou policistů, kteří doprovázejí nuceného správce do banky, mi přišla přiměřená, nástup kukláčů se samopaly mě pak dost překvapil," říká Tománek.

Problémy IPB byly "pod pokličkou" půl roku

Pro něj osobně samotné uvalení nucené správy a následný prodej do rukou ČSOB novinkou nebyl. O problémech IPB se poprvé dozvěděl na jednání bankovní rady na počátku roku 2000, kde centrální bankéři probírali výsledky běžné kontroly bankovního dohledu v IPB.

Tehdejší ředitelka odboru komunikace s veřejností v Investiční a Poštovní bance (IPB) Barbora Tachecí. (1998)

Tehdejší ředitelka odboru komunikace s veřejností v Investiční a Poštovní bance (IPB) Barbora Tachecí si dnes už nevzpomíná, kdy si poprvé myslela, že banka může padnout. Podle svých slov ale nemusela nikdy dělat nic, co by se příčilo jejímu svědomí. "Jako jakýkoliv šéf komunikace jsem tlumočila názory vedení banky, které jsem z pozice šéfa komunikace neměla možnost nijak ověřovat. Stejně jako mluvčí jakékoliv velké firmy," říká po 10 letech. Fotografie je z roku 1998.

IPB v číslech

- Investiční a poštovní banka byla v okamžiku pádu druhou největší bankou v Česku (podle objemu úvěrů). Podle objemu vkladů pak byla třetím největším finančním ústavem.

- Banka spravovala 3,4 milionu účtů pro 2,9 milionu klientů.

- Těsně před krachem scházelo v bilanci banky téměř 70 miliard korun (podle propočtů JP Morgan).

- Úklid po IPB stál české daňové poplatníky zhruba 150 miliard korun.

Závěrů prý bylo hodně a o potížích banky se začalo intenzivně jednat. Na konci února se první zmínky o problémech IPB objevily na iDNES.cz. Investiční a poštovní banka je popřela a označila je za nekalý konkurenční boj. (viz předchozí článek)

V květnu nastaly další fáze jednání. Bankovní rada se hodiny a hodiny zabývala tím, nakolik krach IPB může rozvrátit tuzemský platební styk a následně ovlivnit vývoj jednotlivých oborů ekonomiky.

S IPB byla provázána řada významných podniků a procházelo přes ní 30 procent všech bankovních transakcí. Pokud by ze systému "vypadla", hrozilo, že ztráta důvěry bude tak obrovská, že si podniky přestanou platit své závazky a ekonomika zažije citelný propad.

Chladnokrevný Tošovský

Josef Tošovský

Centrální bankéři žili v té době v napětí. Experti jim předkládali čísla s různými scénáři pádu IPB, a na nich bylo, aby našli takové řešení, při němž lidé nepřijdou o své vklady a ekonomika nezačne strádat, což bylo náročné.

"Jednání byla emočně vypjatá. Guvernér Tošovský je ale uměl zklidnit. Do jednání vstupoval s chladnou hlavou a vždy, když byl nějaký nesoulad, nechával své kolegy znovu a znovu hodnotit údaje a dojít tak postupně ke konsensu," popisuje Tománek.

Všechna jednání byla přitom tajná. V utajení se rodily scénáře převzetí banky proto, aby lidé ze strachu o své úspory nevyběhli k přepážkám a nezačali si z banky hromadně vybírat své peníze, což by dokázalo položit i zdravou banku.

Fronta před IPB

FRONTA. Zástup lidí před Investiční a poštovní bankou v den uvalení nucené správy - 16. června 2000.

"Strach z toho, že řeknu něco, co spustí run na banku a znemožní tak racionální řešení situace, jsem měl pořád. Nejvyhrocenější byly dny před uvalením nucené správy, kdy se v médiích objevovaly konkrétní informace o potížích IPB," vzpomíná bývalý mluvčí ministerstva financí Libor Vacek, který dnes pracuje jako ekonomický náměstek ředitelky České školní inspekce.

Také podle Tománka bylo utajování skutečného stavu IPB těžké. "Hranice mezi tím, co říci a nelhat, byla tenká. Byli jsme daleko toho, abychom lidi uklidňovali, že se nic neděje, ale zároveň jsme museli dodržovat zákon, který říká, že o probíhajících správních řízeních nesmíme do jejich skončení mluvit. A správní řízení s IPB skončilo až uvalením nucené správy," vysvětluje současný šéf komunikace PPF.

Demontáž loga Investiční a Poštovní banky (IPB) z budovy na Senovážném náměstí v Praze. (14. února 2001)

MIZÍ Z OČÍ. Demontáž loga IPB z budovy na Senovážném náměstí v Praze. (14. února 2001)

Vstup Petra Staňka do IPB tak bylo pro oba tehdejší mluvčí "vysvobozením". Věci nabraly rychlý spád a novináři mohli přestat spekulovat o tom, co centrální banka s IPB chystá.

Hlavním tématem najednou bylo převzetí banky ze strany konkurenční ČSOB a následný převod problematických aktiv do České konsolidační agentury. "Téma IPB pak intenzivně žilo ještě zhruba dva týdny, pak se začalo ředit běžnou agendou," dodává Vacek.

KLÍČOVÁ DATA V PŘÍPADU IPB

1992-93 - Fond národního majetku se neúčastní navyšování kapitálu v IPB a stát přichází o majoritu.

4. března 1998 - Vláda rozhoduje o prodeji 36procentního podílu v IPB japonské bance Nomura za 3,031 miliardy korun. Smlouva o prodeji se podepisuje o čtyři dny později.

září 1999 - Bankovní dohled ČNB zahajuje v IPB hloubkovou kontrolu poté, co banka převedla asi 70 miliard korun na jiné společnosti.

jaro 2000 - Banku stále více tíží potíže se špatnými úvěry, dožaduje se pomoci od státu.

16. června 2000 - ČNB uvaluje na IPB nucenou správu, správce Petra Staňka doprovází do banky ozbrojené komando.

19. června 2000 - Kontrolu nad IPB přebírá ČSOB. Ta za banku nakonec zaplatila jednu korunu.

podzim 2001 - Začíná arbitráž mezi Českem a Nomurou kvůli údajně zmařené investici v IPB.

březen 2006 - Stát prohrává arbitráž s Nomurou. Nomura, která původně žádala 40 miliard korun, navyšuje své nároky údajně až na 70 miliard korun.

listopad 2006 - Stát uzavírá s Nomurou smír, arbitráže se zastavují. Česko platí Nomuře 3,6 miliardy.

květen 2009 - Ministr financí Kalousek podepisuje dohody ukončující spory o údajné pohledávky po IPB ve výši 120 miliard.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Velká vepřová zeď. Čína našla účinnou obranu proti Trumpovým clům

Číňané každý rok zkonzumují více než 57 milionů tun vepřového, což je více než polovina celkové světové spotřeby. I proto se na první pohled zdálo překvapivé, když v rámci obchodních válek přišla...

Ruské „superletadlo“ dokončilo zkušební let. S motory ryze domácí produkce

Po více než třech letech od invaze se Rusku konečně podařilo zprovoznit své ryze domácí dopravní letadlo. Během pondělí stroj Suchoj SJ-100 úspěšně absolvoval první testovací let. Letoun není žádná...

Trend se obrací. Severské země doporučují občanům mít zásobu hotovosti

Švédsko i Norsko přehodnocují svou cestu, na kterou se země vydaly již před lety s cílem bezhotovostní společnosti. Obavy z kybernetických útoků, geopolitických hrozeb a nepředvídatelných krizí nutí...

Plísně, barviva, alergeny. Složení dubajské čokolády zděsilo německé úřady

Mánie kolem dubajské čokolády nekončí. Zájemce o pochutinu neodrazuje ani vysoká cena standardně přesahující i 500 korun za tabulku, ani nedostatek pistácii, kvůli němuž se ze sladké pochoutky stalo...

Cena vajec v USA je vysoká. Trump místo řešení vzkázal lidem, ať „drží hubu“

Vysoká cena vajec nepřestává Američany trápit. Zatímco tucet stál v červnu roku 2019 dolar dvacet, nyní se cena pohybuje kolem pěti dolarů. V příštích měsících plánují USA dovézt až 100 milionů kusů....

Mastné Velikonoce. Letenky podražily o třetinu, parkování na dvojnásobek

Premium

Přestože jsou Velikonoce až za měsíc, cestovní kanceláře už u nejoblíbenějších destinací hlásí téměř vyprodané kapacity. To pochopitelně vede k nárůstu cen zejména pro ty, kteří si nekoupili letenky...

26. března 2025

Ropovod Družba vyschl. Otázkou je, zda napořád

Je to více než tři týdny, kdy 4. března přestala proudit do Česka ropa z ropovodu Družba. „Stále neteče, ale jsme připraveni na všechny varianty,“ sdělil pro MF DNES Pavel Kaidl, mluvčí společnosti...

26. března 2025

Stejně jako před 25 lety? Hrozba prasknutí akciové bubliny je opět aktuální

Investoři v posledních týdnech s nervozitou sledují vývoj na světových trzích. Ceny akcií mnoha firem po více než dvouletém růstu narážejí na strop. V centru dění je umělá inteligence, kterou někteří...

25. března 2025

Výpadek na Heathrow má dohru. Aerolinky kvůli škodám nevylučují právní kroky

Letecké společnosti zvažují právní kroky proti provozovateli londýnského letiště Heathrow, na kterém v pátek došlo k rozsáhlému výpadku elektřiny po požáru rozvodny. Aerolinkám tato událost způsobila...

25. března 2025

Na trhu jsou nebezpečné barvy na vlasy. Mohou poškodit zdraví i plodnost

České úřady vydaly v těchto dnech několik varování před různými druhy barev na vlasy. Týká se značek Syoss a Schwarzkopf, u jejichž výrobků se prokázala přítomnost zakázané látky. Jde o nebezpečnou...

25. března 2025  16:28

Holding ze skupiny J&T nesmí kontrolovat reklamní firmu BigBoard, naznal ÚOHS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal předběžným opatřením firmě BB Global ze skupiny J&T vykonávat akcionářská práva v reklamní společnosti BigBoard. Informaci serveru Odkryto.cz ČTK...

25. března 2025  16:02

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výrokem o nákupech v Polsku jsem krotil inflaci, vysvětluje ekonom Křeček

Poradce premiéra a ekonom ze společnost BH Securities Štěpán Křeček před dvěma lety nepřímo radil lidem, že nákupy v Polsku se vyplatí. Jeho slova tehdy naštvala řadu politiků, distancoval se od nich...

25. března 2025  15:29

Firma z Vimperka by mohla zásobovat i armády EU, plánuje Černochová

Ministryně obrany Jana Černochová dnes jednala ve vimperské firmě Rohde & Schwarz o dalším rozšíření spolupráce nejen pro českou armádu, ale i pro další armády Evropské unie. „Aby byla Evropa ve...

25. března 2025  14:36

Sbírejte symboly a můžete vyhrát nové rodinné auto i tisíc korun denně. Megahra iDNES.cz

Soutěž

Osobní auto za půl milionu korun a peněžní prémie čekají na naše čtenáře. Až do neděle 4. května se mohou čtenáři iDNES.cz a Lidovky.cz zapojit do jedinečné hry, ve které rozdáváme denní a týdenní...

25. března 2025  14:13

Kuře krmené vážnou hudbou. Restaurace v Šanghaji nabízí pochoutku za tisíce

Šanghajská restaurace Cung-chuej, která se nachází v jednom z luxusních nákupních center, si účtuje 480 jüanů (přes 1 500 korun) za pouhou půlku kuřete. To podle chovatelů poslouchalo klasickou hudbu...

25. března 2025  13:31

Větší konkurence už dávno neznamená nižší ceny, říká šéf supermarketů COOP

Nadnárodní řetězce se podle předsedy představenstva skupiny COOP Pavla Březiny snaží expandovat do stále menších obcí, přitom jejich větší koncentrace už dávno neznamená nižší ceny, zaznělo v úterý...

25. března 2025  11:58

Největší česká investice v Jižní Americe. Tesař kupuje elektrárnu ve stínu vodopádů

Česká energetická skupina Energo-Pro miliardáře Jaromíra Tesaře koupí za více než 250 milionů eur (6,3 miliardy korun) velkou hydroelektrárnu Baixo Iguaçu v Brazílii o celkovém výkonu 350 megawattů...

25. března 2025  10:38