Doporučujeme

Svatomartinské hodování od husy po mladé víno. Slavíte také tento svátek?

  • 1
Na bílém koni asi ani letos svatý Martin na většině míst v Česku nepřijede, v mnoha domácnostech i hospůdkách to ovšem bude (nejen) v sobotu 11. listopadu vonět pečínkou. Inspirujte se našimi slavnostními recepty, upečte si husu či rohlíčky a zjistěte, jaká budou letošní svatomartinská vína. A nezapomeňte hlasovat v anketě na konci článku.
Ilustrační snímek

Kde se vzala svatomartinská tradice?

Svatý Martin, s jehož jménem je tento gurmánský svátek spojen, žil ve 4. století a byl patronem vojáků, jezdců, koní a podkovářů, vinařů, cestujících, chudáků a žebráků, zajatců, abstinentů, domácích zvířat a hus i úrody na polích.

Pocházel z rodiny vojáka, narodil se v oblasti dnešního Maďarska a většinu svého života prožil ve Francii, kde se s vervou pustil do prosazování křesťanství, zakládal kláštery, byl také poustevníkem i biskupem.

KVÍZ: Co víte o svatém Martinovi a jeho svátku?

Svátek svatého Martina se tradičně slaví 11. listopadu, tedy v den, kdy měl v roce 397 oblíbený světec pohřeb ve francouzském městě Tours. Jeho ostatky byly tehdy uloženy do krypty, nad kterou byla postavena kaple a později i velkolepá poutní bazilika.

A jak to bylo s husami? Svatého Martina s nimi pojí dvě legendy. Podle jedné se ukryl v husinci ze skromnosti, když měl být jmenován biskupem, ale jejich kejhání ho prozradilo. Podle druhé ho husy rušily při kázání, a tak skončily na pekáči.

Ve skutečnosti ovšem bývaly v minulosti pěkně vykrmené husy součástí podzimních odvodů šlechtě. A protože právě v tomto období je tato drůbež nejlépe rostlá, stala se ikonou svatomartinských slavností, jejichž počátek se mimochodem datuje až do 15. století.

Staročeská husa

Svatomartinská hostina

Ať je to jakkoli, nikdy není na škodu dopřát si v sychravém podzimním počasí pěkně vypečenou husu, nebo aspoň kachnu či jinou drůbež. Ale slavnostní tabule by ve slavnostní den měla být mnohem pestřejší. Tím spíš, že svátek sv. Martina letos vychází na sobotu.

Jako předkrm se v rámci svatomartinského hodování podává nejčastěji paštika z husích nebo drůbežích jater s brusinkami, ale pochutnáte si třeba i na škvarkové pomazánce.

A co by to bylo za hostinu bez polévky? Ideální je vydatný kaldoun, třeba i s játrovými knedlíčky nebo domácími nudlemi. Kdo má raději klasický vývar, ten si ho může vylepšit knedlíčky nebo celestýnskými nudlemi.

Hlavní hřeb slavnostní tabule husa je nejlepší pomalu pečená nebo konfitovaná, plněná jablky, švestkami či nádivkou, ochucená kmínem nebo bylinkami. Kdo si na ni netroufá, nebo ji nestačil včas koupit, může upéct aspoň kachnu, krůtu nebo kuře. Tradice je sice tradice, ale nic naplat, poctivá husa z farmy je pořádným zásekem do rodinného rozpočtu.

Nezapomeňte ani na zelí, ideálně bílé i červené. A taky na vhodnou přílohu. Někdo nedá dopustit na chlupaté knedlíky, další přísahá, že k huse jsou nejlepší bramborové knedlíky, šulánky nebo lokše.

Na konec každého hodování patří také něco sladkého. Nejlepší jsou tradiční domácí svatomartinské rohlíčky s ořechovou, povidlovou nebo makovou náplní. K chuti ale přijdou i klasické posvícenské koláče.

Ilustrační snímek

Svatomartinské víno

Tradice pití mladého vína na svátek sv. Martina se na našem území dodržuje už od vlády císaře Josefa II. V tomto období končila většině poddaných u sedláků služba, hodovalo se a dojednávaly se spolupráce na následující rok, které byly stvrzeny přípitkem.

Kam za vínem?

Svatomartinský Mikulov
(10. – 18. 11.)

Svatomartinský košt v Brně (11. 11. na nám. Svobody)

Žehnání svatomartinského vína v Uherském Hradišti
(11. 11. Masarykovo nám.)

Příjezd sv. Martina a slavnostní otevření svatomartinského vína v Českém Krumlově
(11. 11. nám. Svornosti)

Svatomartinská vína jsou označena logem svatého Martina a správně by se měla poprvé otevřít 11. listopadu v 11:11. Hlavní sezona Svatomartinských vín je od listopadu do Vánoc. Přirozenou svěžest mladého vína si ovšem uchovají až do jara.

Jedná se o letošní vína, tedy mladistvě ovocná, svěží a aromatická. Mohou být bílá, růžová i červená. Letos získalo oprávnění používat značku Svatomartinské 326 vín od 76 vinařů a vinařských firem.

Bílá vína z odrůdy Müller Thurgau vynikají tóny zralé bílé broskve se šťavnatými kyselinami. Muškáty moravské jsou příjemně citrusové, některé s dotekem zralého kiwi. Veltlínské červené rané pak má svěží šťavnatou chuť a zaujme lehkou ušlechtilou vůní s tóny manga, limety a dalšího exotického ovoce. V růžových zaznamenáme tóny jogurtu s jahodami nebo lesním ovocem. Červená jsou zase sametově jemná, s vůní květů fialky a dalších jarních lučních bylin a s pikantní svěžestí.

Dodržujete svatomartinské tradice?

celkem hlasů: 176

  • Vybrali jsme pro Vás