iDNES.cz / Volby

  • Pondělí 17. června 2019 Adolf

Otázka pro prezidenta: nejstálejší výkon měl Hilšer, Drahoš je stříbrný

  16:05aktualizováno  16:05
Redakce iDNES.cz podrobila názory uchazečů o prezidentské křeslo podrobnému testování. Od jara jim položila sedm otázek na palčivá témata a zkoumala, jak s odpověďmi obstojí u čtenářů. Vítězem se stal Marek Hilšer, který „urval“ tři zlaté a čtyři bronzové dílčí příčky. Spolu s ním jsou na bedně Jiří Drahoš a Michal Horáček.

Marek Hilšer na snímku z letošního června, kdy se začal vypravovat na cesty mezi občany. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zásadním kritériem pro projekt Otázka pro prezidenta byla od počátku anonymita odpovědí. Chtěli jsme otestovat, kdo ze zájemců o Hrad zaboduje, umožníme-li čtenářům odfiltrovat jejich už dříve utvořené sympatie či antipatie k jednotlivým účastníkům a pohlížet tak na odpovědi takřka bez předsudků.

První otázku jsme položili v květnu čtveřici zájemců o prezidentský post. S přibýváním uchazečů, kteří veřejně oznámili zájem kandidovat a zřetelně se na kandidaturu připravovali, se i počet účastníků postupně vyšplhal na deset, jen sedm z nich však nakonec splnilo zákonné podmínky pro účast v lednovém klání.

Na co jsme se ptali uchazečů

Od jara jsme účastníkům položili sedm otázek, které se převážně týkaly aktuálního dění. Zajímalo nás však například i to, jaký rozsah prezidentských pravomocí je podle nich tak akorát, či kdo ze státníků je inspiruje.

Po závěrečném listopadovém kole redakce účastníkům přidělila na základě všech umístění získaných v jednotlivých kolech body. Autor nejhůř hodnocené odpovědi vždy obdržel jeden bod, držiteli každé vyšší příčky pak náleželo o bod víc, než získal účastník pod ním.

Nejvíc bodů v součtu získal lékař a aktivista Marek Hilšer, který opanoval hned úvodní květnové kolo. Za tři první místa a čtyři bronzové příčky si vysloužil 37 bodů. Jeho výkon byl nejvyrovnanější ze všech, nikdo jiný se po celou dobu své účasti nezvládl udržet na stupních vítězů.

„Mám samozřejmě radost, že jsem zvítězil. Jsem moc rád, že jste tento projekt uskutečnili, protože se ukázalo, že když lidé hlasují jen podle svých názorů nebo myšlenek kandidátů a není před nimi konkrétní kandidát či předsudek, tak hlasování vychází úplně jinak,“ řekl ke svému vítězství a koncepci projektu Hilšer.

Volba prezidenta

Stříbro získal se sedmibodovou ztrátou bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Ten má na kontě jedno dílčí vítězství, tři druhé příčky, jeden bronz, ale také po jednom pátém a sedmém místě.

Třetí příčka připadla se třiceti body textaři a podnikateli Michalu Horáčkovi, který byl v jednotlivých kolech třikrát druhý, jednou třetí, jednou na čtvrtém místě a dvakrát na sedmé (poslední) příčce.

Jelikož zvolený způsob hodnocení logicky bere v potaz nejen úspěšnost ale i vytrvalost účastníků, obsadili stupně vítězů ti prezidentští kandidáti, kteří se zúčastnili všech sedmi kol.

Čtvrté místo pak patří s patnácti body Otto Chaloupkovi. Na „bramborovou“ příčku ho vyneslo jedno dílčí vítězství a tři páté příčky. Lednové prezidentské volby se jako kandidát na Hrad nezúčastní, protože nestihl v termínu nasbírat podpisy.

Čím větší konkurence, tím více bodů

Pro pořadí v jednotlivých kolech byl určující vždy rozdíl mezi souhlasnými a nesouhlasnými hlasy, které čtenáři během dvoudenního hlasování přidělili. Autoři odpovědí, které čtenáři hodnotili hodně záporně, se tudíž se svým skóre mohli dostat i do minusu.

Mimo vyhodnocení výsledků jednotlivých kol byl součástí speciální přílohy Otázka pro prezidenta rovněž žebříček zobrazující průběžné pořadí účastníků automaticky generované na základě výsledků jednotlivých kol. Žebříček  redakce stvořila pouze jako orientační nástroj nezohledňující počet účastí.

Nezohlednění počtu účastí totiž v důsledku vedlo k „diskriminaci“ těch účastníků, kteří odpovídali a účastnili se dlouhodobě. Pokud se totiž někdo připojil nově a ihned uspěl, jeho jméno se automaticky objevilo na samém vrcholu žebříčku, jako se to stalo stalo Jiřímu Hynkovi v šestém kole a Pavlu Fischerovi v sedmém.

Výše vysvětlený systém bodování se již v průběhu projektu ukázal jako spravedlivější vzhledem ke skutečnosti, že jsme nikdy dopředu nevěděli, kolik účastníků se do dalšího kola zapojí a v jaké fázi projektu. Výhodu spatřujeme i v tom, že v čím větší konkurenci účastník obstál, tím vyšší počet bodů mu náležel.

Otázka pro prezidenta - vítězové anket

Hynek a Fischer uspěli, ale měli málo času

Vratislav Kulhánek, který se zúčastnil pěti dílčích kol, jednoho navíc oproti čtvrtému Otto Chaloupkovi, skončil se čtrnácti body na páté příčce. Byl dvakrát čtvrtý, dvakrát šestý a jednou sedmý (poslední).

Po třinácti bodech získali Petr Hannig a Igor Sládek, oba se zúčastnili čtyř dílčích kol. Stejného počtu kol se účastnil Karel Štogl, za svá umístění však obdržel však ještě o dva body méně. Poslední dva jmenovaní se kvůli nesplnění podmínek nakonec prezidentského klání také nezúčastní.

Dva účastníci do projektu naskočili ve finiši. Jiří Hynek v předposledním kole a Pavel Fischer v tom závěrečném. Oba zvládli při příležitosti své první účasti převálcovat soupeře a pokud by jejich účast byla dlouhodobější, mohli zřejmě ovlivnit i pořadí „na bedně“. Protože však klademe důraz na konstantní výkon, jsou s osmi a sedmi body v celkovém hodnocení na chvostu.

Otázka pro prezidenta - přehled umístění
 PJM/KOLO12 3 4567B1-2-3-4-5-6-7-8
1Hilšer
Marek
1
(4)
3
(3)
1
(7)
1
(8)
3
(5)
3
(5)
3
(5)

37
3-0-4-0-0-0-0-0
2Drahoš
Jiří 
2
(3)
1
(5)
3
(5)
7
(2)
2
(6)
2
(6)
5
(3)

30
1-3-1-0-1-0-1-0
3Horáček
Michal 
3
(2)
2
(4)
2
(6)
2
(7)
7
(1)
7
(1)
4
(4)

25
0-3-1-1-0-0-2-0
4Chaloupka
Otto 
-5
(1)
5
(3)
5
(4)
1
(7)
--
15
1-0-0-0-3-0-0-0
5Kulhánek
Vratislav
--7
(1)
4
(5)
4
(4)
6
(2)
6
(2)

14
0-0-0-2-0-2-1-0
6Hannig
Petr 
---8
(1)
5
(3)
5
(3)
2
(6)

13
0-1-0-0-2-0-0-1
7Sládek
Igor 
4
(1)
4
(2)
4
(4)
3
(6)
---
13
0-0-1-3-0-0-0-0
8Štogl
Karel
--6
(2)
6
(3)
6
(2)
4
(4)
-
11
0-0-0-1-0-3-0-0
9Hynek
Jiří 
-----1
(7)
7
(1)

8
1-0-0-0-0-0-1-0
10Fischer
Pavel 
------1
(7)

7
1-0-0-0-0-0-0-0
ÚČ4578777
Autoři: ,

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Huawei je jen součást mozaiky, problém je širší, řekl lídr Pirátů do voleb

Lídr Pirátů do evropských voleb Marcel Kolaja v diskusním pořadu iDNES.cz...

Piráty povede do evropských voleb Marcel Kolaja, veřejnosti téměř neznámý 38letý softwarový specialista. V diskusním...

Zeman a další prezidenti se postavili za EU. Přijďte k volbám, žádají

Prezident Miloš Zeman na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Prezident Miloš Zeman společně s dalšími dvaceti prezidenty vyzývá veřejnost, aby přišla k evropským volbám. Prezidenti...

Lepší ochrana hranic, podpora malých firem: TOP 09 a STAN zahájily eurokampaň

Předseda TOP 09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil (vlevo) a europoslanec a lídr...

Posílení ochrany hranic Evropské unie, proevropské směřování nebo podpora malých a středních firem z evropských fondů...

Najdete na iDNES.cz