Přesně 46 pracovníků na dlažbě. Konec velkovýroby piva v Pardubicích po sedmi stovkách let. Zavření pivovaru z roku 1871 a přesun výroby nejslavnějšího českého černého piva Porter do Ostravy.
To je výsledek rozhodnutí vedení firmy Staropramen, která Pernštejn kupovala v roce 2019. Z velkých plánů nezbylo nic.
„Většině ze 46 zaměstnanců skončil pracovní poměr k 31. březnu. Víme, že někteří kolegové již nové uplatnění našli. Ale samozřejmě všichni z nich nám informace tohoto typu nesdělují. Zaměstnancům jsme po oznámení o plánovaném ukončení výroby v minulém roce nabídli podpůrný program, který spočíval v pomoci při orientaci na trhu práce,“ uvedla mluvčí skupiny Pivovary Staropramen Denisa Mylbachrová.
Zaměstnavatel také jednal s úřadem práce, aby pracovníkům pivovaru poskytl konzultace a kontaktoval firmy v regionu, které by mohly lidi z pivovaru přijmout. „Samozřejmě všichni zaměstnanci obdrželi zákonné odstupné, které bylo u dlouholetých zaměstnanců navýšeno,“ uvedla Mylbachrová.
Poslední zhasne, Pardubický pivovar odpočítává minuty. Pivo se bude vařit dál |
Pardubický pivovar fungoval více než 150 let. Všechny značky by neměly zaniknout. Část výroby převezme Pivovar Ostravar. Začne vyrábět v nejbližší době, testovací várky měly dopadnout dobře.
„Samotné výrobě samozřejmě předcházel dlouhodobý přípravný proces. Vrchní sládek Pivovaru Ostravar má bohaté zkušenosti s vařením řemeslných piv nejen v Česku, ale i v zahraničí, a to je samozřejmě velká výhoda,“ sdělila mluvčí.
Ostravar bude vařit piva, která byla mezi konzumenty nejoblíbenější. „V naší nabídce zůstane Hořká 12 ze sklepa, Vilém 11 a Arnoštova hořká 10. Všechna tato piva navíc ponesou logo Pernštejn, což znamená návrat k dřívějšímu, pro mnohé konzumenty dosud vžitému názvu,“ řekla Mylbachrová.
Silný tmavý Pardubický Porter je speciál, který si většina konzumentů vychutnává jen příležitostně, proto ho Ostravar bude nabízet ve speciálních várkách. „Nebude ho vařit pravidelně,“ dodala mluvčí.
Co se stane s areálem pivovaru, zatím není rozhodnuto, představenstvo se variantami zabývá. „Já jen doufám, že nám v centru Pardubic nevznikne další brownfield. To by bylo zlé. Jinak mne celá situace kolem pivovaru mrzí, ale nemáme šanci na tom nic změnit,“ řekl primátor Pardubic Jan Nadrchal.
Průmyslové vaření piva ve městě končí po 700 letechVaření piva mělo v Pardubicích dlouhou tradici. Už od počátku 14. století totiž v Pardubicích existoval Zámecký pivovar, ten však postupně ztrácel význam. V druhé polovině 19. století se pardubičtí podnikatelé v oboru pivovarnictví rozhodli založit novou společnost – Akciový pivovar Pardubice. Komité společnosti se sešlo 29. ledna 1871 a rozhodlo, že bude postaven nový, parostrojní pivovar. Prvním sládkem byl vybrán František Chodounský z Protivína, stavitelem pivovaru byl pan Štěpánek z Mladé Boleslavi. Výstavba byla dokončena 1. dubna 1872, o týden později se začalo vařit pivo. Roční produkce byla zprvu 15 tisíc hektolitrů, v roce 1928 vyprodukoval pivovar poprvé přes 100 tisíc hektolitrů piva. V roce 1945 byl pivovar převeden do národní správy a roku 1949 znárodněn do firmy Východočeské pivovary, národní podnik v Pardubicích. Výroba piva i nealkoholických nápojů se neustále rozšiřovala. Pivovar se osamostatnil 1. ledna 1993, kdy se stal znovu akciovou společností. V té době vyráběl přes 300 tisíc hektolitrů piva a přes 50 tisíc hektolitrů limonád ročně, produkoval i vlastní slad. V červnu 2006 se přejmenoval na Pivovar Pernštejn a.s. a posléze v červenci 2010 na Pardubický pivovar. Pivovar proslavil černý speciál Porter, který je vyráběn podle vlastní receptury a patří mezi nejsilnější česká piva. Speciál se vaří od roku 1890. |