Deset tipů, jak snížit obsah tuku v jídle a předejít ztučnělým játrům

  • 16
Tento orgán hraje zásadní roli v celé řadě tělesných funkcí. Je však velmi náchylný k poškození. Mezi nejčastější jaterní nemoci patří steatóza, což je dnes běžná daň za špatnou životosprávu. Zjistěte, jestli se problém ztučnělých jater netýká i vás. Navíc přinášíme deset tipů, se kterými snadno omezíte obsah tuku v jídlech.
ilustrační snímek

Přestože jsou játra nesmírně výkonná, schopná pracovat dokonce při vysokém stupni poškození a mají neuvěřitelnou schopnost regenerace, existuje celá řada vlivů, které je můžou výrazně oslabit: zejména alkohol nebo nadbytek některých léků, konzumace potravin s velkým množstvím „éček“, umělá sladidla a v neposlední řadě smažené pokrmy, zvlášť pokud si je dopřáváme v hojné míře.

Hlavní příčina? Nestřídmost!

Steatóza (neboli ztučnění jater) je tou nejčastější metabolickou poruchou jater, což v praxi znamená, že v jaterní tkáni dochází k nežádoucím změnám normálních biologických pochodů a ke zvýšené tvorbě tukových složek. 

Hlavní příčinou steatózy je jedním slovem nestřídmost, tedy nadměrná konzumace alkoholu, přejídání se a jídelníček, který překypuje nezdravými tuky (milovníci fast foodu moc dobře vědí, o čem je řeč). Svou roli ale často sehrává také stav nazvaný hypercholesterolémie (zvýšená hladina cholesterolu), cukrovka, malabsorpční syndrom (porucha vstřebávání živin), špatná výživa (zejména nedostatek bílkovin v potravě) a dlouhodobé užívání některých léků (tetracykliny, kortikoidy, salicyláty či valproát: lék užívaný mimo jiné na epilepsii).

ilustrační snímek

Někdy jde doslova o život

Při steatóze může dojít ke zvětšení jater. Nemocní si poté stěžují na pocit těžkosti, bolesti břicha a nutkání na zvracení, nadýmání, zácpu a obtížné vyprazdňování nebo na bolest v pravém podžebří. V těžších případech se může vyskytnout únava s nevolností a zvracením, žloutenka, ba dokonce porucha vědomí až kóma, kdy hrozí selhání ledvin, poškození srdečního svalu, slinivky břišní a mozkových funkcí (centrálního nervového systému). 

Počátek takového stavu přitom může být mylně vyhodnocen jako běžná viróza. Příčinou smrti není v takovémto případě samotné poškození jater, ale následné komplikace.

Základem léčby je dieta

U steatóz, které vznikly v důsledku špatné životosprávy, je zapotřebí zahájit vhodnou dietu, a to nejenom s ohledem na snížení váhy, ale také úpravu hodnot krevních tuků a cukrů (v praxi to znamená omezit sladkosti a tučná jídla a zanechat konzumace alkoholu). 

V některých případech lékař doporučí užívání tzv. hepatoprotektiv, což jsou léky, které chrání jaterní buňky před poškozením a navyšují detoxikační kapacitu jater.

Ilustrační snímek

Odborník z říše rostlin

V rostlinné říši je expertem na játra ostropestřec mariánský, a to díky komplexu léčivých látek souhrnně nazývaných silymarin, které čistí játra, obnovují poškozenou jaterní tkáň, podporují tvorbu žluči, pomáhají při žloutence typu B a C, při cirhóze a steatóze, žlučníkových kamenech, ale také při otravě léky, houbami či alkoholem. 

Ostropestřec seženete v podobě kapslí, čajů, olejů, tinktur nebo jako součást detoxikačních směsí.

Omega 3 – vítaný spojenec

Množství tuku v játrech můžou snížit také omega 3 mastné kyseliny. Bylo prokázáno, že jejich pravidelný příjem vede ke snížení tuku a zmírnění zánětu jater u lidí s nealkoholickou steatózou. 

Omega 3 mastné kyseliny se někdy také označují jako esenciální. To znamená, že naše tělo si je nedokáže samo vyrobit, tudíž je musíme přijímat v potravě už „hotové“. 

Jejich bohatým zdrojem jsou zejména mořské ryby (losos, tuňák, treska, makrela, sardinky, halibut, sleď či mořský pstruh). Kromě tučných mořských ryb jsou výborným a dobře využitelným zdrojem i potravinové doplňky s kvalitním rybím tukem, který obsahuje dvě nejdůležitější omega 3 mastné kyseliny: EPA (kyselinu eikosapentaenovou) a DHA (kyselinu dokosahexaenovou).

Rostlinné tuky jsou využitelné buď ve formě olejů, nebo roztíratelných tuků...

10 tipů, jak snížit obsah tuků v jídle

1. Použijte libové maso

Nejlepší je maso krůtí, kuřecí nebo králičí. Při pečení vždy odstraňte kůži, která obsahuje nejvíc tuku. Nebo kuře před tím, než ho dáte do trouby, propíchejte špejlí. Během pečení z něj pak vyteče přebytečný tuk, který je třeba průběžně odlévat, aby nezůstal ve šťávě.

2. Smažte na minerálce

Místo oleje vlijte na pánev trochu perlivé minerálky. Zahřejte ji a položte na ni maso, které pak už pustí pouze svůj vlastní tuk. A nebojte se, i tak bude chutnat báječně.

3. Pokapejte rybu citronem

Máte ve zvyku zjemňovat steak nebo ryby hoblinkami bylinkového másla? Také zde se skrývá nadbytečný tuk. Zkuste místo toho pokapat maso citronovou šťávou, jeho chuť se zvýrazní natolik, že se už obejdete bez másla, případně vám bude stačit pouze poloviční množství.

4. Odsajte tuk ubrouskem

Lívance, bramboráky či domácí kobližky... Z takových dobrůtek na pánvi omastek jen kape. Pokud je ale po usmažení zabalíte do ubrousku nebo papírové utěrky, ušetříte si tím značnou část kalorií a chuťově to vůbec nepoznáte.

5. Zdravější svíčková

Neumíte si představit neděli bez svíčkové? I tak kaloricky vydatné jídlo lze připravit mnohem zdravějším způsobem. Stačí, když vynecháte mouku a omáčku zahustíte rozmixovanou kořenovou zeleninou (právě zahušťování moukou navyšuje množství prázdných kalorií a sacharidů, které pak putují do tukových zásob). Místo šlehačky použijte zakysanou smetanu s nižším procentem tuku.

6. Nedávejte majonézu

Zeleninové saláty zbytečně nedochucujte majonézovým dresinkem, ale připravte si vlastní nálev s balzamikovým octem, trochou kvalitního rostlinného oleje a hrstí čerstvě nasekaných bylinek.

7. Hovězí plátky zalijte vínem

Tmavé maso (např. hovězí steak) položte na mírně zahřátou pánev a zalijte červeným vínem. Jeho chuť se nádherně zjemní, navíc nepotřebujete žádný tuk. Alkohol z vína se během pečení odpaří.

8. Polévku zahustěte fazolemi

Milujete krémové polévky? Zahuštěné smetanou představují slušnou kalorickou bombu. Úplně postačí, když smetanu nahradíte mlékem. A místo klasické jíšky použijte rozmixovanou zeleninu, fazole nebo brambory.

9. Místo chipsů cizrna

Chipsy nebo slané oříšky jsou oblíbeným zobáním k televizi. Zkuste své chuťové buňky nalákat na něco stejně dobrého, ale přitom zdravějšího, jako je například pražená cizrna. Kuličky z konzervy nechte okapat, osušte je papírovou utěrkou a v misce promíchejte s olejem a kořením. Nasypte je na plech na pečicí papír a pečte asi 45 minut při teplotě 160 °C.

10. Pečte v teflonu či keramice

Snížit množství tuku můžete i pomocí kvalitního nádobí, do kterého nemusíte v jednom kuse přilévat olej. Ideální je keramika nebo teflon.

Komerční sdělení
Výhra v soutěžním kvízu měsíce

V březnu se na Zdraví iDNES.cz věnujeme civilizačním chorobám. I na toto téma je soutěžní kvíz, který odstartuje 22. 3. a skončí o týden později v pondělí 29. 3. ve 12:00. Pro pět vylosovaných čtenářů, kteří odpoví na všechny otázky správně, je připravena antistresová kúra.

DR.NEK PILLS SET ANTISTRES MĚSÍČNÍ KÚRA

DR.NEK PILLS SET ANTISTRES MĚSÍČNÍ KÚRA

Set Antistres měsíční kúra je kombinace dvou produktů: Dr.nek TEA Antistress + Dr.nek Pills Antistress. Skvěle funguje díky jedinečné čajové směsi pro udržování dobré nálady a vysokému množství látky L-tryptofan. Kúra je vhodná pro ty, které ohrožuje stres, deprese či úzkost.

K dobré psychické pohodě patří i zdravý jídelníček, který si můžete vytvořit zcela zdarma a na míru.