Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pozor na viscerální tuk. Nadměrné množství ohrožuje zdraví

  • 8
O viscerálním tuku jste již pravděpodobně někdy slyšeli, nejspíše ve spojení s hubnutím. Nejde však jenom o nepřitažlivý estetický projev, ale především o zdravotní problém. Jak poznat, že už jste v ohrožení a co se s tím dá dělat?

V organismu máme dva typy tuků. První z nich je uložen pod kůží, proto se logicky nazývá podkožní. A ten druhý vyplňuje dutinu břišní. Máme pro něj několik názvů – břišní, útrobní nebo viscerální.

Podkožní tuk tvoří u zdravého člověka 80 % tukových zásob, které využívá jako zásobárnu energie na horší časy nebo nás chrání před chladem. Viscerální tuk zase obaluje orgány a prorůstá dutinou břišní.

Pozor na ovoce

Rizikový není jen tuk, ale podhoubím pro vznik viscerálního tuku je i cukr, který je z 50 % tvořen fruktózou. Přibližně 10 g přijaté fruktózy játra přemění na 3 g viscerálního tuku, pokud fruktóza není v kombinaci s vlákninou, což je případ třeba ovoce.

Proto bychom se měli dlouhodobě snažit o snížení konzumace cukru. A je jedno, zda se bavíme o řepném, třtinovém, hroznovém nebo sacharóze.

Kdy je tuk nežádoucí

V malém množství je viscerální tuk žádoucí, neboť má ochrannou funkci. U žen je jeho výskyt daleko častější, chrání rozmnožovací orgány a v těhotenství plod. V případě, že ho začne být příliš, započne vnitřním orgánům škodit tím, že brání jejich prokrvení a správné výživě. Tím se odstartuje deformace orgánů, což může vést až k jejich selhání.

Viscerální tuková tkáň záškodničí vůči endokrinním žlázám, tedy systému žláz s vnitřní sekrecí, v tom, aby mohly hormony cirkulovat v našem krevním oběhu.

Při nadměrném výskytu útrobního tuku nás může trápit rapidní úbytek energie, dochází ke zvýšení rizika únavových zlomenin a osteoporózy, u žen navíc může vyústit k problémům s menstruací a otěhotněním.

Hlídejte si pas

Orientačně můžeme množství tuku odvodit od obvodu pasu. Vystačíme si s krejčovským metrem, který má doma asi většina z nás. Čím větší obvod pasu máme, tím větší pravděpodobnost výskytu viscerálního tuku existuje.

Triky, které celebritám pomáhají udržovat plochá bříška

Udává se, že riziko přítomnosti útrobního tuku stoupá u mužů při obvodu pasu nad 94 cm, u žen nad 80 cm. Dostupné výzkumy ukazují, že až polovina žen s normálním BMI je uvnitř obézních, tedy má přebytek viscerálního tuku.

A opačně, asi 20 % obézních jedinců se nepotýká s přílišným množstvím útrobního tuku. Břišní tuk zásadně neovlivníme sportovní aktivitou a zajímavostí je, že ho nelze odstranit liposukcí.

Chce to správně jíst

Jediným opravdu účinným opatřením je pravidelný a vyvážený jídelníček, který bude mít zastoupení všech makroživin, tedy bílkovin, komplexních sacharidů a plnohodnotných bílkovin.

Naopak bychom měli dbát na umírněnou konzumaci alkoholu a nasycených mastných kyselin, neboť ty se významně podílejí na ukládání viscerálního tuku. Neznamená to, že pokud si tu a tam dopřejeme tučná masa a sýry, máslo a smetanový jogurt, okamžitě znásobíme obalení orgánů břišním tukem.

„Pokud však budeme tělo dlouhodobě a pravidelně zásobit tučnými jídly s nízkou výživovou hodnotou a jíst nepravidelně, zvýšené přítomnosti útrobního tuku se jen těžko vyhneme,“ uzavírá Kateřina Šimková, nutriční specialistka Zdravého stravování.