Andrej Babiš je podle právníků EK ve střetu zájmů. Premiér to označil za lež

  7:53aktualizováno  11:22
Premiér Andrej Babiš je podle právníků Evropské komise ve střetu zájmů kvůli čerpání z fondů Evropské unie. Hrozí zřejmě i vracení dotací z peněz daňových poplatníků. Babiš už označil analýzu EU za lži a odmítá, že může být kvůli Agrofertu ve střetu zájmů. Svěřenské fondy neřídím a neovládám, nemám na to čas“, uvedl.

Premiér Andrej Babis na tiskové konferenci se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým ve Varšavě (15. října 2018) | foto: AP

Právníci Evropské komise podezírají českého premiéra Andreje Babiše ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel. Píše to britský deník The Guardian  a francouzský list Le Monde s odvoláním na uniklou zprávu právní služby komise. Předmětem vyšetřování jsou dotace udělené firmám holdingu Agrofert.

„Analýzu právníků Evropské komise jsem neviděl, dozvídám se o ní z médií, kam bohužel utekla dřív, než jsem měl možnost se s ní seznámit já nebo moji právní zástupci. Až Komise zveřejní oficiální vyjádření, prostudují a vyjádří se k němu čeští právníci,“ uvedl pro iDNES.cz Babiš. 

S úryvky zprávy však nesouhlasí. „Mám pro to jasné argumenty. V žádném střetu zájmu nejsem, chovám se přesně podle zákona, tak jak jej přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám, nemám na to ani čas, naplno se věnuji práci premiéra, často i 18 hodin denně, každý kdo se podívá, co všechno dělám, to pochopí,“ sdělil premiér. 

Podle Babiše požádala ministryně pro místní rozvor Klára Dostálová (ANO) před měsícem ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (ANO) o právní analýzu. Připravenou zprávu v pondělí projedná vláda.

Pro vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) je nepřijatelné, aby Česko vracelo dotace za Agrofert. Věc podle něj musí vysvětlovat Babiš, nikoli sociální demokracie.

Agrofert se diví, nikdo firmu nekontaktoval

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka se vyjádřil podobně jako Babiš. „Přijde nám to jako nesmysl a spekulace. Ještě minulý týden komisařka Cretuová na slyšení v Evropském parlamentu prohlásila, že Evropská komise žádné vyšetřování nevede. Proto ani nemůže existovat žádná zpráva,“ uvedl.

Firmu podle něj nikdo nekontaktoval. „Počkáme na oficiální stanovisko Evropské komise. Pokud nějaká oficiální zpráva existuje, podrobíme ji právní analýze. Každopádně trváme na tom, že vše je podle práva. Potvrzují to i naše právní analýzy,“ říká Hanzelka.

Babiš podle něj učinil vše, co po něm český právní systém vyžadoval. „Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Agrofert čerpá dotace zcela v souladu s českým i evropským právem a podle stejných pravidel jako všichni ostatní příjemci dotací v České republice,“ uzavřel.

Hrozba pro daňové poplatníky

Čeští daňoví poplatníci čelí hrozbě, že budou muset uhradit alespoň část z 82 milionů eur (přes dvě miliardy korun), které byly Agrofertu vyplaceny v tomto roce. Konečný účet by údajně mohl být mnohem vyšší.

Aktuální obvinění se týká evropských dotací vyplacených letos impériu Agrofert, což je konglomerát 230 zemědělských, potravinářských a chemických firem.

„Tak už proti Babišovi nevedou “kampaň” jen čeští novinaři a opozice, ale i zahraniční média. To je až k nevíře, že si na našeho chudáčka premiéra všichni takto zasedli. Kdy část občanů pochopí, že Babiš není žadný státník ani poctivý podnikatel a že delá naší zemi jenom ostudu?“ ptá se na Twitteru místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

01.prosince 2018 v 10:58, příspěvek archivován: 01.prosince 2018 v 11:03

Tak už proti Babišovi nevedou “kampaň” jen čeští novinaři a opozice, ale i zahraniční média. To je až k nevíře, že si na našeho chudáčka premiéra všichni takto zasedli. Kdy část občanů pochopí, že Babiš není žadný státník ani poctivý podnikatel a že delá naší zemi jenom ostudu?

Na sociálních sítích se vyjádřil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Takže i my, kteří na obludný konflikt zájmů Andreje Babiše upozorňujeme už řadu let, budeme moci říkat: Náš „drahý“ předsedo vlády,“ míní Kalousek.

01.prosince 2018 v 08:21, příspěvek archivován: 01.prosince 2018 v 08:24

Čeští daňoví poplatníci budou muset zřejmě zaplatit miliardy, které Agrofert neoprávněně čerpal. Takže i my, kteří na obludný konflikt zájmů @AndrejBabis upozorňujeme už řadu let, budeme moci říkat : Náš “drahý” předsedo vlády. https://t.co/L9e05iwVWv

„Jak už jsem zmiňoval minulý týden na výborech Evropského parlamentu. Jak může Andrej Babiš jednat o unijním rozpočtu u stolu, kde budou všichni premiéři zemí Evropské unie vědět, že je ve střetu zájmů?“ ptá se na Twitteru poslanec Evropského parlamentu Miroslav Poche. 

01.prosince 2018 v 09:10, příspěvek archivován: 01.prosince 2018 v 09:17

Jak uz jsem zminoval minuly tyden na vyborech @Europarl_CZ. Jak muze @AndrejBabis jednat o unijnim rozpoctu u stolu, kde budou vschini premieri zemi #EU vedet, ze je ve stretu zajmu? https://t.co/8OEvkIKFX0

„Je ostuda a obrovské selhání, že orgány našeho státu se nejsou sto dobrat pravdy a musí nám ji odhalit až Evropská komise. Teď jde o hodně peněz, o které naše země přijde,“ napsal na Twitter europoslanec Luděk Niedermayer. 

01.prosince 2018 v 09:05, příspěvek archivován: 01.prosince 2018 v 09:24

Je ostuda a obrovské selhání, že orgány našeho státu se nejsou sto dobrat pravdy a musí nám ji odhalit až EK. Teď jde o hodně peněz, o které naše země přijde a musí je po AGF vyžadovat, a o to, jak se k tomu @AndrejBabis postaví. #stretzajmu https://t.co/CUzUowHHSV @Aktualnecz

„Právní experti Evropské komise dali za pravdu pirátskému analytickému týmu: Andrej Babiš je ve střetu zájmů, Agrofert získával dotace protiprávně. Česko bude dle právního rozboru vyzváno, aby prostředky vrátila,“ tvrdí lídr Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí vyzve příslušné české úřady, aby se zabývaly údajným střetem zájmů premiéra Babiše a ministra zemědělství Tomana (ČSSD).

01.prosince 2018 v 09:22, příspěvek archivován: 01.prosince 2018 v 09:28

Právní experti Evropské komise dali za pravdu pirátskému analytickému týmu: Andrej Babiš je ve střetu zájmů, Agrofert získával dotace protiprávně. ČR bude dle právního rozboru vyzvána, aby prostředky vrátila. Neříkali jsme to? :/ Ministerstva by se měla situací vážně zabývat.

„Vždy je špatně, když země řeší problémy premiéra, místo aby premiér řešil problémy země. Pokud i právní analýza Komise říká, že je Babiš ve střetu zájmu, pak je to vážný problém. Dobrý politik má myslet na svou zemi, pokud ji střetem zájmu ohrožuje má z takové pozice odejít,“ myslí si Marian Jurečka, místopředseda KDU-ČSL. 

01.prosince 2018 v 10:31, příspěvek archivován: 01.prosince 2018 v 11:25

Vždy je špatně, když země řeší problémy premiéra, místo aby premiér řešil problémy země. Pokud i právní analýza EK říká, že je A. Babiš ve střetu zájmu, pak je to vážný problém. Dobrý politik má myslet na svou zemi, pokud ji střetem zájmu ohrožuje má z takové pozice odejít.

Chceme my všichni zaplatit za Babiše 2 miliardy ze své kapsy? Zvládne to i tentokrát s heslem „Je to kampááň!!?“ glosuje na svém Twitteru slova premiéra Strana zelených. 

01.prosince 2018 v 11:20, příspěvek archivován: 01.prosince 2018 v 11:32

Zelení v Evropském parlamentu - skvělá práce!! A nyní zbývá vyřešit si to tady u nás. Zvládne to i tentokrát s heslem "Je to kampááň!!"?? Chceme my všichni zaplatit za Babiše 2 miliardy ze své kapsy? https://t.co/ucWJueUhUo

Podle právního posudku je Babiš v situaci, kterou lze označit za střet zájmů, protože veřejní činitelé a politici by neměli čerpat z unijních fondů, které v posledku kontrolují.

Úředníci Evropské komise údajně vyšetřují i desítky milionů dalších dotací udělených Agrofertu od roku 2013. Komise, která dohlíží na udělování dotací zemědělcům a chudším regionům, začala vyšetřovat Agrofert po tvrzení protikorupčních aktivistů, že mají důkazy o tom, že Babiš je nadále vlastníkem Agrofertu a příjemcem souvisejících výhod, což je v rozporu s českým i unijním právem. 

Právníci zkoumali, zda Babiš porušil předpis z letošního roku týkající se evropských fondů. Jejich právní názor však naznačuje, že Babiš možná byl ve střetu zájmů už jako ministr financí podle starších finančních pravidel EU.

Belgický europoslanec za Zelené a člen výboru pro kontrolu rozpočtu Bart Staes řekl, že Babiš by se měl buď oprostit od všech vazeb na Agrofert, nebo odstoupit. „Teď nastal čas, aby komise konala,“ Politik, který působí ve výboru pro kontrolu rozpočtu 19 let a tvrdí, že podobný případ, který by se týkal vrcholného politika země EU, ještě nezažil.

Babiš v e-mailu zaslaném britskému deníku označil analýzu EU za lži a obvinil protikorupční organizaci Transparency International, která u Evropské komise podala příslušný podnět, z „šíření nesmyslů“.

„Šach-mat pro miliardové evropské dotace pro Agrofert a Andreje Babiše,“ reagovala na sociálních sítích organizace Transparency International. 

01.prosince 2018 v 10:40, příspěvek archivován: 01.prosince 2018 v 10:52

Šach-mat pro miliardové EU dotace pro Agrofert a @AndrejBabis. TI podala podnět Evropské komisi naprosto oprávněně píší evropská média, peníze se budou vracet, střet zájmů musí předseda vlády vyřešit. Podpořit nás můžete na https://t.co/AMbMZmgPLw https://t.co/j1PoggIAEg

V pátek městský úřad v Černošicích zahájil správní řízení s Babišem kvůli podezření ze spáchání přestupku proti českému zákonu o střetu zájmů. Babiš podle informací na webových stránkách radnice čelí podezření, že stále ovládá média spadající dříve pod Agrofert. Podnět odeslala v srpnu na černošický úřad Transparency International. Podle ní Babiš ovládá holding Agrofert i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon.

Podle deníku Le Monde právní služba Evropské komise vypracovala svou zprávu z 19. listopadu v reakci na žádost Generálního ředitelství Evropské komise pro regionální politiku, podle něhož Babiš patrně sám ovládá dva svěřenské fondy, do nichž převedl části společností Agrofert a Agrofert Group.

Ve zprávě právní služby Evropské komise podle listu Le Monde stojí, že firmy spadající pod Agrofert Group čerpaly v roce 2013 z evropských strukturálních fondů přibližně 42 milionů eur a loni 82 milionů eur.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Babiš komentuje v Poslanecké sněmovně kauzu Čapí hnízdo (březen 2016):


Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Lehly si vedle sebe a čekaly na smrt. Kamarádky z Prostějovska přejel vlak

Místo u obce Pivín na Prostějovsku, kde si v sobotu 23. března 2019 lehly na...

Ještě před dvěma týdny se osmnáctiletá Veronika z Prostějova chlubila na sociální síti fotografií s novým přítelem. V...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Leonid Kušnarenko

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže - všichni, kteří mají zájem si...

Další z rubriky

Odmítl ošetřit pacienta, ten po pár dnech zemřel. Teď hrozí lékaři vězení

Lužická nemocnice v Rumburku.

Když záchranáři loni v srpnu přivezli do Lužické nemocnice v Rumburku pacienta, lékař Farid S. ho odmítl převzít....

Zalévání i splachování. Stát přidá na dešťovku až pěti tisícům domácností

Zalévání zahrady

Na některých místech Česka bylo v loňském roce takové sucho, jako by tam celý rok vůbec nepršelo. Přitom srážky jsou...

Důl u Mikulčic se plní vodou, horníci už se výplat zřejmě nedočkají

Na přelomu století v dolu Mír u Mikulčic na Hodonínsku pracovalo na šest set...

Před deseti lety definitivně zanikla těžba uhlí na Hodonínsku. Majitele posledního dolu u Mikulčic položily dluhy....

Najdete na iDNES.cz