Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Otázka pro prezidenta: nejstálejší výkon měl Hilšer, Drahoš je stříbrný

  16:05
Redakce iDNES.cz podrobila názory uchazečů o prezidentské křeslo podrobnému testování. Od jara jim položila sedm otázek na palčivá témata a zkoumala, jak s odpověďmi obstojí u čtenářů. Vítězem se stal Marek Hilšer, který „urval“ tři zlaté a čtyři bronzové dílčí příčky. Spolu s ním jsou na bedně Jiří Drahoš a Michal Horáček.

Marek Hilšer na snímku z letošního června, kdy se začal vypravovat na cesty mezi občany. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zásadním kritériem pro projekt Otázka pro prezidenta byla od počátku anonymita odpovědí. Chtěli jsme otestovat, kdo ze zájemců o Hrad zaboduje, umožníme-li čtenářům odfiltrovat jejich už dříve utvořené sympatie či antipatie k jednotlivým účastníkům a pohlížet tak na odpovědi takřka bez předsudků.

První otázku jsme položili v květnu čtveřici zájemců o prezidentský post. S přibýváním uchazečů, kteří veřejně oznámili zájem kandidovat a zřetelně se na kandidaturu připravovali, se i počet účastníků postupně vyšplhal na deset, jen sedm z nich však nakonec splnilo zákonné podmínky pro účast v lednovém klání.

Na co jsme se ptali uchazečů

Od jara jsme účastníkům položili sedm otázek, které se převážně týkaly aktuálního dění. Zajímalo nás však například i to, jaký rozsah prezidentských pravomocí je podle nich tak akorát, či kdo ze státníků je inspiruje.

Po závěrečném listopadovém kole redakce účastníkům přidělila na základě všech umístění získaných v jednotlivých kolech body. Autor nejhůř hodnocené odpovědi vždy obdržel jeden bod, držiteli každé vyšší příčky pak náleželo o bod víc, než získal účastník pod ním.

Nejvíc bodů v součtu získal lékař a aktivista Marek Hilšer, který opanoval hned úvodní květnové kolo. Za tři první místa a čtyři bronzové příčky si vysloužil 37 bodů. Jeho výkon byl nejvyrovnanější ze všech, nikdo jiný se po celou dobu své účasti nezvládl udržet na stupních vítězů.

„Mám samozřejmě radost, že jsem zvítězil. Jsem moc rád, že jste tento projekt uskutečnili, protože se ukázalo, že když lidé hlasují jen podle svých názorů nebo myšlenek kandidátů a není před nimi konkrétní kandidát či předsudek, tak hlasování vychází úplně jinak,“ řekl ke svému vítězství a koncepci projektu Hilšer.

Volba prezidenta

Stříbro získal se sedmibodovou ztrátou bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Ten má na kontě jedno dílčí vítězství, tři druhé příčky, jeden bronz, ale také po jednom pátém a sedmém místě.

Třetí příčka připadla se třiceti body textaři a podnikateli Michalu Horáčkovi, který byl v jednotlivých kolech třikrát druhý, jednou třetí, jednou na čtvrtém místě a dvakrát na sedmé (poslední) příčce.

Jelikož zvolený způsob hodnocení logicky bere v potaz nejen úspěšnost ale i vytrvalost účastníků, obsadili stupně vítězů ti prezidentští kandidáti, kteří se zúčastnili všech sedmi kol.

Čtvrté místo pak patří s patnácti body Otto Chaloupkovi. Na „bramborovou“ příčku ho vyneslo jedno dílčí vítězství a tři páté příčky. Lednové prezidentské volby se jako kandidát na Hrad nezúčastní, protože nestihl v termínu nasbírat podpisy.

Čím větší konkurence, tím více bodů

Pro pořadí v jednotlivých kolech byl určující vždy rozdíl mezi souhlasnými a nesouhlasnými hlasy, které čtenáři během dvoudenního hlasování přidělili. Autoři odpovědí, které čtenáři hodnotili hodně záporně, se tudíž se svým skóre mohli dostat i do minusu.

Mimo vyhodnocení výsledků jednotlivých kol byl součástí speciální přílohy Otázka pro prezidenta rovněž žebříček zobrazující průběžné pořadí účastníků automaticky generované na základě výsledků jednotlivých kol. Žebříček  redakce stvořila pouze jako orientační nástroj nezohledňující počet účastí.

Nezohlednění počtu účastí totiž v důsledku vedlo k „diskriminaci“ těch účastníků, kteří odpovídali a účastnili se dlouhodobě. Pokud se totiž někdo připojil nově a ihned uspěl, jeho jméno se automaticky objevilo na samém vrcholu žebříčku, jako se to stalo stalo Jiřímu Hynkovi v šestém kole a Pavlu Fischerovi v sedmém.

Výše vysvětlený systém bodování se již v průběhu projektu ukázal jako spravedlivější vzhledem ke skutečnosti, že jsme nikdy dopředu nevěděli, kolik účastníků se do dalšího kola zapojí a v jaké fázi projektu. Výhodu spatřujeme i v tom, že v čím větší konkurenci účastník obstál, tím vyšší počet bodů mu náležel.

Otázka pro prezidenta - vítězové anket

Hynek a Fischer uspěli, ale měli málo času

Vratislav Kulhánek, který se zúčastnil pěti dílčích kol, jednoho navíc oproti čtvrtému Otto Chaloupkovi, skončil se čtrnácti body na páté příčce. Byl dvakrát čtvrtý, dvakrát šestý a jednou sedmý (poslední).

Po třinácti bodech získali Petr Hannig a Igor Sládek, oba se zúčastnili čtyř dílčích kol. Stejného počtu kol se účastnil Karel Štogl, za svá umístění však obdržel však ještě o dva body méně. Poslední dva jmenovaní se kvůli nesplnění podmínek nakonec prezidentského klání také nezúčastní.

Dva účastníci do projektu naskočili ve finiši. Jiří Hynek v předposledním kole a Pavel Fischer v tom závěrečném. Oba zvládli při příležitosti své první účasti převálcovat soupeře a pokud by jejich účast byla dlouhodobější, mohli zřejmě ovlivnit i pořadí „na bedně“. Protože však klademe důraz na konstantní výkon, jsou s osmi a sedmi body v celkovém hodnocení na chvostu.

Otázka pro prezidenta - přehled umístění
 PJM/KOLO12 3 4567B1-2-3-4-5-6-7-8
1Hilšer
Marek
1
(4)
3
(3)
1
(7)
1
(8)
3
(5)
3
(5)
3
(5)
373-0-4-0-0-0-0-0
2Drahoš
Jiří 
2
(3)
1
(5)
3
(5)
7
(2)
2
(6)
2
(6)
5
(3)
301-3-1-0-1-0-1-0
3Horáček
Michal 
3
(2)
2
(4)
2
(6)
2
(7)
7
(1)
7
(1)
4
(4)
250-3-1-1-0-0-2-0
4Chaloupka
Otto 
-5
(1)
5
(3)
5
(4)
1
(7)
--151-0-0-0-3-0-0-0
5Kulhánek
Vratislav
--7
(1)
4
(5)
4
(4)
6
(2)
6
(2)
140-0-0-2-0-2-1-0
6Hannig
Petr 
---8
(1)
5
(3)
5
(3)
2
(6)
130-1-0-0-2-0-0-1
7Sládek
Igor 
4
(1)
4
(2)
4
(4)
3
(6)
---130-0-1-3-0-0-0-0
8Štogl
Karel
--6
(2)
6
(3)
6
(2)
4
(4)
-110-0-0-1-0-3-0-0
9Hynek
Jiří 
-----1
(7)
7
(1)
81-0-0-0-0-0-1-0
10Fischer
Pavel 
------1
(7)
71-0-0-0-0-0-0-0
ÚČ4578777
Autoři: ,

Výsledky pro vaši obec

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Zrušení známek prosadíme přes odpor učitelů a rodičů, říká úředník ministerstva

  • Nejčtenější

Výbuch protrhl Kachovskou přehradu. Byli to ruští motostřelci, tvrdí Kyjev

Ukrajina oznámila, že ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu na jižním toku Dněpru. Podle armády tak...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

Biden opět upadl, nyní se skácel před kadety. Zakopl o pytle s pískem

Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krym se kvůli Kachovce bojí vyschlého kanálu, hrozí ekologická katastrofa

Sledujeme online Zničení přehrady Nová Kachovka na jižní Ukrajině způsobilo, že v kanálu, kterým proudí voda na poloostrov Krym, je...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

OBRAZEM: Černobílý svět Anny Boháčové. Prezidenta Pavla sledovala týdny

Nová hlava státu Petr Pavel má za sebou dlouhou a náročnou prezidentskou kampaň. Během ní navštívil několik měst po...

KOMENTÁŘ: Poučení z volebního šílenství – planoucích emocí už bylo příliš

Premium Volby asi nikdy nebudou pouze klidnou výměnou názorů. Své emoce bychom ale přece jen měli trochu krotit. Celkové...

Micka na Hradě snad zůstane, vídám více flanelu, říká šéfka Pavlovy kampaně

Nejhorší okamžik? Výpověď bývalého spolužáka z vojenského kurzu. Nejlepší? Davy příznivců na náměstí v Ústí nad Labem...

Opakované volby v Moldavě, kde vyškrtli některé voliče, podle soudu platí

Výsledky voleb v Moldavě na Teplicku jsou platné. Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl všech 23 návrhů, které se týkaly...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...