Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nepravda z Bílého domu: v čem lhal Reagan nebo Kennedy

Rétorická selhání a lži svých prezidentů Američané evidují pečlivě. A je jich dlouhý soupis. Připomeňme si ty nejznámější.

Mezi hříšníky patří i Ronald Reagan a John Fitzgerald Kennedy. | foto: Profimedia.cz

Útok na Mexiko je nutná obrana

Na post nejvyššího představitele Spojených států amerických se James K. Polk propracoval v roce 1845 a rozhodně mu nechyběly ostré lokty. Nejprve si to srovnal s Kanadou. Pod heslem „54°40', nebo boj“ vyzval sousedy k přesnému stanovení hranic. A pak přišlo na řadu Mexiko. Polk řekl, že k USA bude patřit i Texas, hranicí bude řeka Rio Grande a že za 300 milionů dolarů přikoupí i Kalifornii. Mexičané zase, že hranice tvoří severněji položená řeka Nueces, Texas je jejich a že nic neprodají.

Polk vyslal na sporné území vojáky a došlo k přestřelce. Ze čtrnácti padlých dokázal vykřesat případ pro Kongres. „Nepřítel nás hanebně napadl na našem území a my se musíme bránit!“ hájil vyslání armády. Že se nacházeli padlí v Mexiku, kde neměli co dělat? To už nikoho nezajímalo. Lež posloužila jako záminka k válce, která přepsala mapy.

Nebojte, osvobodit otroky opravdu nechci

„Věřím, že deklarace nezávislosti jasně říká ´Všichni lidé si jsou rovni´ a že tento základní princip je v našem myšlení hluboce začleněn. A otroctví tento základní princip popírá.“ Asi nemusíme dlouho hádat, že autorem těchto vět je prezident Abraham Lincoln.

Přitom poslední, na co by Lincoln pomýšlel před vypuknutím války Severu proti Jihu, bylo osvobozování otroků. I proto své četné odpůrce opakovaně ujišťoval: „Lidé z Jihu se opravdu nemusí bát, že by republikánská administrativa jakkoliv, přímo či nepřímo, zasahovala do jejich vlastnických práv nebo do postavení otroků. Mohu vás upřímně osobně ujistit jako váš přítel, že vaše obavy jsou liché.“ Oba tak razantně odlišné názory dělilo jen pět let.

Do války vás nikdy nepošlu

V pohnutém roce 1940, kdy Franklin Roosevelt kandidoval proti republikánovi Willkiemu, věděl jak zapůsobit na mysl voličů. Při kampani v Bostonu z tribuny tvrdil: „Vaši synové nepůjdou do žádné války v zahraničí, nebudu je posílat do žádné cizí země. Bojuji za to, aby se naši lidé drželi od cizích válek dál, a budu za to bojovat i nadále.“ A v Buffalu? „Jako váš prezident vám můžu říct, že tato země do žádné války nepůjde,“ prohlásil. Už o rok později bylo jasné, že je všechno jinak. Bývalá kongresmanka Clare Booth Luceová však prezidenta hájila: „Možná skrýval před Američany své pravé záměry. Ale choval se jako dobrý lékař, který občas musí pacientům říkat nepravdu pro jejich vlastní blaho a zdraví.“

My jsme o ničem nevěděli

Prezidenty Dwighta D. Eisenhowera a Ronalda Reagana dělilo ve funkci pětadvacet let. Oba však měli něco společného. Byli prý až žalostně neinformovaní o tom, co se děje za jejich zády. I když k tomu sami dali svolení. Věta „V sovětském vzdušném prostoru se nevyskytují žádná americká letadla“ je dílem toho prvního, prohlášení „Neobchodujeme, opakuji, neobchodujeme s žádnými zbraněmi výměnou za rukojmí v Íránu“ má na svědomí onen druhý. Zjevnou nepravdu v prvním případě prokázalo sestřelení špionážního letounu U-2 v roce 1960, aféra Írán-Contras se provalila v roce 1987.

Zážitky z filmového plátna

Neslavnou práci s fakty a důkazy bychom pětihvězdičkovému generálovi Eisenhowerovi, který osvobozoval Evropu od nacistů, ještě možná prominuli. Ale Ronald Reagan byl z jiného těsta. Před prezidentskými volbami v roce 1976 často dával k dobru historky o tom, co zažil ve válce. Například o pilotovi hořícího bombardéru B-17, který odmítal opustit zraněného kolegu. Ne, nebyl to jeho příběh, jen si ho bez dovolení vypůjčil a prezentoval skoro jako vlastní. Stejně jako ten, jak za války pomáhal osvobozovat koncentrační tábor. Izraelského premiéra to během recepce na velvyslanectví jistě potěšilo. Reagan přitom válku kvůli chabému zraku strávil ve vojenském filmařském štábu, v „zeleném Hollywoodu“, a ze Států nevystrčil nos.

Oběť mého prapradědy

Svým způsobem byl fenomenální i Lyndon B. Johnson, šestatřicátý americký prezident. Byl velmi hrdý na to, že pochází z Texasu a jen málokdy to zapomněl v rozhovoru zmínit. Klidně i několikrát. Když však v roce 1966 motivoval americké vojáky detašované v Jižní Koreji, přestřelil. Prozradil jim, že jeho prapraděda bojoval a padl u Alama. Tak se pokusil identifikovat s heroickým osudem bojovníků.

Jenže než dorazil zpět do Ameriky, novináři jeho rodinnou historku prověřili. Nejprve se zkoušel vymluvit, že jeho předek sice nebyl u Alama, ale bojoval a padl v neméně slavné a strategicky mnohem významnější bitvě u San Jacinta. Jenže kroniky pak nakonec ukázaly, že slavný předchůdce prezidenta skonal v pokročilém věku v posteli.

Invaze nebude

V roce 1961 přišlo na přetřes, zda se Američané nechystají na Kubu. „Jak už jsem říkal dříve a jak znovu opakuji, Spojené státy nemají žádný plán vojenské intervence na Kubě,“ nechal se slyšet John Fitzgerald Kennedy v národní televizi. Bylo to jen měsíc předtím, než došlo k neúspěšné invazi gerilových vojsk v Zátoce sviní.

Autoři:
  • Nejčtenější

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Děs z nástrah digitální doby? Možná trpíte neofobií či technostresem

18. dubna 2024

Premium Říkal jsem, že to bude k ničemu. Hele, zase jim to spadlo. My, kteří používáme starou dobrou tužku...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...