Detoxikujte svou mysl. Zkuste jógu, jděte na vzduch a žijte offline

  • 8
Na začátku každého roku se na stránkách magazínů roztrhne pytel s radami, jak zbavit své tělo toxické zátěže, kilogramů tuku a nepřiznané lenory. Ale co když váš problém nedřímá v trupu, nýbrž v hlavě? Udělejte si pořádek v myšlenkách, povzbuďte mozek a objevte své lepší, duševně svěžejší já!
žena zima štěstí relax

Žijte offline

Většina lidí má svůj chytrý telefon neustále po ruce nebo dokonce v ruce, tablety a notebooky nás provázejí na cestách i na dovolené a u počítače trávíme valnou část studia nebo pracovní doby. Jsme zkrátka pořád online a ani si nevšímáme toho, že jsme stále na dosah a všem k dispozici.

Odpovědět nadřízenému o půlnoci na mail nebo se hádat s docela cizími lidmi na sociálních sítích nám přijde normální, ale neuvědomujeme si, že tak své mysli nedopřejeme ani chvíli zaslouženého oddychu.

„Odstřihněte se čas od času od svého chytrého telefonu, sociálních sítí a nepřetržité laviny mailů,“ doporučuje koučka Melissa Eislerová. Podle ní fungujeme právě díky těmto technologiím velmi často v režii někoho jiného, nikoliv ve své vlastní. A to je škoda.

„Jděte na procházku bez svého mobilního telefonu,“ radí. „Vypněte ho na jeden den v týdnu, nebo aspoň na půl dne, když to déle nevydržíte. Ztište si na hodinu nebo dvě denně upozornění na došlé zprávy.“

Doporučuje také vypnout elektronické hračky nejméně půl hodiny před spaním a ideálně si dát pauzu také ráno po probuzení. A pokud to s očistou mysli své i svých blízkých myslíte opravdu vážně, měli byste doma vyhradit jednu místnost offline životu. Vstupujte do ní bez zapnutého mobilu či tabletu a domluvte se na dodržování tohoto pravidla i s ostatními členy domácnosti.

Vědci potvrzují prospěšnost tradiční terapie: jóga prý funguje.

Dýchejte zhluboka

Ne nadarmo vám tuto větu říkala maminka nebo babička, když jste se jako děti rozčilovali a vztekali až k slzám. Hluboké dýchání tzv. do břicha, při kterém se zapojuje bránice, je totiž osvědčenou relaxační technikou, která pomáhá ke zklidnění, k odbourání stresu, ale také třeba ke koncentraci, což využívají například vrcholoví sportovci. Používá se také například při jógových cvicích nebo taIči.

„Většina z nás zapojuje při dýchání pouze horní polovinu plic,“ vysvětluje instruktorka jógy Caren Baginski. „Mezižeberní svaly sice pracují, ale naše břicho se sotva pohne.“ Jenže právě ve spodní části plic se podle Harvardské lékařské školy nachází množství malých cév, které slouží k přenosu kyslíku do buněk. A jestliže k tomu nedochází a používáte plíce jen tak napůl, může se vám hůř dýchat nebo dokonce pociťujete úzkost.

Hluboké břišní dýchání naopak snižuje stres a pomáhá tělu i mozku relaxovat, klesá také tep a krevní tlak, méně se potíte a zlepšuje se dokonce i zažívání. Správnou techniku dýchání se nejlépe naučíte na lekcích jógy, ale pak ho můžete využívat prakticky kdykoli ve svém běžném životě, nejen při meditaci.

Ilustrační snímek

Jděte na vzduch

Procházky v parku, v lese nebo kdekoli v přírodě jsou zdravé nejen proto, že se hýbeme na čerstvém vzduchu, ale také z toho důvodu, že mají velmi pozitivní vliv na naši hlavu. Existují dokonce vědecké studie, které dokazují, že pobyt v přírodě významně pomáhá odolávat stresu.

Ukázalo se například, že skupina studentů, která strávila dvě noci v lese, měla nižší hladinu kortizolu (tzv. stresového hormonu) v krvi než ti, jež pobývali stejný čas ve městě.

K podobným výsledkům dospěly také další vědecké výzkumy, které prokázaly také souvislost pobytu v přírodě s poklesem tepu u zkoumaných osob oproti těm, které trávily stejný čas v hlučném a stresujícím prostředí velkoměsta.

Ukazuje se dokonce, že i pouhý výhled z okna kanceláře do zeleně může mít pozitivní vliv na pocity zaměstnanců, u nichž byla zjištěna nižší hladina stresového hormonu a naopak vyšší pocity spokojenosti v práci.

Ilustrační snímek

Sepište si svá přání a plány a rozhodněte, kterých se vzdát

Každý z nás má nějaké představy o tom, kam se chce ve svém životě ubírat, co touží prožít nebo čeho dosáhnout. Je ovšem dobré čas od času vzít do ruky tužku a tyto své plány si pěkně pod sebe zapsat na papír.

Můžete je při tom také podrobit revizi a ty, které už se vám podařilo naplnit, si odškrtnout, stejně jako se rozloučit s tím, co do vašeho života nepatří a jen to v něm zabírá prostor.

„Zeptejte se sami sebe, čeho se hodláte vzdát pro to, abyste ve svém životě udělali místo něčemu novému,“ doporučuje koučka Melissa Eislerová. „Může to být práce, vztah, nevhodná strava, emoce, zodpovědnost, povinnost, prostě cokoli. Sepište si všechno, na co si vzpomenete a o čem si myslíte, že stojí mezi vámi a vaším úspěchem nebo štěstím. A pak se s tím rozlučte.“

Ilustrační snímek

Naučte se dobře spát

Kvalitní spánek je základem spokojené mysli. Nejde ovšem jen o to, zda spíte dostatečně dlouho (někdy je naopak příliš objemný spánek na škodu), ale také jak kvalitně si odpočinete, zda nejste často vytrhováni z hlubokého spánku či jestli uléháte na kutě pravidelně, nebo máte třeba kvůli práci na směny rozházený biorytmus.

Ke zdravému a očistnému spánku rovněž přispívá vyvětraná ložnice, lehké jídlo nejméně tři hodiny před usnutím a také hospodaření s modrým světlem, jež vyzařuje nejen obrazovka televize, ale také třeba monitor počítače nebo displej vašeho telefonu.

„Modré světlo snižuje produkci melatoninu, tedy hormonu spánku, který naše tělo přirozeně vytváří po setmění,“ říká k tomu doktor Rangan Chatterjee, který radí vypnout všechny přístroje jako mobilní telefony, tablety a notebooky nejméně hodinu a půl před odchodem do postele.

„Jestliže už se nutně musíte do monitoru koukat, nasaďte si brýle, které blokují modré světlo, nebo opatřete svůj přístroj speciálním filtrem,“ dodává. 

Nejlepší je podle něj rozsvítit si lampičku s měkkým žlutým světlem a přečíst si něco v časopise nebo se zahloubat do pěkné knížky. Existují navíc i studie, které dokládají, že právě mozek čtenáře si ve spánku lépe odpočine než ten, jehož majitel byl před spaním jako přikován k obrazovce.

(Ilustrační foto)

Vsaďte na přírodní antioxidanty

Látky, které pomáhají tělu bojovat proti volným radikálům, se nazývají antioxidanty. Jejich úloha netkví ovšem jen v ochraně tělesné schránky před poškozením, stárnutím a civilizačními chorobami, ale také jsou prospěšné pro regeneraci mozku. Zlepšují navíc i paměť a koncentraci.

Mezi antioxidanty s takovými schopnostmi vynikají nejen kakaové boby a tedy i čokoláda, ale také kupříkladu borůvky, celer, květák, brokolice nebo vlašské ořechy. Pomáhají také beta glukany, jež jsou obsažené například v houbách šitaké, nebo superpotraviny jako chia semínka, acai, goji nebo chlorella.

„Jakmile začneme rozumět tomu, jak naše tělo funguje a co potřebuje z výživového hlediska, otevřou se před námi nové možnosti,“ vysvětluje nutriční poradkyně Sita Huberová. „Když budete jíst taková jídla, která pomohou vašemu mozku získat, co potřebuje, můžete zvýšit své schopnosti, oddálit stárnutí a být mnohem zdravější.“

Doporučuje proto mimo jiné omezit cukr, přestat používat průmyslově vyráběné tuky a dodat tělu dostatek antioxidantů a superpotravin.