Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Američtí politici stárnou. A proto o ně mladí voliči ztrácí zájem, tvrdí studie

Přílišný věkový rozdíl mezi vedoucími představiteli země a jejich voliči může časem působit odcizení, rozkol. Nebo rovnou ztrátu zájmu o demokracii. Aktuálnímu tématu stáří politiků, které ožívá s blížícími se prezidentskými volbami ve Spojených státech, se věnuje kanadská studie.

Když se nůžky mezi věkem politiků a jejich voličů rozevřou příliš, dojde mezi jejich světy k roztržce, upozorňuje věda. | foto: Getty Images

V pořadí šestačtyřicátému americkému prezidentovi Joe Bidenovi je osmdesát let. Už v době svého nástupu do funkce byl nejstarším prezidentem za celou historii existence Spojených států amerických, a pokud by za rok uspěl při znovuzvolení, dosloužil by teoreticky ve svých 86 letech.

Otcové zakladatelé a Otci důchodci

Otázka, kdo by jej mohl nahradit, nemá úplně snadné řešení. I kdybychom odhlédli od těžko přehlédnutelných přehmatů jeho předchůdce Donalda Trumpa, zrovna jeho zvolením by si Američané, jde-li o věk, nepomohli. Do funkce by po volbách v roce 2024 nastupoval ve stejném věku, v němž se ujal prezidentství v roce 2020 Biden.

A kdo je tam dál? Jednu dobu byl ve hře nejdéle sloužící americký senátor Bernie Sanders. Tomu je jednaosmdesát už nyní. A výběr namátkou z dalších vrcholných představitelů? Předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové je dvaaosmdesát. Předseda senátní menšiny Mitch McConnell je čerstvý osmdesátník. A šéf senátní většiny Chuck Schumer oslavil dvaasedmdesát. Ti, kdo v politické hierarchii Spojených států amerických sedí nejvýše, jsou dnes všichni přinejmenším sedmdesátníci, ale spíš ještě starší. Ostatně, statistický průměr věku všech amerických senátorů nyní činí 64,3 let.

Pokročilému věku však americká politika nepatřila vždy. Když se v roce 1778 rodily Spojené státy americké, sepisovala se ústava a skládala se první vláda, činil průměrný věk delegátů dvaačtyřicet let. A tehdy nejvýznamnější, slovutní Otci zakladatelé, osobnosti jako Alexander Hamilton nebo James Madison, o nichž se mladí Američané učí v občanské nauce, byli třicátníky.

Odcizení a nepochopení

Řeči o vyzrálém stáří a moudrosti, která přihází až s věkem, je v americkém případě třeba odložit stranou ještě z jednoho důvodu. Američané mají jedny z nejstarších politiků na světě, přitom však mají ve světovém porovnání jeden z nejmladších elektorátů. Přes polovinu voličů tvoří ve Spojených státech mladí pod třicet let.

Země starých politiků

Spojené státy americké jsou nerovnovážným rozložením věkové pyramidy ve struktuře moci jedinečné. Pouze dvě procenta jejich zákonodárců jsou mladší pětatřiceti let. Pro porovnání, světový průměr dnes činí spíše 1:3. Na tři zákonodárce starší třiceti let připadá jeden pod třicet.

Podobné je to i s věkovým průměrem prezidentů. Když dojde v OSN na zasedání politických špiček, činí průměrný věk řečníků 59,2 let. Mimochodem, nejmladšímu prezidentovi na světě Gabrielu Boricovi z Chile je šestatřicet.

O směřování jejich každodenních životů však dnes rozhodují lidé nikoliv ve věku jejich otců, ale jejich dědů. Když jdete ve Spojených státech poprvé v osmnácti letech k volbám, na vrcholku celé politické reprezentace stojí pánové a dámy důchodového věku, starší fakticky až o tři generace než nejmladší voliči. Rozdíl je propastný.

V osmnácti letech možná nemáte úplně to nejpřesnější povědomí o rozpoložení okolního světa, možná nejste zcela dokonale seznámeni se zapeklitostmi fungování státu, v němž žijete. Ale zrovna tak se nedá očekávat, že by měl politik, americký senátor, dokonalé povědomí o reálném životě svého voliče, který je třiapůlkrát mladší než on.

Mladší kandidáti lákají mladší voliče

„Nedostatečné zastoupení mladých lidí v rozhodovacích procesech může znamenat, že otázky, které jsou pro ně životně důležité, se jednoduše nedostanou na program,“ uvádí Daniel Stockemer, politolog z univerzity v Ottawě.

Právě on se spolu s kolegy z univerzit v Kanadě a Švédsku rozhodl fenomén americké stárnoucí reprezentace zasadit do širších, přímo globálních souvislostí. Jedním z jejich prvních kroků bylo zjistit, jaký věk je v různých zemích považován za limit pro vstup do nejvyšší politiky.

„Ve stovce zemí, které jsme zkoumali, byla častá omezení pro kandidaturu do funkce jednadvacet a pětadvacet let, výjimečně dokonce 30 let,“ říká Stockemer. Dopadem tohoto věkového omezení je podle výsledků jeho studie vzkaz, který se vysílá mladým lidem.

V zemích, kde je věková hranice pro kandidaturu nižší, se voleb účastní výrazně větší podíl mladých voličů. Tam, kde je kandidatura jen pro starší, je zájem mladých lidí o politiku a volby nižší.

Stockemer spolu s kolegy zjistil i pár dalších zajímavostí. Při podrobné analýze 270 nově založených politických stran napříč dvaapadesáti státy si povšimli, že kandidáti nových stran proti starším a zkušenějším matadorům z politické konkurence většinou neuspějí. Ale když už se jim to podaří, tyto nové strany dodávají do vlád a parlamentu mladší poslance.

Životaschopná politická strana, hnutí nebo směr se dá podle Stockemera poznat i podle toho, že kromě zastoupení „starších“ ve vládě má i své stále mladé jádro. „Při srovnávání vládních kabinetů různých zemí jsme odhalili i několik nenáhodných zákonitostí. Například mladí lídři mají tendenci sestavovat kabinety s nižším věkovým průměrem. Identifikovali jsme též fenomén, který by se dal přeneseně nazvat efektem nákazy. Omlazený parlament postupně vede i k omlazení senátu,“ líčí.

Je podle vás dominance politiků a političek velmi pokročilého věku problém?

celkem hlasů: 237
  • Nejčtenější

Sexuální fetiše Evropy. Česku přiděluje mapa překvapivou libůstku

27. května 2024

Leckteré jsou tak zvláštní, že si zaslouží něco vysvětlujících slov. Další již docela nové a...

Sexem k milionům. Seznamte se s bohatými pornoherci

22. května 2024

Je to obor, v němž je propast ve finančním ohodnocení opačná než ve velké většině ostatních...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sekera v čelisti. Rekonstrukce přiblížila vraždění švédských rolníků

23. května 2024

Nebyla to vyrovnaná bitva. Na jedné straně stálo vojsko dánského krále, na druhé prostí švédští...

Kanibalismus neměl ohrozit Putinovo zvolení. Stát jasnou kauzu založil

28. května 2024

Manželský vražedný a kanibalský pár naservírovala kriminalistům náhoda. Usvědčil ho mobil s...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Přemohly ho úchylné choutky a pak spatřil otevřené okno. Přežila zázrakem

25. května 2024

Premium Na stole obvodního oddělení VB Jeseník se té květnové noci rozdrnčel telefon. „Tady závodní stráž...

Vaší svatbě s bratrem žehnám. Otec Justin selhal. AI mluvila nesmysly

29. května 2024

Premium Měl nabízet vhledy do katolické víry, provádět zájemce jejími zákoutími. Místo toho se své role...

Kanibalismus neměl ohrozit Putinovo zvolení. Stát jasnou kauzu založil

28. května 2024

Manželský vražedný a kanibalský pár naservírovala kriminalistům náhoda. Usvědčil ho mobil s...

Sexuální fetiše Evropy. Česku přiděluje mapa překvapivou libůstku

27. května 2024

Leckteré jsou tak zvláštní, že si zaslouží něco vysvětlujících slov. Další již docela nové a...

Bylo tu policejní komando i dobývání ve Škodě 120, líčí exkastelán Karlštejna

26. května 2024

Premium Bývalý karlštejnský kastelán Jaromír Kubů zná tajnosti středověkého hradu z dob Karla IV. jako své...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...