Díla ekvádorské umělkyně českého původu vystaví v Terezíně, kde ji věznili

  13:29aktualizováno  13:29
Přežila Terezín i Osvětim. V koncentračním táboře přivedla na svět dceru, ta ale krátce po porodu zemřela. Nyní jsou díla Trude Sojky, ekvádorské sochařky a malířky s českými kořeny, k vidění v Terezíně. Výstava dostala příznačný název Holocaust a mateřství.

Výstava s názvem Holocaust a mateřství představí v terezínském Muzeu ghetta tvorbu Trude Sojky. Na snímku její neteř Gabriela Steinitz z Ekvádoru s dílem Phoenix (1981, cement a akryl na kovu). | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Pro Trude Sojku se stalo umění možností, jak se vyrovnat s děsivou minulostí. Během druhé světové války totiž kvůli svému židovskému původu byla vězněna v Terezíně, Lublinu a Osvětimi.

Sojka, celým jménem Gertrud Herta Sojková Baum, ve svých dílech, která všechna vznikla po válce, znázornila vzpomínky na rodné Československo, hrůzné zážitky z válečného konfliktu, touhu po světě bez válek i nový život ve svobodě.

Některé z nich mohou zájemci od čtvrtka vidět ve foyer kina Muzea ghetta Terezín v rámci výstavy nazvané Trude Sojka - Holocaust a mateřství.

„Zhruba před třemi lety se na naši instituci obrátil velvyslanec České republiky v Limě Pavel Bechný, který zabezpečuje diplomatické služby i pro Ekvádor. Tam se seznámil s díly Trude Sojky,“ přiblížil tiskový mluvčí Památníku Terezín Tomáš Rieger.

Fotogalerie

„Pak zprostředkoval náš kontakt s jejími potomky, konkrétně dcerou a vnučkou, protože se mu dílo česko-ekvádorské umělkyně líbilo. S jejími příbuznými jsme se poté domlouvali a nyní tu výstavu máme. Díla přiletěla letadlem a zrovna začala jejich instalace,“ dodal Rieger.

Po konci války odešla sochařka do Ekvádoru za svým bratrem Walterem, kterého našla díky vzkazu přes Červený kříž. Tvořila z recyklovaných materiálů, jako jsou skleněné střepy, dlaždičky, kusy rámů z kola nebo kovový šrot, a ráda do svých děl komponovala cement.

Její tvorbu ocenili v Latinské Americe, Francii nebo USA. Na slavnostní recepci jedné z jejích výstav v Ekvádoru jí byl udělen titul Emeritní umělkyně.

„Do Ekvádoru přišla za svým bratrem v roce 1946 poté, co přežila pobyt v koncentračním táboře v Osvětimi a přišla skoro o celou rodinu. V Ekvádoru začala nový život a plně rozvinula svůj umělecký talent,“ podotkl Rieger.

„Postupně se stala známou českou a zároveň ekvádorskou uměleckou osobností. Její odkaz dnes v Ekvádoru udržuje její dcera Anita Steinitz. Rodinný dům byl po smrti její maminky přestavěn na galerii a kulturní centrum, ve kterém se pravidelně schází česká a židovská komunita,“ dodal mluvčí.

Slavnostního zahájení výstavy se ve čtvrtek od 14 hodin zúčastní i vnučka autorky Gabriela Steinitz, která přechodně bydlí v Terezíně a dohlíží na instalaci expozice v prostorách kina. Umělecká díla Trude Sojky si zájemci mohou v památníku prohlédnout do 9. června.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Na dálnici D8 začíná velká uzavírka. Od tunelu Libouchec až do Německa

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Cesta po dálnici D8 se ode dneška opět komplikuje. Od tunelů Libouchec a Panenská až do Německa k odpočívadlu Am...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Na Lounsku vykolejil nákladní vlak, poškodil několik kilometrů trati

Ilustrační snímek

V pátek kolem deváté hodiny večer vykolejil nákladní vlak na trati mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku. Trať...

Stovky lidí se sešly v Terezíně. Buďte hrdí, ne ohnutí, znělo v projevech

Tryzna za oběti nacistické perzekuce 19. května 2019 na Národním hřbitově v...

Stovky lidí uctily památku obětí terezínského ghetta a věznice gestapa a koncentračního tábora v Litoměřicích. Na úvod...

Chtěl jen mast, musel před soud. Konopí svědčilo hnojivo na muškáty

Zloději ukradli deset kilo konopí, jejich auto zastavila policie.

S podmínkou odešel od teplického soudu třiapadesátiletý Milan Stehlík, jenž si kvůli artróze chtěl vyrobit masti z...

Najdete na iDNES.cz