Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sklenka vína, lepší sex. Platí to?

  11:00
Lék na dlouhověkost, prostředek k flirtu, záminka ke schůzce, afrodiziakum. O víně se mluví jako o nápoji bohů, evokuje rozkoše, násobí prožitky. Je smyslné a jako pití sexy. Jen to nepřehnat.

Víno a sex - dobrý tandem? | foto: Profimedia.cz

Ten večer by se mohl vyvinout i v něco víc. Přitažlivá třicátnice na baru s kamarádkou popíjí dvě deci bílého, pohledný čtyřicátník na lovu si už poněkolikáté říká, že by na ni měl přestat tak civět. Zatímco kamarádka žvaní a žvaní a nikoho si nevšímá, ona ho občas po očku pozoruje. Pak se zdvihne, jakoby bez zájmu přejde kolem, na okamžik zmizí a vrací se zpět. Smyslně si prohrábne vlasy, způsob, jak uchopí sklenku, nahrává jeho odvážným představám. Přitahuje ho a začíná mu být jasné, že má šanci. Teď už zbývá jen ji oslovit…

Víno a sex. "To spojení má větší význam, než si myslíte," říká sexuoložka Laura Janáčková, která se zároveň zabývá neverbální komunikací aneb řečí tváře a těla. "A to jak v té fázi dvoření a flirtu, kdy rituály kolem vína od objednání po způsob pití zvyšují šance, jak partnera zaujmout a svádět, napovídají, jak číst jeho pocity a úmysly, tak ve fázi vzrušení i samotného milování a prožívání sexu."

Sťatí nic nezmůžete

Nakonec kdo by to neznal – po jedné dvou sklenkách vína je atmosféra uvolněnější, alkohol sbližuje a navodí pocit intimity, partner je přitažlivější, sex příjemnější. A někdy také zajímavější. "Mnohem víc se odvážu," svěřuje se mi dvaatřicetiletá Monika. Dřív prakticky nepila, pak ji práce tlumočnice přivedla k dobrému vínu, skleničku červeného si prý teď dopřává zhruba obden. Vínu přiznává i zájem o sexuální experimenty. "Bez toho, aniž bych měla lehkou špičku, by mě některé věci ani nenapadly. Manžela to potěšilo," tvrdí.

A co víc, ženy jsou pak vzrušivější, méně stydlivé, muži déle vydrží. "Konzumace menších dávek vína před sexem může zkvalitnit prožitek i sexuální funkce," souhlasí i sexuolog Jaroslav Zvěřina.
Ostatně povzbuzující účinky vína a jejich blahodárný vliv na zdraví znali už lidé ve starověku. Jako afrodiziakum do vína přidávali i oman či houbičky, to ale raději nezkoušejte. Zdá se, že vliv samotného nápoje docela postačí.

"Hlavně chci vědět, jaké víno pít a kolik, aby to vůbec ještě šlo," staral se okamžitě kolega. Když odpovím, že míru by už mohl znát sám, zamyslí se: "No buď popijeme a ono to prostě jde, nebo jsme s přítelkyní jak motyky a pak je to v čudu."

Sexuolog Zvěřina k tomu dodává: "Nesmíme zapomenout, že při překročení jisté dávky jsou všechna pozitiva tohoto nápoje pro kočku, protože v opilosti ztrácíme kontakt s realitou a upadáme snadno do stavu, ve kterém jsme spíše k politování než k pomilování."

Takže co ještě bychom měli vědět o sexu a o víně, aby se "snoubily" v maximálně efektivní míře? Je toho víc, ale začněme třeba tím správným množstvím: pro muže jsou to až 4 decilitry.

"Víno nám může dobře posloužit už jako prostředek k seznámení, dává mnoho možností, jak vysílat signály. Způsobem, jak žena drží skleničku, jak pije, tváří se, jak používá úsměv, zvyšuje či snižuje svou atraktivitu, inzeruje se a dává muži najevo, jaké má úmysly. A totéž platí i pro muže. Podle toho, jak objedná víno a jaké, je-li k ženě pozorný, jak s ní mluví, lze odkrýt třeba to, zda s ní počítá na jednu noc, anebo v ní vidí partnerku," tvrdí doktorka Janáčková.

Tak například už způsob usazení u stolu může hrát roli – partneři by neměli sedět přímo proti sobě, ale lépe je sednout si mírně napříč, jinak zaujímají bojovnou pozici. Pokud má žena překřížené ruce před sebou, může dávat najevo odstup, stejně tak je-li ve střehu, má mírně nohy přes sebe. Pokud však při překřížení ukazuje koleno, které je sexuálním symbolem, jde o erotický posed a flirtuje.

"Ženy inzerují svou krásu, muži svůj majetek či zdroje a také ochotu dělit se o ně, pokud zvou ženu na dobré víno, do dobré restaurace. A je na obou, jak rafinovaně k tomu používají neverbální komunikace a jak jsou schopni číst z projevů svého partnera. Ovšem těch signálů je řada: například pokud si žena pohrává s vlasy, ukazuje, že je zdravá, odkrývá přitom krk a zápěstí, což je symbolem zranitelnosti a submise, a to muže přitahuje. Stejně tak může být erotický i úchop skleničky. Zatímco muži sluší uchopit ji znalecky, když žena chytí sklenku nízko, zdvihne malíček a ukazuje část zápěstí pod dlaní, jde opět o demonstraci zranitelnosti a podřízenosti, a tedy o podvědomě vnímané erotické gesto," zdůrazňuje sexuoložka.

Víno a sex - dobrý tandem?

A jak dává muž najevo svůj zájem?

"Třeba dlouhým pohledem do očí, který muži moc dlouho nevydrží, a tak sklouzávají níž, zatímco při obchodním rozhovoru se pohled stáčí doprostřed čela. Pak z toho ovšem žádný sex nekouká."

Způsobů flirtování u vína je nepočítaně. Některé signály jsou více skryté (upnutá košile, kravata, u žen rolák odkazují k dominanci), jiné hovoří jasně, vždyť kolikrát to už člověk slyšel či četl: "vzal jsem do rukou její sklenku a něžně se dotkl skla rty v místě otisku její rtěnky…"

Lehké ovínění milování svědčí

Svůdné rituály u vína však nepatří jen do kategorie seznamování se, mohou zabrat i v letitém vztahu a zlepšit kvalitu sexu, který třeba doteď nebyl nic moc.

"Někdy se v sexu partneři neshodnou dokonce ani po deseti patnácti letech. Muž například celá ta léta netuší, zda má jeho žena orgasmus, a pokud ano, jakého druhu, zda klitorální, či vaginální," říká sexuoložka. "A to může být obrovský problém. Občas právě trocha vína pomůže usnadnit komunikaci, cudnějším ženám rozváže jazyk, jsou schopny mluvit o intimních věcech otevřeněji a upřímněji. Mají chuť zkoušet nové věci, jsou odvážnější. Jen je potřeba neopít se, opilá žena je většinou sexuálně nepřitažlivá."

S alkoholem vůbec opadá napětí – uvolňuje serotonin, hormon dobré nálady. Ženám by k dobrému sexu měly stačit asi dvě deci vína. U mužů je tolerance na alkohol vyšší, a tedy je i vyšší povolená míra – už zmíněné až čtyři deci. "Pokud to muž přešvihne, může selhat. Menší dávky naopak uvolňují psychický tlak, který někdy muži v očekávání výkonu cítí, což může být dobrou prevencí erektivního selhání," míní Janáčková.

A není to jen zlepšení kvality sexu, čím víno může prospět.
"Jeho pozitivní vliv na zdraví je vědecky doložen," souhlasí i doktor Zvěřina.

I když, pravda, v některých případech více, v jiných méně.
Už Hippokrates 400 let před Kristem řadil víno mezi léky na poruchy spánku, srdeční činnosti či při bolestech hlavy.

Za prokázané se nyní považují blahodárné účinky na kardiovaskulární systém, malé množství vína tak slouží jako prevence proti infarktu, ale i demenci, impotenci u můžu, dokonce i rakovině zejména prostaty či vaječníků.

Látka resveratrol, kterou víno obsahuje, je antioxidantem, který podporuje produkci genů mládí. "Základem tohoto objevu je takzvaný francouzský paradox, studie, v níž vyšlo najevo, že se Francouzi přes vysokou konzumaci tuků, kterou kompenzují velkým množstvím vypitého vína, dožívají vysokého věku," říká primářka Monika Golková, prezidentka Asociace medicíny proti stárnutí.

Ta doporučuje hlavně víno červené. Právě to by mělo být pro ženy nejen klíčem proti stárnutí, ale – a jsme zase zpět – i k dobrému sexu. Jak totiž vloni zjistili odborníci z kliniky Santa Maria Nuova Hospital ve Florencii, ženy, které pijí jednu až dvě sklenky červeného vína denně, mají mnohem větší sexuální apetit i lepší sexuální život. Průzkum zahrnoval 789 Italek ve věku od 18 do 50 let.

Šampaňské, či rosé?

Takže jaké víno vybrat pro vydařený erotický večer?

"Záleží hlavně na tom, jak se partneři dohodnou. Muž by měl být galantní a dát ženě vybrat, ona by mu měla naznačit jen rámec – bílé, červené, šumivé – a dál, když nemá žena speciální přání, měla by nechat volbu na muži. Ten je tím většinou potěšen," míní Janáčková. "Ale je pravda, že když se nalije třeba růžové šampaňské, cítíme se jakoby povzneseny a jednoznačně vnímáme výjimečnost situace. Navíc když se přidá třeba ona diskutovaná jahoda, je to další možnost pro flirt."

I Vladimír Buřič, majitel firmy Ad Vivum a vinotéky, která je zároveň organizátorem třídílného degustačně-přednáškového cyklu na téma snoubení vína a sexu, jenž v Praze proběhne již podruhé v květnu a červnu, dává pro tuto příležitost přednost "bublinkám" a jistotu vidí v Champagni.

"Čím bych sváděl? Růžová vína evokují svátky zamilovaných a v povědomí jsou určitě spojená s erotikou. Možná bych zvolil přírodně sladká vína, která ženy obecně více preferují, anebo šampaňské. Navíc se o něm říká, že po něm ženy zůstávají krásné. Za frivolnější považuji vína lehčí, svádějící k dalšímu doušku. Těžší červená mám spojená spíš s dobrou večeří. Ale pokud bych si měl vybrat erotickou odrůdu, pak je to pro mne španělské tempranillo. Žhavé, spojené s létem."

Také obecně je schopnost povzbudit milostnou touhu připisována zejména šampaňskému a s touto volbou souhlasí i sexuolog Zvěřina: "A ideální je ve spojení s lehkou stravou."

Eva Herzigová

V tomto směru si je "ordinoval" i legendární italský svůdce Casanova. Milostný rituál začínal prý často konzumací tuctu ústřic se suchým šampaňským, kombinací, která je prý dokonalým afrodiziakem. Ale někdy dával před vínem přednost čokoládě. Ale to už je zase jiná kapitola.

Extrémy nesvědčí pití ani sexu

Víno hrálo svou roli v erotických a kultovních obřadech už ve starém Egyptě. V antickém období bylo zvykem oslavovat boha plodnosti a úrody, v Řecku to byl Dionýsos a v Římě Bakchus. A někdy to byly slavnosti vskutku divoké.

Například bakchanálie většinou provázely dva průvody – první slavil boha, múzy, úrodu, druhý byl rejem bakchantek a satyrů hýřícím falickými symboly. A večer pak zpravidla ústil v nestřídmé požívání obojího: sexu i vína – a tedy i v nevázané orgie.Svědčí o tom ostatně nejrůznější dekorace například na amforách či nástěnné malby.

Církev, která se valnou měrou zasloužila o rozvoj vinařství, sice posunula pohled na víno a příznivé účinky jeho konzumace poněkud stranou od sexu a erotiky, přesto i Bible řadí víno mezi deset základních potřeb člověka, je podle ní "Hospodinovým darem těm, kdož jsou truchlivého ducha".

I nadále ovšem víno zůstalo spojené s oslavami života, posléze zejména s požitkářstvím vyšších společenských vrstev. V našich končinách později poněkud ustoupilo lidovějšímu nápoji – pivu. Co se týče obecného názoru na jeho vliv na zdraví, stejně jako u ostatního alkoholu se jeho konzumace ještě před pár lety příliš nedoporučovala. Na základě nejmodernějších výzkumů však berou odborníci postupně alkohol na milost a víno zvlášť. Podle lékařů tak ani abstinence zdraví, včetně zdraví sexuálního, příliš nesvědčí. Mnohem lepší je pravidelná konzumace mírných dávek.

Jde sex a víno dohromady?

Tomáš Dvořák, atlet
"Nejsem zrovna z těch, kteří by víno či jiný alkohol považovali za afrodiziakum, ale jak může být sex opojný, tak i některá vína dokážou být sexy. Určitě se dá říct, že víno a sex dohromady jdou, záleží však na míře. Někdo se potřebuje uvolnit, někdy jde jen o vytvoření určité atmosféry..."

Jan Pirk, kardiochirurg
Protože v sexu většinou hledáme a očekáváme i hlubší prožitek, je milostná předehra velmi důležitá. A k hezkým chvílím v životě dobré víno zcela jistě patří. Jaké? Termínem dnešních politiků by se řeklo, že to záleží "na vzájemném konsenzu". Jestliže se ti dva nedokážou domluvit, jaké víno si dát, asi se nedohodnou ani na tom dalším. A kolik? Zde bych připomněl jedno staré lékařské pravidlo. S množstvím vypitého alkoholu libido stoupá a potence klesá.

Jiří Suchý, herec, zpěvák, textař, skladatel
To jste tedy, milostivá paní, kápla na toho pravýho. Já totiž vínu nerozumím. Jinými slovy - jsem nevinnej. Ne, že bych ho nepil, ale nevyznám se. A jakou souvislost má se sexem se nesmírně rád dočtu ve vašich novinách. A pak si to ověřím.

  • Nejčtenější

Jak žít alespoň do sedmdesáti, a ve zdraví. Studie přinesla recept

Cíle vymezil výzkum pregnantně a přísně. Projít přinejmenším do sedmdesáti let věku, a navíc bez žádné z jedenácti chronických nemocí, bez zhoršení fyzických funkcí, paměti a bez poškození duševního...

K pornu od studia. Hvězdy, co odešly k natáčení z univerzity

Živí se tělem, dokonce jeho nejintimnějšími partiemi. Nejprve však sázely na hlavu a intelekt, a to zdárně. Seznamte se s pornoherečkami, které se k byznysu pro dospělé dostaly z univerzit. Některé...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Skočit pro tonoucího? Největší chyba. Často jsou utopenci dva, říká záchranář

Premium

Chystáte-li se v létě na vodu, je důležité dávat pozor na nejrůznější záludnosti. Vodní záchranář Jaromír Laštovka ví, jak si to nejen užít, ale hlavně jak to přežít. „Všichni se ve škole učíme...

Hra na smrt odradila střelce. Život muži zachránila obdivuhodná duchapřítomnost

Premium

Případ se jevil na první pohled jednoznačně. Pachatel střelby byl zadržen na místě činu, byla u něj zajištěna zbraň a zprvu nezapíral. Dokonce zavolal své oběti pomoc, respektive pověřil telefonátem...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Od děcáku a drog k úspěchu. Každého klienta zšikanuju, i Jágra, říká holič slavných

Premium

Jak se z romského kluka z opavského děcáku stal lazebník celebrit? Cesta to byla hodně kostrbatá a divoká, plná vzestupů a pádů. „Ukaž, kdo je Laky Royal, potetovaným ksichtem je všechny dojal,“...

KVÍZ: Lynč, bojkot, šrapnel. Znáte historický původ těchto užívaných slov?

Jsou s námi po celá desetiletí, znějí samozřejmě, běžně, všedně. Vůbec se nad nimi nepozastavíme. Jenže názvy mnoha věcí anebo aktivit vyšly ze jmen konkrétních lidí, na něž historie mnohdy...

K pornu od studia. Hvězdy, co odešly k natáčení z univerzity

Živí se tělem, dokonce jeho nejintimnějšími partiemi. Nejprve však sázely na hlavu a intelekt, a to zdárně. Seznamte se s pornoherečkami, které se k byznysu pro dospělé dostaly z univerzit. Některé...

Hra na smrt odradila střelce. Život muži zachránila obdivuhodná duchapřítomnost

Premium

Případ se jevil na první pohled jednoznačně. Pachatel střelby byl zadržen na místě činu, byla u něj zajištěna zbraň a zprvu nezapíral. Dokonce zavolal své oběti pomoc, respektive pověřil telefonátem...

OBRAZEM: Hříšní lidé jinak. Vlčí muž prokousával hrdla mladým mužům

Z oněch fotek dýchá atmosféra jako z příběhů filmového rady Vacátka. Pánové v buřinkách, s hůlkami, hlavní postava toho celého s adolfovským knírkem pod nosem, uhlazené vlasy. Jenže hříchy Fritze...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...