Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kresba židovského chlapce Petra Ginze je z vesmíru zpátky v Terezíně

  19:17
Kopie kresby Měsíční krajina od židovského chlapce Petra Ginze se po mnoha desítkách let vrátila do Terezína, kde během druhé světové války vznikla. Přivezl ji americký astronaut Andrew Feustel, jenž ji s sebou měl na své zatím poslední vesmírné misi.

„Jsme rádi, že tato kopie najde své místo tady u vás. Doufáme, že si uvědomíme, že i děti, které žily v ghettu, měly své představy a naděje,“ řekl při předávání astronaut Andrew Feustel.

„Tyto kresby vyjadřují ducha, vizi, představivost a naději, kterou Petr Ginz choval ve svém srdci a mysli. Je to vize, se kterou se podělil s ostatními dětmi v ghettu. Je to jedna z šesti kopií,“ dodal Feustel.

Originál obrázku je uložen v jeruzalémském památníku holocaustu, kam se vrátí zbytek kopií, které měl u sebe Feustel během pobytu mimo Zemi.

 „V roce 2017 jsme s manželkou byli na recepci v centru českého kulturního dědictví v Hustonu v Texasu a ředitel organizace nás oslovil, zda neuvažuji o tom, že bych vzal kopii kresby Petra Ginze a dokončil tak misi, kterou začal izraelský astronaut Ilan Ramon,“ vyprávěl astronaut.

„Ten s sebou vzal obrázek v roce 2003, ale při návratu se stala tragédie, kterou nepřežila ani posádka, ani obrázek. Po diskuzích jsme to zařídili tak, že ji vezmeme. Byla to pro nás velká čest. Kresby byly v mé kabině, kde jsem spal. Měl jsem s sebou plastovou tašku a tam byly po celých 197 dní,“ popsal Feustel.

Shodou náhod shořel raketoplán Columbia při průletu atmosférou 1. února 2003, tedy přesně v den chlapcových narozenin.

Petrovi bylo třináct let, když malbu udělal. Promítl představu toho, jak vypadá Země z povrchu Měsíce. Mimo to také psal nejrůznější romány a stál u zrodu časopisu Vedem, který v terezínském ghettu vycházel mezi lety 1942 - 1944. Vytvářeli ho chlapci žijící v bloku L417, konkrétně v buňce nazývané 1. chlapecký domov.

Obrázek shořel s raketoplánem

Obrázek nazvaný Pohled z Měsíce na planetu Zemi od čtrnáctiletého terezínského vězně Petra Ginze se ocitl ve vesmíru hned dvakrát. Poprvé to bylo už v roce 2003, kdy ho na palubu raketoplánu Columbia vzal první izraelský kosmonaut Ilan Ramon. Domů už se ale nevrátil, při zpáteční cestě se raketoplán několik minut před přistáním rozpadl a shořel v atmosféře. Tragédii, která se odehrála v den Petrových nedožitých 75. narozenin, nikdo nepřežil. I díky této události se svět dozvěděl o existenci chlapce, jehož jméno do té doby znal jen úzký okruh lidí. Reprodukce kresby, kterou vzal loni na Mezinárodní kosmickou stanici americký astronaut Andrew Feustel při Expedici 55, měla šťastnější osud a vrátila se spolu s posádkou zpět na Zemi.

Čtrnáctiletý Petr Ginz, který měl po tatínkovi židovské kořeny, na kreslil obrázek známější pod názvem Měsíční krajina tužkou, tuší a štětcem v terezínském ghettu krátce poté, co sem byl roku 1942 na podzim deportován z Prahy, kde žil s rodiči. Mladík v Terezíně působil jako šéfredaktor dětského rukopisného časopisu Vedem. V září 1944 odjel v transportu do Osvětimi, kde zahynul v plynové komoře. Strasti války přežila z Ginzova okolí jen jeho sestra, později uznávaná malířka, a otec, kteří odešli v roce 1948 do Izraele. (men)

V časopise vycházely básně, literární kritiky, kresby, fejetony, povídky nebo reportáže. Vše museli chlapci napsat sami, zredigovat i ilustrovat. Dodnes se zachovalo zhruba 800 stran publikace, díky tomu, že byly během války ukryty na půdě terezínských baráků nebo v různých skrýších.

„Petr Ginz měl široký záběr, byl vynikající spisovatel, kreslíř, básník a redaktor. Dá se o něm říci, že byl vedoucí tvůrčí duch mládeže v ghettu. Stál u zrodu časopisu Vedem, kde jsou všechny články neobyčejně zralé, i když jejich autorům bylo okolo třinácti let,“ sdělil historik Vojtěch Blodig.

„Snažili se uchovat vědění pro své vrstevníky a připravit se na lepší dny po válce, protože všichni věřili, že se osvobození dožijí. Chlapců, kteří se přímo podíleli na vytváření Vedem, bylo zhruba dvacet, ale je těžké to takhle říct, protože přicházeli a odcházeli,“ dodal Vojtěch Blodig.

Nebyla to první Feustelova mise, při které vzal předměty spojené s Českou republikou. Spolu s ním již do vesmíru letěly Písně kosmické od Jana Nerudy nebo Milerův Krtek. Na příští misi si podle slov své manželky Indiry, jejíž matka pochází ze Znojma, vezme české pivo.

„Zatím nemám plány pro další, ale jsem aktivním členem vesmírného programu, takže doufám, že se tam ještě dostanu. Nevím ale, jestli mi manželka dovolí, abych letěl,“ smál se Feustel.

  • Nejčtenější

Divoký sever je plný krásy. Šluknovský výběžek vás naloží do klidu

23. května 2024

Šluknovský výběžek byl dlouhou dobu spíše na periferii návštěvnického zájmu. Místo, kde se Česká...

Zubař si roky vymýšlel úkony a okradl pojišťovny o miliony. Dohodl si podmínku

24. května 2024  8:26

Stomatolog z Mostecka posílal několik let zdravotním pojišťovnám účty za zákroky, které však nikdy...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zlatý mejdan dovolenkářů. Egypťané překvapili fandy i dortem à la česká vlajka

28. května 2024  7:20

Možná i pyramidy se otřásaly, když čeští fanoušci v egyptském hotelu Albatros Sea World během...

Příbram v ohrožení. Hušbauer: Není se co divit, když občas nepřijde výplata

22. května 2024  14:26

Volný pád může pokračovat. Fotbalová Příbram si před třemi lety balila prvoligové kufry, teď je nad...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Odstřely budou kousek od domů, děsí lidi těžba kamene. Obec plán na lom vítá

22. května 2024  8:22

Až 18 milionů tun kamene chce během 30 let vytěžit společnost Severočeské doly z Červeného vrchu u...

Nymburský Tůma: Zažil jsem tituly v suchém triku, letošní by byl vybojovaný

28. května 2024  16:01,  aktualizováno  16:25

Nebýval zvyklý se o český basketbalový titul rvát, spíš Nymburku vzhledem k jeho kvalitě povětšinou...

Mladík při sledování hokeje střílel v davu plynovou pistolí, nadýchal tři promile

28. května 2024  14:03

Hodně nebezpečně si v neděli během veřejného promítání finálového zápasu českých hokejistů v...

Hokejový útočník Pekař se vrací ze zámoří, bude hrát v Litvínově

28. května 2024  11:46,  aktualizováno  12:41

Hokejový Litvínov získal posilu do útoku, semifinalistovi letošní extraligy má pomoct Matěj Pekař,...

Devět mrtvých kvůli ohni. Soudí ředitele domova pro postižené, vinu odmítá

28. května 2024  7:41,  aktualizováno  11:04

Okresní soud v Chomutově začal projednávat případ tragického požáru v domově pro mentálně postižené...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...