Podle některých odborníků jsou prezidentské milosti přežitek, podle jiných se bez nich demokratický stát naopak neobejde. Další zase navrhují, aby v budoucnu všechny milosti musel podepsat například i předseda vlády.
Všechny uvedené názory zazněly v červnu při debatě předních expertů na ústavu na půdě Poslanecké sněmovny a téma rezonovalo i laickou veřejností.
Právě z toho důvodu jsme jej zvolili pro třetí kolo projektu Otázka pro prezidenta.
Účastníků projektu se v červencovém kole ptáme, co si o institutu prezidentské milosti myslí, jak často by ho využívali a v jakých případech.
K dosavadním pěti respondentům se ve třetím kole připojí také kandidát obnovené ODA Vratislav Kulhánek a Karel Štogl, který spoléhá na to, že mu účast v prezidentském klání zajistí podpisy desítka senátorů.
Projekt Otázka pro prezidenta dává čtenářům iDNES.cz jednou za měsíc příležitost hlasovat o názorech uchazečů o prezidentský úřad - samotný boj o Hrad pak vyvrcholí začátkem příštího roku.
Podstatou projektu je, že účastníci každý měsíc ve stanovené lhůtě zformulují odpověď na otázku předloženou redakcí. Čtenáři o nich následně hlasují, aniž by věděli, kdo je autorem té které odpovědi - hlasují tak výhradně o názoru samotném, nikoli o jeho nositeli. S jednotlivými odpověďmi mohou souhlasit či nesouhlasit, případně zaujmout neutrální postoj.
Výsledky hlasování a to, kdo nejlépe obstál při prezentaci svého názoru, následně zveřejníme po přibližně dvoudenním čtenářském hlasování.
Červencová otázkaJaký postoj zaujímáte k institutu prezidentských milostí? Jak často byste ho využíval a v jakých případech? Účastníci projektu mají šest dní na zformulování odpovědi. Čtenářské hlasování o jednotlivých odpovědích začne 25. července odpoledne. |
Diskuze o institutu prezidentské milosti podnítilo především kontroverzní květnové omilostnění Jiřího Kajínka (psali jsme o tom zde), který byl teprve osmým v pořadí, kterému Miloš Zeman milost udělil. Pro využívání této pravomoci totiž stanovil velmi přísné podmínky.
Jeho předchůdce Václav Klaus sahal po nástroji výrazně častěji - za deset let udělil 412 pardonů, Václav Havel pak za třináct let ve funkci dokonce 1 848 individuálních milostí, z toho 601 pachatelů omilostnil ještě jako federální prezident.
V červnu u čtenářů nejvíce zabodoval Drahoš, v květnu Hilšer
V červnu, kdy uchazeči o post prezidenta přibližovali čtenářům iDNES.cz svoji představu o řešení migrační krize a názor na uprchlické kvóty, si u čtenářů nejlépe vedl akademik Jiří Drahoš (více zde). V květnovém prvním kole jsme se ptali na vládní krizi - tehdy svým postojem hlasující čtenáře nejvíce oslovil lékař a aktivista Marek Hilšer (psali jsme zde).
Obou kol se kromě obou výše jmenovaných účastnili také Michal Horáček a Igor Sládek. Ve druhém kole k nim přibyl Otto Chaloupka, který napoprvé nedodal odpověď v termínu.
Prezident Miloš Zeman se z účasti v projektu omluvil z časových důvodů. Republikán Miroslav Sládek hned na začátku podmínil svou účast požadavkem, že si sám zvolí fotografii, prostřednictvím které bude prezentován, na což redakce nepřistoupila.
Otázka pro prezidenta
|
Zeman i Sládek, stejně jako další případní uchazeči o úřad prezidenta, se budou moci zapojit v dalších kolech projektu.
Pole účastníků může i prořídnout, pokud někdo odstoupí, případně hrubě či opakovaně poruší pravidla projektu.
Jak to celé funguje?
Otázku redakce iDNES.cz rozeslala všem uchazečům ve středu v poledne.
Na zaslání odpovědi skrze stránku s formulářem mají šest dnů, formulář se uzavře v úterý 25. července ve 12 hodin.
Účastníci anketního seriálu nemohou redakcí přijaté odpovědi editovat. Redakce iDNES.cz si vyhrazuje právo opravit případně gramatiku a interpunkci (obecně záležitosti, které nemění význam či tón odpovědi), nebo odpověď nepřijmout, pokud porušuje pravidla projektu.
V úterý nabídneme čtenářům hlasování o přijatých odpovědích v rámci speciálního anketního rozhraní, kde se zobrazí v náhodném pořadí a beze jmen autorů. Dokud čtenář nepotvrdí odeslání odpovědí, bude moci mezi jednotlivými odpověďmi listovat a případně změnit svůj „zakliknutý“ postoj k odpovědi (například pokud usoudí, že jiné odpovědi se mu líbí více).
Po zhruba osmačtyřicetihodinovém hlasování toto kolo projektu uzavřeme a vydáme článek, ve kterém odtajníme, komu která odpověď patřila a jak příznivě či nepříznivě ji čtenáři vnímali.
Součástí seriálu je i přehled již uplynulých anket včetně statistik a žebříčku.