Vitamíny, které vám pomohou v boji proti úzkosti

  • 1
Dlouhodobá úzkost představuje jedno z nejčastějších psychických onemocnění, ale dlouho se o ní mlčelo. Neexistuje žádná zázračná pilulka, která by vás jí zbavila, ale představíme vám doplňky stravy, které společně s úpravou životosprávy mohou mít pozitivní efekt při zápolení s úzkostnými stavy.
Hořčík můžete doplnit také ve formě tablet.

Doplňky stravy, které se pro zmírnění projevů úzkostné poruchy doporučují, fungují nejlépe jako jedna ze součástí změněného životního stylu. Pokud se vás úzkostná porucha zmocňuje, vaše tělo si žádá o více odpočinku, spánku, klidu, ale i pohybu na čerstvém vzduchu a posílení vlastního sebevědomí. Tyto změny můžete podpořit také užíváním některého z doplňků stravy, který se pro váš problém hodí. Jak který přesně funguje? 

Starý dobrý hořčík

Hořčík v první řadě umí výborně přinášet úlevu svalům a současně pomáhá i s úzkostí. Slouží pro relaxaci nervového sytému, uvolňuje tělesné napětí, pomáhá se strachem a tiší podrážděnost. Nejefektivněji funguje při dlouhodobém užívání. Při výběru vhodného doplňku s hořčíkem se ještě ujistěte, že obsahuje také vápník. Tyto dvě látky jsou na sobě vzájemně závislé a produkt by je měl obsahovat obě, aby docházelo ke správnému uvolňování v těle.

Mučenka

Mučenka

Bylinka určená na tlumení úzkostí i panických záchvatů a vhodná proti nespavosti.

„Zvýšením hladiny kyseliny gama-aminomáselné v mozku začne nervový systém relaxovat tím, že sníží mozkovou aktivitu, což vede také ke snížení úzkosti a stresu. Pro lidi, kteří se potýkají s nespavostí, je velmi prospěšnou bylinkou. Můžete ji zahrnout do své stravy prostřednictvím čaje, tinktury, výtažků nebo tablet,“ říká bylinkářka Mona Dan.

Mučenka se používá už celá staletí pro zkonsolidování nálady a proti hysterii.

(Ilustrační snímek)

Kořen kozlíku lékařského

Kozlík lékařský je tuzemskou bylinkou, která roste v mírném pásmu, a jeho uklidňující účinek může být řešením také úzkostných stavů. Pyšní se pozitivním vlivem na centrální nervovou soustavu a dokáže účinně mírnit příznaky života v dlouhodobém stresu. Podobně jako mučenka i kozlík potěší nespavé jedince, kterým pomůže navodit rychlejší usnutí a klidný spánek. 

Není to pověra, zelený čaj je zdravý, potvrzují vědci.

L-theanin

Aminokyselina L-theanin nejčastěji přirozeně obsažená v zeleném čaji navodí uklidňující pocit.

„I proto zelený čaj působí relaxačním dojmem a často se doporučuje pro zahnání vnitřního neklidu,“ vysvětluje akupunkturista Edison de Mello. Nejedná se však o látku, která by podněcovala spánek, hodí se tak i tehdy, když vás sužuje úzkostná ataka, ale vy si nemůžete dovolit odpadnout unavení do postele.

Ilustrační snímek

Komplex vitamínů skupiny B

Krabičku vitamínů s názvem B-komplex najdete v každé lékárně. Nedostatek vitamínů skupiny B v lidském těle může zhoršovat náladu, podporovat tvorbu depresí i úzkostí. Proto je dobré dát si jednou za čas kúru vitamínu B. Jelikož je naše tělo potřebuje v určité dávce všechny, lépe než brát jeden po druhém je sáhnout po již namíchaném komplexu. B1 funguje na lepší náladu, B3 podporuje činnost mozku, B12 nám dodá energii. Pokud budete mít vitamíny skupiny B v rovnováze, budete se po pár týdnech užívání cítit vyrovnanější, klidnější a energičtější. A to platí pro všechny, nejen pro ty, které trápí psychické problémy. 

Ilustrační snímek

Prášek z withanie snodárné alias ashwagandha

Hnědý jemný prášek pochází z tropické rostliny a je starodávnou součástí ajurvédské medicíny. Stará se o nabuzení dobré nálady a pomáhá tělu se adaptovat na stresové situace. Prášek vzniká nadrcením kořenu withanie snodárné a vy si z něj následně můžete připravit nápoj. Denně se doporučuje užívat zhruba jednu čajovou lžičku. 

Solein, jedlý prášek vyrobený „z čistého vzduchu“

Rozchodnice růžová

Přezdívá se jí zlatý kořen a na její pozitivní účinky spoléhá zejména čínská medicína a sibiřská kultura. Rozchodnici růžovou pořídíte v podobě prášku, který můžete denně přidávat do jogurtu, kaše nebo jakéhokoli jiného jídla. Zmírňuje pocity stresu a přispívá k regeneraci organismu. Potěší vás i svými antioxidačními účinky, které bojují s obávanými volnými radikály.

Oleje už nabídl první bezobalový obchod v Bělehradské ulici.

Rybí olej

V rybím oleji obsažené omega-3 kyseliny jsou základními stavebními kameny pro správnou činnost mozku a nervového systému. Pravidelné užívání rybího oleje pomáhá udržovat zdravou úroveň kognitivních funkcí. Funguje pro snížení pocitu nepohody v období před i během menstruace. 

Bojovat s úzkostí sice snadné není, ale přírodních pomocníků je tolik, že určitě máte co zkoušet. Nezapomínejte, že účinky přírodních látek nepocítíte s okamžitým nástupem. Takže jim dejte vždy aspoň několik týdnů čas, aby vám ukázaly svou sílu.