Oči jako ostříž. Jak pečovat o zrak podle věku

  • 1
Zrak patří mezi nejdůležitější lidské smysly. Jeho kvalitu ale ovlivňuje celá řada faktorů v čele s postupujícím věkem. Co oči v průběhu let čeká a jak jasné vidění podpořit?
ilustrační snímek

Stárnutí zraku je přirozený proces, kterému se nikdo nevyhne. První problémy se ale objevují už kolem čtyřicítky a tehdy bude na místě začít je i řešit. Dobrou zprávou je, že jsou-li zachyceny v raném stadiu, je šance na nápravu veliká.

Změny, co na oku v průběhu času probíhají, je ještě možné zvrátit. V opačném případě se však jednotlivé oční vady začnou kombinovat a poškození se může stát nevratným. O jaké komplikace jde nejčastěji?

Věk 40–50 let

Držet knihu či mobil dál od očí, aby text „neplaval“, často musí i čerství čtyřicátníci. Na vině je tzv. presbyopie neboli vetchozrakost způsobující sníženou schopnost zaostřovat na blízko.

Nemoc má nejen tendenci zhoršovat se úměrně s postupujícím věkem, ale pojí se také s dalšími vadami zraku, jako jsou krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Řešením v takových případech jsou multifokální brýle nebo multifokální kontaktní čočky umožňující ostré vidění na všechny vzdálenosti.

Ilustrační fotografie

Věk 50–60 let

Stále častější diagnózou související nejen s moderním životním stylem, ale i hormonálními změnami způsobenými menopauzou bývá syndrom suchého oka, vyznačující se poruchou tvorby slzného filmu. Výsledkem je nadměrné vysušování spojivky a rohovky.

K léčbě příznaků se mimo jiné používají „umělé slzy“, speciální kapky sloužící jako náhrada těch přirozených.

Svět očima lidí se zrakovými vadami. Podívejte se, jestli netrápí i vás

Ve stejném období se zvyšuje i riziko vzniku glaukomu (zelený zákal) a katarakty (šedý zákal). U některých pacientů můžou tyto vady časem vyžadovat chirurgický zákrok.

Ilustrační fotografie

Věk 60–70 let

S přibývajícími roky hrozí také možnost vzniku věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD), závažného onemocnění sítnice, které může ztížit čtení nebo rozpoznávání tváří a je nejčastější příčinou slepoty.

Potraviny pomáhají chránit zrak. Co jíst, abyste předešli problémům

Onemocnění má dvě formy: vlhkou a suchou. Rychle postupuje především vlhká forma, kterou lze do jisté míry řešit pomocí nitroočních injekcí. Mnohem zákeřnější je ale ta suchá, která se rozvíjí velmi pomalu a leckdy je až několik let nerozpoznána. Na ni zatím bohužel neexistuje účinná léčba, její vývoj lze pouze zpomalit.

Jak si udržet dobrý zrak co nejdéle

  • Základem prevence jsou pravidelné prohlídky u očního lékaře, který je schopen na potíže přijít už v zárodku. Čtyřicátníci by si měli nechat zkontrolovat zrak jednou za dva roky, padesátníci jednou ročně.
  • Presbyopii dokáže odhalit i kvalifikovaný optometrista v licencované optice vybavené moderními diagnostickými technologiemi.
  • Nezapomínejte na ochranu očí před UV zářením pomocí kvalitních slunečních brýlí a na ochranné brýle při rizikových aktivitách.
  • Na kvalitu zraku má svůj vliv i zdravý životní styl, čas strávený na denním světle plus strava bohatá na omega 3 mastné kyseliny a vitaminy.