Památník Terezín získal věci po vězních, třeba blůzu či prádelní koš

  10:39aktualizováno  10:39
Vedení Památníku Terezín požádalo veřejnost o předměty po vězních, kteří prošli buď Terezínem nebo jinými nacistickými represivními zařízeními. Výzva běží od jara a deset rodin už památníku darovalo pozůstalosti.

Pardubické gestapo si pro Jiřího Pradáče přišlo na začátku roku 1945, zatklo ho spolu s dalšími šedesáti lidmi. Přes hlavu dostal pytel od brambor a byl převezen na výslechy. 

Fotogalerie

V březnu jej přiřadili do transportu, který směřoval do vězení v terezínské Malé pevnosti. Odtud jezdil na nucené práce do Ústí nad Labem a Litoměřic. Spolu s komandem dalších vězněných kopal protipožární nádrž a provizorní protiletecký kryt.

Zatčen byl za pomoc partyzánům ze skupiny Mistr Jan Hus, která působila v Železných horách, kam pan Pradáč odešel z Prahy, aby pracoval u příbuzných v zemědělství a vyhnul se tím totálnímu nasazení. 

Partyzánům přinášel jídlo a pomáhal jim například s hledáním vysílačky, střeliva a zásob, které se po shozu z letadla ztratily v lese. 

„V souvislosti s Terezínem vzpomíná na některé dozorce, kteří se k vězňům chovali hrozně, ale i takové, kteří schválně odhazovali velké nedopalky, aby vězňům přilepšili. Potkal zde svého skautského vedoucího Bedřicha Vallu, který mu pomohl přežít, a 9. května 1945 tak mohl odjet do Prahy,“ vypráví Tomáš Raichl ze Sbírkového oddělení Památníku Terezín. 

Má černé rukavice, před ním na stole leží vyznamenání, odznak Československý partyzán nebo skautský odznak. Na hromádce vedle leží dopisy odeslané do Terezína a naopak.

To všechno patřilo právě Jiřímu Pradáčovi, který po válce studoval na právnické fakultě a pracoval v leteckých opravnách.

Objevení umělce, který v Terezíně tvořil

„Dohromady nás kontaktovalo asi deset rodin s tím, že mají doma nějaké věci, které nám buď chtějí dát, nebo si je můžeme nafotit. Každý předmět, který se k nám dostane, musíme zaevidovat a popsat jeho vnější i vnitřní charakteristiku,“ vysvětluje. 

„Naše databáze, kde je zhruba 25 tisíc položek, je pro badatele dostupná na internetu. Jde nám o to, zachovat předměty pro budoucí generace, protože dojde k jejich trvalému uchování, jsou ve vyhovujících podmínkách a dále nedegradují,“ dodává Raichl.

Dalšími věcmi, které se v rámci výzvy do depozitářů terezínského památníku dostaly, byly například prádelní koš s číslem, který posloužil na přepravu věcí do terezínského ghetta, fotografie nebo obrazy. 

Díky jednomu z nich objevili dokonce badatelé ještě neznámého umělce vězněného během války v Terezíně.

„Jmenuje se Josef Bondy a vůbec jsme až doposud netušili, že v Terezíně tvořil. Důležité pro nás je, že získáme díky věnování od rodiny i příběhy lidí, kterým to všechno patřilo, a také se dozvíme o jejich poválečném životě, protože takové informace nemáme šanci jinak zjistit. A předměty tak mají příběhy, protože bez nich by byly mrtvé,“ popisuje Raichl.

Jde o první takový počin Památníku Terezín v polistopadové historii. Návštěvníci předměty uvidí za tři nebo čtyři roky, až je pracovníci sbírkového a dokumentačního oddělení zaevidují, ošetří a popřípadě zrestaurují. 

Ke zhlédnutí budou v rámci výstavy přírůstků. Jedním z exponátů, který si budou moci lidé prohlédnout, bude například i blůza z koncentračního tábora Flossenbürg.

„Zajímavé na ní je, že v téměř všech koncentračních táborech měli Češi označení T, jen ve Flossenbürgu C, protože písmeno T bylo přiděleno Turkům. Je to zatím jediná blůza z tohoto tábora, kterou budeme mít ve sbírce,“ říká. 

„Vše máme uloženo ve 14 depozitářích, ale předměty nejsou jenom tam. Některé jsou prezentovány v našich stálých expozicích a na výstavách a půjčujeme je také do jiných muzeí a institucí, umělecké předměty třeba i do galerií,“ podotýká pracovník památníku.

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

Bourat zničené a vybydlené domy chce letos Most, Litvínov i Ústí

Sídliště Janov - panelové domy určené k demolici

Most, Litvínov i Ústí nad Labem letos plánují srovnat se zemí některé chátrající budovy. V Mostě a Litvínově budou...

Havraň se zbaví zápachu, průmyslová zóna bude mít svou kanalizaci

zápach

Obyvatele Havraně na Mostecku by měl po letech přestat trápit zápach z kanalizace. Město Most tu chystá letos vybudovat...

Tříkrálová sbírka táhne. Aby lidé přispěli, berou si kvůli ní dovolenou

Mezi lidmi se na Ústecku letos vybralo 101 tisíc korun, což je o několik...

Ještě není úplně sečteno, kolik se v letošním roce podařilo na severu Čech vykoledovat dobrovolníkům v přestrojení za...

Najdete na iDNES.cz