ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Sedm rad, jak zlepšit trávení. Pomůže římský kmín i zázvor

  • 2
Průjem, zácpa, nadýmání nebo pověstné „kameny v břiše“. Kdo z nás někdy neměl rozhozené zažívání? Podpořit ho můžete těmi správnými bylinkami.

Žvýkejte semena koriandru

Tato bylinka zvyšuje chuť k jídlu, upravuje trávení, pomáhá při bolestech břicha a nadýmání. Z drcených semen si můžete připravit odvar (polévková lžíce semen na 2 až 3 dcl vody) nebo je konzumovat čerstvě nadrcená, zhruba čajovou lžičku třikrát denně.

Snězte plátek zázvoru

Přibližně půl hodinky před každým větším jídlem nebo bezprostředně po něm je vhodné požít špetku koření, které podporuje trávení, například zázvor či kardamom. Dobře poslouží i čerstvý zázvorový čaj.

Vynechte všechno, co nadýmá

Trápí vás plynatost? Vyškrtněte z jídelníčku alespoň na čas všechny nadýmavé potraviny: luštěniny, brokolici, zelí, cibuli, kapustu, papriky, ale také jablka a slané pokrmy (příčinou nadýmání může být i zadržování vody, které vyvolává konzumace potravin s vysokým obsahem sodíku).

Atlas bolesti břicha. Poznejte zánět slepého střeva i žlučníkový záchvat

Nebo zvolte jiný způsob úpravy. Například čočka bude mnohem stravitelnější, pokud vodu při namáčení několikrát vyměníte. Tím se odplaví část látek, které nadýmání způsobují.

Zkuste to s anýzem

Příjemně aromatické koření uleví při plynatosti a křečích, zmírňuje průjmy a koliky. Při léčbě střevních potíží se používají podrcená semena.

Čaj z anýzu se doporučuje také při mírných otravách jídlem a jako 

podpůrný prostředek při průjmových onemocněních. Jeho příprava je jednoduchá: Dvě až tři čajové lžičky drcených semen zalijte čtvrtlitrem vody a nechte 15 minut odstát. Popíjejte obden.

Zařaďte probiotika

Tyhle živé mikroorganismy představují přirozenou součást vyvážené, správně fungující střevní mikroflóry, která pokrývá sliznici střeva.

Probiotika lze dodat tělu běžnou stravou (jogurty s živými bakteriálními kulturami, kefír a zákysy, tradiční podmáslí, kysané zelí a nakládané okurky, tempeh, miso pasta, kimči nebo kombucha) či pomocí potravinových doplňků, jež jsou volně k dostání v lékárnách.

Utište podrážděný žaludek

Zažívací potíže často způsobuje překyselení. V tom případě vám přijde vhod kořenová zelenina (nastrouhaný celer či petržel), která působí zásadotvorně. Neutralizovat kyseliny pomáhá i voda z vařených brambor.

Podrážděný žaludek příjemně zklidní také lehce rozvařená rýže, resp. specifický „šlem“, který se během vaření vytváří na povrchu zrnek. Klidně vypijte i trochu vody, v níž jste rýži uvařili.

Vsaďte na účinky římského kmínu

  • Proti plynatosti a bolestem žaludku nejlépe zabírá římský kmín (neboli kumín). Obsahuje antioxidanty, má protizánětlivé a protikřečové vlastnosti a poslouží vám i jako vynikající lék proti nadýmání. Je také výborným zdrojem vlákniny a minerálů, jako je železo, měď, vápník, draslík, mangan, selen, zinek a hořčík, obsahuje vitaminy E, A a C a několik druhů B vitaminů. Kmín zabraňuje hnilobným nebo kvasným procesům ve střevech, účinně likviduje střevní parazity a urychluje vylučování škodlivých látek z těla ven. Vedle toho stimuluje tvorbu pankreatických enzymů, které podporují trávení, a je účinným pomocníkem v boji proti překyselení žaludku.
  • Při zažívacích potížích si rozmíchejte lžičku rozdrcených pražených semen kmínu ve sklenici vody a popíjejte jednou až dvakrát denně. Nebo si připravte léčivý čaj: Rozdrťte půl lžičky semínek koriandru, čtvrt lžičky semínek římského kmínu a čtvrt lžičky semínek fenyklu. Zalijte vroucí vodou a nechte zhruba 10 minut louhovat. Nápoj sceďte a vypijte teplý.
  • Kmín je také výborným lékem pro zmírnění bolestí při kolice: Do šálku dejte lžičku kmínu, zalijte horkou, j vodou a asi na 15 minut přikryjte. Denně užívejte dvě lžičky kmínové vody.