Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 17. května 2022 Aneta

Sešup to není. Já už se i těšil, říká exnáměstek po návratu do uniformy

  6:48
Po osmi letech se vrátil do uniformy. Čtyři roky byl Martin Klika radním Ústeckého kraje na plný úvazek, stejně dlouho pak působil jako náměstek hejtmana. Po loňských volbách, před nimiž se rozkmotřil s vedením „své“ ČSSD, skončil v opozici. A vrátil se proto do křesla velitele litvínovských strážníků.

Martin Klika se po osmi letech strávených ve vedení Ústeckého kraje vrátil na post velitele litvínovských strážníků. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Jak dlouho jste se s tím vyrovnával? Jak dlouho jste to skousával? Je to přece jen sešup, ne? Společenský, finanční... A ve vašem případě je to důsledek prohry.
Společenský sešup to z mého pohledu určitě není. Sešup by to byl, kdybych skončil na úřadu práce. Já se ale, jak říkám, vrátil do normální práce. Řešit každodenní problematiku.

Ale je to důsledek prohry. Přeci jste nekandidoval s cílem skončit v opozici nebo mimo zastupitelstvo. Neříkejte, že vás to neštve.
Upřímně, já už se pak snad i docela těšil, že by právě tahle změna mohla nastat. Všichni víme, že takové funkce netrvají věčně. I já věděl, že to přijít musí. Ostatně, ještě loni na jaře jsem šel dělat atesty nutné pro práci strážníka. Možná mi to nebudete věřit, ale já s návratem sem problém neměl. Spíš bych řekl, že jsem už z psychického hlediska změnu potřeboval. Myslím, že mi to ve finále hodně pomohlo.

Někdo zkrátka asi přijel do Prahy a dovedl je k rozhodnutí, že takhle to bude lepší. Já za tím vidím Petra Bendu. Ale na druhou stranu, mohl jsem od nich něco takového čekat. Už jsem měl určité zkušenosti.

Martin Klika

Takže jste vedl kampaň a přitom si ve skrytu duše přál, aby to nedopadlo?
No… Někteří mí političtí kolegové to asi neuslyší rádi. Už někdy začátkem září, když kampaň jela na plné obrátky, tak já už se i těšil na variantu, že znovu povedu litvínovské strážníky. Zní to blbě, co? Samozřejmě kdyby to vyšlo a získali jsme více mandátů a sedli do koalice, tak bych pokračoval, ale to se nestalo. Když to nevyšlo, dostal jsem i nějaké pracovní nabídky z Prahy, ale vše jsem odmítl.

Takže jste teď vlastně spokojený člověk?
Proběhlo ustavující zastupko, já tím oficiálně skončil ve funkci, přišel jsem sem a najednou jsem se cítil strašně dobře. Jsem teď opravdu moc spokojený. Mám na sebe i rodinu víc času. Celkově mě ta práce víc baví. V těch funkcích na kraji jste v takové bublině. Jedna porada, další porada, pak další. Pak rada, zastupko a konec. Odtrhnutý od reality, od běžného života.

Přispělo k tomu vašemu, jak vy říkáte, těšení se na konec, i to, co se stalo kolem kandidátky ČSSD? (Klika a další sociální demokraté v kraji vytvořili společnou kandidátku s Ústeckým fórem občanů a hnutím ProMOST a nezávislými kandidáty pod názvem Lepší sever. Nejvyšší vedení strany ji ale neschválilo a postavilo svou vlastní – pozn. red.)
Tohle mě opravdu hodně naštvalo. Beru to jako historický podraz vedení strany vůči Ústeckému kraji. To říkám úplně otevřeně. Někde proběhlo, že se mnou jednali, abych nakonec vedl tu jejich kandidátku (postavenou vedením ČSSD) jako lídr. To není pravda. Postavili kandidátku nám za zády, aniž by cokoli řekli. Prostě nás podvedli. Někdo zkrátka asi přijel do Prahy a dovedl je k rozhodnutí, že takhle to bude lepší.

Martin Klika

 • Narodil se 9. března 1970 v Mostě.
 • Absolvoval Střední odborné učiliště strojírenské v Meziboří. Profesní kariéru začínal jako zámečník na šachtě Jan Šverma. V roce 1990 složil na Střední odborné škole Policie ČR praporčické zkoušky a nastoupil k policii. Působil třeba u zásahové jednotky. Následně pracoval jako člen ostrahy.
 • V roce 2003 absolvoval základní profesní příprava strážníka u POLIS Příbram a zkoušky na Ministerstvu vnitra ČR a ve stejném roce se stal velitelem litvínovské městské policie.
 • Vystudoval Univerzitu Jana Ámose Komenského v Praze, obor speciální pedagogika.
 • V letech 2006 až 2010 byl místostarostou Litvínova. Poté se na dva roky vrátil na post šéfa strážníků, než začal působit v krajských politických funkcích, nejprve jako uvolněný radní, poté jako náměstek hejtmana.
 • V současné době je opozičním krajským zastupitelem. V opozici je také v litvínovském zastupitelstvu.
 • Je ženatý. Má tři děti – syny Martina a Lukáše a dceru Terezu.

Kdo?
Nevím. Já za tím vidím Petra Bendu, který pak dal peníze do kampaně. Té se účastnil i Jirka Paroubek. Ale na druhou stranu, mohl jsem od nich něco takového čekat. Už jsem měl určité zkušenosti.

Jaké?
Je to asi tři roky nazpátek, když mi zalhala paní ministryně Jana Maláčová. Když vám před ostatními politiky z kraje slíbí, že doplatí finanční prostředky na sociální služby a pak večer v televizi řekne úplně něco jiného... Od té doby se to tak nějak táhlo.

Jaké tedy máte dnes vztahy s vedením ČSSD, s předsedou Janem Hamáčkem? Řešili jste to ještě po volbách?
Vůbec. Nekomunikoval. Alespoň se mnou ne. Přitom když jsme něco řešili dříve, mluvili jsme spolu celkem rozumně a uměli jsme si i vyjít vstříc. Ale po tomhle… Nic neproběhlo.

Byl by podle vás výsledek Lepšího severu o mnoho výraznější, kdyby nedošlo k tomuto rozkolu?
Těžko říct. Procenta, která dostala sociální demokracie, by nám samozřejmě pomohla. Bohužel jsme lidem nestačili to, co se stalo, pořádně vysvětlit. Najednou tu byla kandidátka a billboardy s pány doktory se stetoskopy kolem krku. Spousta lidí viděla značku sociální demokracie, tak je šla volit. Každopádně zpětně výsledek Lepšího severu nehodnotím jako špatný (subjekt získal čtyři mandáty v zastupitelstvu – pozn. red.).

Do jaké míry se vás týkala vyjednávání o nové koalici?
Byly to jen oťukávačky. Já osobně jsem cítil, že se to formuje někde jinde. Osobně jsem ale čekal, že v koalici bude hnutí STAN.

Jak hodnotíte současné vedení kraje?
To bych s dovolením nechal bez komentáře. Jsou tam teprve krátce.

Kvůli předvolebnímu nedorozumění v ČSSD jste vy i několik dalších lidí ve straně pozastavili členství. To tedy pořád platí?
Co vím, tak někteří se budou vracet. Já ho mám pozastavené pořád a v nejbližší době nehodlám nic měnit. V tuhle chvíli, kdy se řeší společná kandidátka se Zelenými, si návrat opravdu neumím představit. To by bylo proti mému myšlení.

Definitivně jste tedy sociální demokracii ještě nezavrhl?
Myslím, že tam ještě jsou lidé na úrovni, akorát nejvyšší vedení se bohužel od toho dřívějšího fungování vrtlo někam jinam. Se svým členstvím počkám, jak se to vyvine do budoucna.

Letos nás čekají volby do Sněmovny. Budete kandidovat?
Probůh ne, nikam mě necpěte.

Já vás nikam necpu, jenom se ptám.
Nebudu kandidovat. Nechci. Letošní volby se mě vůbec nebudou týkat, to vám garantuji.

A volby komunální, které přijdou na řadu příští rok?
Tyhle volby jsem ještě vůbec neřešil, ale asi kandidovat budu. Ale na jaké pozici, to netuším. Třeba budu jen takový doplněk někde vzadu na kandidátce.

Návratem na pozici šéfa strážníků jste se dostal do zajímavé pozice. Starostka Kamila Bláhová (ANO) je vaše nadřízená a zároveň rivalka v městském zastupitelstvu, kde sedíte v opozici. Jak tohle vybalancovat?
Ano, na první pohled to asi působí trochu zvláštně. Ale nevidím v tom problém. Na zastupku budu fungovat jako doposud. Když budu něco považovat za přínos, odhlasuji to. Ostatně v minulosti jsem s vedením města i coby místní opoziční zastupitel z pozice náměstka hejtmana spolupracoval třeba ohledně dopravního terminálu. A když se mi něco nebude líbit, ruku pro to nezvednu. Nevidím důvod, abych se jako zastupitel neozval, když se mi něco nebude líbit. A jinak musím respektovat, že je starostka a vede město a s tím i městskou policii. Od mého návratu, musím říct, nám spolupráce funguje moc dobře.

Co chystáte jako šéf strážníků?
Nepřišel jsem dělat revoluci. Je to tu dobře zaběhnuté. Většinu lidí tady znám. Zdeněk Urban, který byl pověřeným vedením, když já byl na kraji, teď už zase řeší spíše tu hlídkovou činnost. Já mám na starosti třeba ekonomické věci. Takhle jsme to měli rozdělené už v minulosti. Nedávno jsme oba byli dokonce i sloužit. Kvůli covidu nám vypadla celá jedna směna, tak jsme vyrazili do terénu.

 • Nejčtenější

Vlastník semaforu brzdícího dopravu zemřel. Město teď čeká, kdo ho zdědí

S neobvyklou výzvou se několik řidičů obrátilo na radnici v Bílině. Chtějí, aby vypnula semafor na křižovatce u...

Predátor z filmu V síti má další trest, opět jej usvědčila falešná nezletilá

Na dva roky do vězení poslal ústecký okresní soud Slováka Ivana Hazuchu. Muž byl už v minulosti odsouzen na 15 měsíců i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mučil dítě, vyhrožoval smrtí, kradl. Teď tyran z Krupky sedí za další loupež

Premium Do povědomí veřejnosti se zapsal jako „tyran z Krupky“, když se jako teprve čtrnáctiletý brutálně vyřádil na o dva roky...

V Jirkově vznikla petice proti žábám. Lidem vadí jejich večerní kvákání

Skupině lidí v Jirkově na Chomutovsku vadí kvákání žab, které se usadily v okrasném jezírku ve zdejším zahradním...

Opilý otec brutálně napadl kojence. Patrně mu vadilo, že holčička plakala

Z pokusu o vraždu obvinili kriminalisté dvaatřicetiletého muže, který podle vyšetřovatelů na přelomu dubna a května v...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

 • Další z rubriky

Hasiči si k požáru v těžkém terénu vzali lezeckou techniku. Sucho hrozí dál

Hasiči v Ústeckém kraji vyjížděli v sobotu dopoledne k požáru hrabanky v obtížně přístupném terénu na Děčínské výšině....

Zájem o zahrádky neustále roste, Most chystá pro obyvatele nové kolonie

Mostecká radnice plánuje zřídit ve čtvrti Vtelno nové zahrádky. Reaguje tak na zvýšený zájem místních obyvatel. Zhruba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přijel za sparťanem, škádlil slávistu. Fotbalista Koller potěšil potřebné

Jan Koller, nejlepší střelec fotbalové reprezentace, v týdnu rozdával radost, když zavítal do domova důchodců a...

Jirkov odmítá smír, s bývalou vedoucí úřadu se kvůli výpovědi bude soudit

Jirkov na Chomutovsku bude pokračovat v soudním sporu s bývalou vedoucí městského úřadu. Ta město zažalovala kvůli...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Památka na sověty. Turkmenistán hodlá jednou provždy uhasit Bránu do pekla

Sovětští důlní inženýři podnikli v šedesátých a sedmdesátých letech řadu misí. Jejich expedice do Turkmenistánu v roce...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...