Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Psycholožka: Dítě s Aspergerem na pohled nepoznáte. Není jako Sheldon

Rozstřel   15:59
Postava šestiletého Jakuba v televizním seriálu Kukačky přivedla v poslední době nejednoho rodiče k otázkám: Co přesně je Aspergerův syndrom? Jak se projevuje? A jak se liší od autismu? Psycholožka a metodická ředitelka Národního ústavu pro autismus Kateřina Thorová v pořadu Rozstřel mimo jiné řekla, jak děti s Aspergerem vychovávat i jak se posléze projevují v dospělosti.

Slavnou filmovou postavou s autismem je Rain Man, kterého bravurně ztvárnil Dustin Hoffman. Někteří odborníci ale nejsou úplně šťastni, když veřejnost vnímá autisty zrovna jako Rain Mana. Jak to vidíte vy?
Já film Rain Man zbožňuji a myslím si, že udělal velkou službu lidem s autismem v tom, že představil autismus veřejnosti. Ale má to i svoji stinnou stránku, že ukázal autismus v té velmi vzácné podobě člověka, který je extrémně nadaný. Někdy se tomu říká „savantský syndrom“ a těch lidí je na světě jenom pár stovek. Zato lidí s autismem nebo s poruchou autistického spektra jsou statisíce, nejsou tak mediálně atraktivní a nejsou tak rozpoznáváni. Takže dneska často lidé vidí v autismu Rain Mana nebo Sheldona Coopera z Velkého třesku.

Sheldon z Velkého třesku, jak sám říkal, trpí Aspergerovým syndromem. Pojďme si rozlišit, je to porucha autistického spektra, ale není to typický autismus?
Ty kategorie se mají rušit, v podstatě zůstane jen kategorie „porucha autistického spektra“, takže Aspergerův syndrom skutečně je autismus, ale odlišení spočívá v tom, že oni nemají výraznější handicap v poruše řeči, mluví dobře, nemají opožděný vývoj řeči a jejich intelekt je v normě. A pokud bych to měla říct ještě zjednodušeněji, tak velmi často autismus na nich není moc vidět. Na první pohled můžou působit velice zdatně. I handicap v sociálním kontaktu a v komunikaci zůstává na první pohled skrytý. Ono to platí i potom pro dospělé, že teprve až ve chvíli, když s dotyčným člověkem společně žijete třeba ve společné domácnosti nebo ho máte jako spolupracovníka, tak teprve pak zjistíte, že tam můžou být odlišnosti v sociálním chování. Dotyčný člověk se chová nestandardně a to potom teprve ukazuje na potíž v poruše autistického spektra.

Existuje nějaká škála, nějaké kritérium, že to nestandardní chování už je porucha a nikoliv jen povaha, výstřelek, excentrismus?
To je těžká otázka, protože skutečně to spektrum a ta hranice není jako NULA či JEDNA. Jakože NULA znamená, že nemá autismus, a JEDNA, už autismus má. Vstupuje do toho celá řada úvah a mluví se o diagnóze trochu jako o názoru. Ale tím nechci vůbec shazovat diagnostiku jako takovou, protože většina dětí pak nakonec opravdu buď padá nebo nespadá do té klinické diagnózy. A samozřejmě menší počet dětí, dejme tomu u Aspergerova syndromu jedno procento a celkově u autismu dvě procenta, spadají do poruch autistického spektra. No a pak je taková šedá zóna, kde to úplně nespadá do klinické diagnózy, to znamená, že to tolik nekomplikuje život jim ani okolí a není tam predispozice k tomu, že se z toho rozvine nějaká duševní porucha. Co ale platí, že i tito lidé občas potřebují trochu pomoct. Takoví lidé mohou profitovat z toho, že dostanou nějakou psychoterapeutickou radu, jakým způsobem s tím zacházet. Ono jim to totiž později může dělat potíže v manželství nebo v partnerství. Takže je docela dobré umět sám sebe zařadit a mít nějakým způsobem zpracovanou svou identitu, aby pak člověk nedával vinu sám sobě a nebo třeba rodičům.

Takže ve chvílích, kdy dotyčný ví, že to není jeho chyba, že to je dané, tak ho to částečně psychicky osvobodí? Teda ty rodiče určitě, to si i umím představit.
Ano, osvobodí to jeho i rodiče. To je to, proč oni často docházejí na diagnostiku v dospělosti. Já hodně přirovnávám Aspergerův syndrom k sociální dyslexii a k dyslexii jako takové. Protože, když víte, jak s dyslexií pracovat, tak se pak můžete mnohému vyhnout. Můžete to říct okolí: „Podívejte se, já nejsem dobrý ve čtení, ale dělá mi dobře, když si nasadím sluchátka a poslouchám audiozáznam a tím pádem můžu třeba zvládnout i vysokou školu.“ Podobně je to s Aspergerovým syndromem, který je tou sociální dyslexií, to znamená, že obtížně chápu sociální pravidla a pravidla komunikace. Tedy musím se to daleko více učit. Není to prostě můj mateřský jazyk, musím tomu věnovat mnohem více energie než moje okolí.

Kdy bych měla jako rodič zbystřit?
Někteří rodiče udávají, že cítí, že se dítě vyvíjí jinak už od miminka. Tam ale také hraje roli, jak mají načteno nebo jak jsou úzkostní. Ale zbystřit možná mají, když jim začnou říkat učitelé, že jsou potíže s jejich děckem mezi vrstevníky, že mají potíže třeba s šikanou, že úplně nepomáhá vysvětlování, že chování dítěte je nestandardní. Učitelé hodně vnímají a znají, jak se vrstevníci chovají, a umí velmi dobře, někdy možná lépe než psychologové, odfiltrovat děti, které mají větší obtíže. Právě kolektiv je takový lakmusový papírek, který opravdu pozná, že dítě se chová nestandardně. A spoustě věcí se dá předejít. Proto říkám, že to nikdy není jen o práci s dítětem, ale s celým kolektivem i s rodiči.

Jak tedy přistupovat k dětem nebo k lidem, kteří mají lehčí formu autismu, která není třeba na první pohled patrná?
Jedna věc je věnovat se těm specifikům, tedy zajistit jim bezpečí nebo se jim věnovat v té sociální oblasti a víc jim vysvětlovat. A pak je ta druhá linie, že děti s Aspergerovým syndromem jsou především děti. Tedy potřebují to, co ostatní děti, ale kvůli handicapu se jim toho dostává méně. Čili potřebují být milovány, potřebují být úspěšné, potřebují být přijímány, potřebují dostávat ve škole ocenění, dostávat od spolužáků ocenění, potřebují fungovat v kolektivu. A tohle vše je důležité nějak zabezpečit a je to strašně důležité.

Všechny ty mediálně známé postavy autistů a postav s Aspergerovým syndromem, jako třeba zmiňovaný Rain Man nebo Jakub z Kukaček, jsou známé jako geniální. Je to mýtus?
Ano, je to mýtus. Děti Aspergerovým syndromem mají intelekt od pásma podprůměru, ale jsou mezi nimi i hodně nadané. Ale když jste ještě zmínila Rain Mana, tak víte asi, že žil v ústavu. To je ten „savantský syndrom“, že on má zároveň intelektové postižení a k tomu nějaký rys nadprůměrného či geniálního intelektu, ale neumí se třeba sám obléknout. Ono to bylo točené podle skutečné postavy Kima Peeka, pána, který byl naprosto závislý na péči svého otce. Ten ho musel oblékat, čistit mu zuby. Tam šlo o autismus. Ale když jste zmínila Jakuba ze seriálu Kukačky, tak musím říct, že to je ukázka typického kluka s Aspergerovým syndromem. Chytrého, matematicky nadaného, má rád hlavolamy, má rád dopravu, ale spousta kluků a holek s Aspergerovým syndromem tak nevypadá. Někteří jsou umělecky nadaní, někteří nejsou nadaní v takovém to pravém slova smyslu, ale mohou být úspěšní. Můžou být třeba řidiči dálkového autobusu nebo můžou být dělníkem na páse, protože se jim líbí stereotypní práce. Nebo můžou být zahradníkem, protože mají rádi květiny. To jsou ty věci, ke kterým je směřujeme, snažíme se najít jejich silné stránky a zařadit je do života, jak nejlépe to jde.

Takže ta nepřímá úměra, že někde bylo vzato a někde bylo zase přidáno, ta nefunguje? Protože já, když jsem si hledala známé osobnosti, které trpěly Aspergerovým syndromem, tak jsem tam našla jména jako Bill Gates, Mark Twain, Mozart, Thomas Jefferson, Edison, Einstein.
Tak to je i tím, že to je mediálně zajímavější než hovořit o obyčejných lidech. Také je otázka, zda všichni měli Aspergerův syndrom, protože tady je to i eticky problematické, někteří lidé to nepřiznají a neinterpretují to tak, že mají Aspergerův syndrom. Takže pokud k tomu sami nepřistoupí, že ho mají, tak by se to nemělo zmiňovat. A u těch historických postav, samozřejmě můžeme spekulovat podle autobiografických knížek, ale taky to není stoprocentní. Ale jsou slavní lidé, kteří to sami o sobě říkají, ale třeba oficiálně tu diagnózu nemají, je to třeba sir Anthony Hopkins, tvrdí, že má mírnou formu a že mu pomáhá k herecké kreativitě.

Roste počet dětí s Aspergerovým syndromem? Jak se diagnostikuje? Lze s Aspergera vyrůst tak, že v dospělý ho již nemá? Jaké faktory k tomu mohou přispět? A má autismus nějaké příčiny? Odpovědi i na tyto otázky najdete v Rozstřelu a celém záznamu rozhovoru moderátorky Elen Černé s hostem po Skypu, kterým byla psycholožka Kateřina Thorová, metodická ředitelka v Národním ústavu pro autismus.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Vrah tělo ubodaného muže hodil do žumpy, tam tlelo dva měsíce. Dostal 20 let

25. dubna 2024

Krajský soud v Ostravě poslal na dvacet let do vězení 62letého Karla Machalu za to, že předloni v...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno 

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  11:50

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Nezvládla jsem prodat svou práci. Neměla jsem lajky, řekla končící Langšádlová

25. dubna 2024  11:44

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, protože...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...