V Ústeckém kraji se opět řeší množství stížností na regulérnost voleb

  17:13aktualizováno  17:13
Ve stížnostech na regulérnost komunálních voleb bývají Severočeši přeborníci. Nyní je u ústeckého krajského soudu zapsáno 25 stížností, při předchozích dvou hlasováních jich v regionu padlo nejvíce z celého Česka.

Ilustrační snímek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Před čtyřmi lety bylo podáno 29 stížností a volby se musely opakovat v Bílině a Chomutově, v roce 2010 jich bylo 26 a hlasování se znovu konalo v šesti obcích.

Soud bude mimo jiné řešit stížnost z Moldavy na Teplicku. Dala ji Iveta Boudišová, nezvolená lídryně kandidátky Pro Moldavu a Nové město. „Vůbec nebudu podávat žádné informace,“ řekla ale dnes Boudišová, jednička hnutí, za něž uspěl například současný starosta Jaroslav Pok.

Na koalici se zde dohodla hnutí Pracujeme pro Moldavu a Volba PRO! Moldavu. Z 9 zastupitelů jich budou mít 6. 

„Pokud si přejí opakování voleb, my se toho nebojíme. Ale stížnost pozdržela koaliční dohodu, kterou jsme chtěli podepsat ve již ve čtvrtek,“ řekl Michal Cuc, lídr Volby PRO! Moldavu. 

Stejně jako v krušnohorské Moldavě stížnost na volby u soudu zastavilo sestavení koalice v Bílině. Tady ji podal Pavel Musil z hnutí Nezávislí v Bílině – HNHRM. 

„Věděli jsme o tom, hnutí to avizovalo hned po volbách. Pro nás to znamená, že jsme ukončili veškerá jednání o koalici a čekáme na vyjádření soudu,“ uvedl místostarosta a lídryně vítězného hnutí ANO Zuzana Schwarz Bařtipánová.

Nejvíce podnětů se zatím týkalo voleb v Mostě, na krajský soud dorazily tři. Dvě podali František Nistor, Roman Šváb, Peter Bažo a Radek Šváb. Jak napsal server romea.cz, který má stížnost k dispozici, čtveřice si u soudu stěžuje na rasistickou předvolební kampaň ze strany Sdružení Mostečané Mostu a Otevřená radnice Most.

Z názvu vypadla jedna strana

Za třetím podnětem je František Kačer z TOP 09, který byl lídrem Hnutí za zrovnoprávnění maminek, to u voličů propadlo. „Náš název byl Hnutí za zrovnoprávnění maminek a TOP 09. Naše strana z toho zcela vypadla, přitom na dvou listech pro registraci do voleb vše bylo správně. Na volebních lístcích nikoli, ovšem na změnu už bylo pozdě,“ přiblížil Kačer. 

Výsledky voleb v Ústeckém kraji najdete zde

Ze stejného důvodu si stěžuje i jeho litvínovský kolega Martin Láter.

Sdružení Občané městu, město občanům z Mostu, které skončilo na druhém místě v Lužici u Mostu, chce jak v Lužici, tak v místní části Svinčice přepočítat hlasy. Na soudu tak čekají dvě jeho stížnosti. Na vítězné Sdružení Lužice a Svinčice ztrácí 162 hlasů.

Kvůli rozhodnutí soudu se na koalici stále čeká i v Trmicích na Ústecku. Komunisté, kteří se jako jediní z osmi kandidujících stran nedostali do zastupitelstva, požadují přepočítání hlasů v jednom okrsku. 

„Podle místních obyvatel panoval ve volební místnosti zmatek a chaos. Při přepočítávání hlasů mohlo podle nich dojít k chybě,“ popsal důvod stížnosti člen výkonného výboru krajské KSČM Pavel Vodseďálek. 

Kvůli podnětu tak v Trmicích panuje povolební klid. „Zatím nic neřešíme, protože čekáme, jak rozhodne soud. Je předčasné dělat nějaké závěry,“ řekla dosavadní starostka a jednička vítězného hnutí STAN Jana Oubrechtová.

Kandidátky členkami komise

Soud už také první stížnosti zamítl, třeba Pavla Veselovského z Nové Vsi na Lounsku, který chtěl zrušení voleb kvůli tomu, že dvě kandidátky z hnutí Za obnovu vesnice byly současně členkami volební komise. Tím podle něj mohlo dojít k ovlivnění voleb. Ovšem tato žádost soudu přišla 9. října, tedy den před lhůtou pro její podání, proto ji soud zamítl.

Špatně podaná byla podle soudu také stížnost Spolku přátel Jiříkova a Filipova, který požadoval zneplatnit volby i dva kandidáty v hnutí Nezávislí kandidáti města Jiříkova. 

Podle rozhodnutí soudu ovšem stížnost podal Spolek přátel Jiříkova a Filipova, nikoli strana s názvem Spolek přátel Jiříkova a Filipova. Proto stížnost zamítl.

Volbami, respektive možným neregulérním předvolebním bojem, se zabývá i severočeská policie. Zkoumá předvolební billboardy v Mostě a Ústí nad Labem, které mohou mít rasistický podtext. 

Možné uplácení voličů

Vyšetřuje také možné uplácení voličů v Hoře Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Trestní oznámení na uplácení padlo rovněž v Bílině, ve zmíněné Moldavě zase kvůli neobvykle vysokému příchodu nových voličů do obce těsně před volbami. 

„Nebudeme specifikovat žádné další případy do doby, než je prověříme. Těch případů bylo více,“ sdělil v pátek severočeský policejní mluvčí Daniel Vítek. 

V Moldavě se zhruba 200 obyvateli si hnutí Pracujeme pro Moldavu a Volba PRO! Moldavu v trestním oznámení stěžují na to, že se do místních hotelů během týdne nastěhovalo 11 nových obyvatel. Viní z toho současného starostu Poka. Ten to však popřel. 

„Není to pravda. Opozice ať si skočí k psychiatrovi, nikoho jsem nikam nepřihlašoval. Je to manipulace s volbami z jejich strany,“ sdělil před časem MF DNES Pok. Se stejným nařčením se Pok potýkal i před komunálními volbami v roce 2010.

Nejčtenější

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí klubu hrát. Ale ani po...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě hledá, přesto se dál...

Nebavilo ho být ajťákem, chtěl dělat něco smysluplného. Začal vařit pivo

Jan Chmel vybudoval pivovar v bývalém chlévě, trvalo mu to dva roky. Roční...

Jan Chmel vybudoval pivovar v Siřemi na Lounsku. Obec ho okouzlila stejně jako kdysi spisovatele Franze Kafku. První...

Že vejce na špičce nestojí? Ženě z Děčína se to povedlo desetkrát

Jarmila Čajkovská použila kámen, dřevo, list z lípy, mušli, ale třeba i lžíci....

Devětatřicetiletá Jarmila Čajkovská postavila na deseti různých předmětech vejce na špičku. Dostala se díky tomu do...

Další z rubriky

Devět lidí pašovalo a konzumovalo pervitin ve věznici na Lounsku

Sáček s kokainem, který našli celníci v autě na Jičínsku.

Policie ve spolupráci s vězeňskou službou odhalila a nyní už trestně stíhá organizovanou skupinu, která pašovala drogy...

Pod středem Bíliny by mohl vést tunel, variantu nyní zkoumá nová studie

Kolony jsou v Bílině každodenním koloritem, velká oprava klíčového tahu to...

Nejpozději počátkem příštího roku by mělo být jasné, zda by pro obchvat Bíliny mohla být použita varianta, která počítá...

Radnicím dochází trpělivost, líčí radarové pasti na nezodpovědné řidiče

Ilustrační snímek

Větší pozor na dodržování rychlosti si musejí začít dávat řidiči na severočeských silnicích. V Děčíně a Teplicích se...

Najdete na iDNES.cz