Sdružení HOme – Hostivice město tvrdí, že kandidáti Rathova uskupení neměli v den konání voleb trvalý pobyt v Hostivici. Je to jedna z řady námitek, které podali lidé, politické strany, uskupení a hnutí po celé zemi desítky.
Některé návrhy zpochybňují platnost hlasování, jiné upozorňují na jednotlivé kandidáty nebo nepovolenou předvolební agitaci. Nejvíce stížností se sešlo ve Středočeském kraji – třicet.
Nejzazší termín, do kdy bylo možné zpochybnit regulérnost voleb, byla 16. hodina v pátek 19. října. Dvě minuty před vypršením termínu přišla stížnost na průběh voleb ve Strakonicích, kde ziskem 52 procent hlasů zvítězila Strakonická veřejnost.
Jihočeši vůbec byli aktivní v tom, na co vše si stěžovali. Celkem přišlo na soud patnáct stížností, nejbizarnější od voliče z Českých Budějovic, který si stěžuje, že hlasovací volební lístek byl moc velký.
Volby 2018 |
Soudci mají nyní dvacet kalendářních dnů na rozhodnutí, do jejich verdiktu se nesmějí v obcích konat ustavující zastupitelstva. Ovlivní to život třeba v Pardubicích, kde mají naplánované zasedání za čtrnáct dnů na čtvrtek 1. listopadu.
Jedním z těch, kteří chtěli výsledek voleb napadnout, je lídr hnutí Naše Pardubice Filip Sedlák. Tomu chybělo jen 0,07 procenta hlasů k tomu, aby prošel do zastupitelstva.
Podobně blízko zvolení se ocitla TOP 09 ve volebním obvodu Brno-střed. Strana tam skončila tři setiny pod hranicí pěti procent, a do zastupitelstva se tudíž nedostala. Chyběly jim hlasy jen šesti lidí. „Podle nás došlo k nepřesnostem při přepočítávání. Víc bych to nerozváděl,“ poznamenal Martin Brym z TOP 09.
Na Plzeňsku si zase na průběh voleb stěžuje poslankyně SPD Jana Levová. I ona chce přepočítat hlasy. „Původně jsem výsledky voleb brala jako fair play prohru, ale někteří naši voliči mě upozornili na zřejmé chyby ve výsledcích v jejich volebních okrscích. Po podrobném prostudování jsem podle mého názoru našla velké chyby ve sčítání v osmi okrscích, ale důkaz o chybě sčítání se mi podařilo získat jen v sedmi okrscích,“ komentovala Levová.
Jak na chybu přišla, poslankyně, která se proslavila tím, že šířila v květnu roku 2016 na Facebooku fámu o tom, jak viděla na Plzeňsku zastavit autobus a z něj se rozutéct desítky migrantů, neupřesnila.
Chodili v noci okolo úřadu
Volby napadají i lidé v menších obcích. Kupříkladu starosta Pohoří na Rychnovsku Zdeněk Krafka, který zdejší radnici vedl dvacet let a letos ve volbách neuspěl, obvinil konkurenční kandidáty, že si v obci se 663 obyvateli „kupovali“ hlasy.
„Obcházeli lidi, kterým nabízeli nějaké funkce na úřadech, v komisi nebo na dalších pozicích. Bylo to tady divné, jako by se pár lidí zbláznilo,“ řekl Krafka. Podobné machinace prý nepamatuje.
„Něco na tom pravdy bude, když si spojím všechny události, které se za poslední dobu tady staly. Prý dokonce chodili v noci kolem obecního úřadu, kde byla volební místnost, a hlídali tam, aby se nemanipulovalo s hlasy. Ale prozatím to jsou jen takové indicie a domněnky,“ poznamenal.
K přeborníkům na stížnosti na regulérnost komunálních voleb se opět zařadili Severočeši. Zatímco před čtyřmi lety podali 29 stížností a volby se musely opakovat v Bílině a Chomutově, nyní leží u ústeckého krajského soudu pětadvacet námitek. Další mohou být v datové schránce, kterou soud kontroluje.
Na volby si například stěžují tři lidé v Mostě. Jedna ze stížností míří na rasistickou předvolební kampaň a letáky a hesla strany Sdružení Mostečané Mostu a Otevřená radnice Most.
V Ostravě ČSSD požaduje přepočítání hlasů ve volbách v největším obvodu Ostrava-jih. Sociální demokracie se se ziskem 4,9 procenta hlasů do zastupitelstva nedostala a teď poukazuje na to, že na konkurenční kandidátce hnutí LEČO – Lepší a čistá Ostrava byl na 28. místě kandidát, který v srpnu tragicky zahynul.
„Navíc občané hlasující ve volbách nebyli o nevolitelnosti tohoto kandidáta ve volebních místnostech nikterak informováni. Z výsledků voleb jednoznačně vyplývá, že hlasy určené tomuto nevolitelnému kandidátovi byly započítány, a to ve všech volebních okrscích,“ píší ve stížnosti a žádají opakování voleb.