Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

TEST: Obludy z jiné dimenze překvapily funkčností

Hoka One One je značka, která na sebe přitahuje velkou pozornost. Jako první se nám dostala do ruky její velmi lehká a stabilní univerzálka Huaka vhodná na silnici i do terénu, která dostala během testu pořádně zabrat na italském vápenci i tatranské žule.

TEST: Maximalistická bota Hoka One One Huaka | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Huaka patří mezi nejlehčí a nejnižší boty z celé nabídky Hoka One One. I přesto svou výškou viditelně převyšuje většinu konkurenčních značek a svým vzhledem velmi výrazně vybočuje z řady. Celkově se však jedná o lehkou a dynamickou botu pro výkonnostní účely s důrazem na pohodlné tlumení, tedy o typického zástupce maximalistické kategorie.

Maximalistické boty jsou charakteristické širokou přední částí s dostatkem prostoru pro přirozenou práci chodidla a prstů, vysokou flexibilitou mezipodešve a především nízkým dropem i hmotností. To vše jsou vlastnosti velmi podobné těm, na které jsme byli zvyklí u bot minimalistických. Od minimusek se maximalistické modely liší v podstatě pouze vysokým tlumením zajišťujícím maximální komfort. Pohled do technické specifikace modelu Huaka potvrdí většinu výše jmenovaných parametrů. Výška tlumení se totiž pohybuje kolem dvou a půl centimetru a drop je pouhé dva milimetry. Displej váhy pak ukazuje při velikosti UK 8 překvapivě nízkých 265 gramů.

Hoka One One Huaka

Maximalistická bota s univerzálním využitím na silnici i v terénu

Hmotnost: 265 gramů (UK8)

Drop: 2 milimetry

Výška tlumení:

25 mm pod špičkou

27 mm pod patou

Cena: 4 190,-

Klady:

 • maximálně pohodlné tlumení při běhu v terénu i po silnici
 • vysoká stabilita a velmi nízká hmotnost tlumicí směsi
 • spolehlivá přilnavost na většině povrchů

Zápory:

 • nižší životnost svršku
 • tenká vnitřní stélka, která může v náročných podmínkách v botě jezdit
 • nižší přilnavost v hlubokém bahně a sněhu

K tlumení využívá Hoka One One u svých bot dva odlišné materiály. Tím prvním je klasická EVA vstřikovaná pěna, která je použitá u základních modelů. Ta se vyznačuje nízkou vahou, vysokou měkkostí, ale přece jen omezenou životností a lehce nižší stabilitou. Druhým materiálem je speciální pěnová směs RMAT použitá u kvalitnějších (a dražších) bot, mezi které se řadí i model Huaka. RMAT má oproti klasické EVA výhodu ve vyšší stabilitě při totožné měkkosti a ve výrazně vyšší odolnosti. Zajímavá je i vysoká přilnavost, která umožňuje používat těžší pryžový vzorek pouze na nejnutnějších místech pod patou a na špičce. I díky tomu se daří držet váhu RMATových modelů velmi nízko.

Právě váha je parametr, který při prvním kontaktu s Huakami překvapí nejvíc. Zatímco při vysokém tlumení člověk podvědomě očekává těžkou a nemotornou botu, realita je spíše opačná. Na jaký povrch je model určený, je značně rozporuplné a v oficiálních popiscích můžete narazit na silnici, trail i triatlon. My se rozhodli Huaky otestovat v tom nejnáročnějším možné prostředí, tedy na horách a v trailu obecně. Celý test měl čtyři fáze, během kterých se Huaky postupně podívaly do pražské Šárky, italských Dolomit, Jizerských hor i Vysokých Tater.

První seznámení s novou botou se uskutečnilo na kultovním závodu ŠUTR54. (Kromě velkého množství kamenů na trati má toto označení i jiný význam: jednotlivá písmena zkracují celý název “Šárecký Ultra Trail” a číslovka 54 značí počet kilometrů hlavního závodu.) Profil jednoho osmnáctikilometrového okruhu, po kterém se ŠUTR běhá, je velmi členitý a cestou vás čeká minimum asfaltu, lehké i technicky náročnější trailové pasáže a množství krátkých, ale strmých klesání i stoupání. Jinými slovy ideální prostředí na to vyzkoušet, jak si trailová bota povede ve velmi rozmanitých podmínkách.

Cestou na start mě provázely obavy, jak si achilovky poradí s nezvykle nízkým dropem a jak se tak vysoká bota bude chovat při sebězích kamenitým korytem po 45 kilometrech v nohou. Počasí bylo velmi přívětivé, takže o přilnavost v bahně se nebylo třeba strachovat .

Už po prvním seběhu bota postupně všechny obavy vyvracela a s rostoucím počtem kilometrů bylo jasné, že maximalistický koncept je pro tento typ závodů velmi efektivní řešení. Výsledkem byl kvalitní cílový čas a především absence očekávané únavy chodidel, achilovek i lýtek.

Mezi největší překvapení po ŠUTRu patřila velmi vysoká přilnavost na všech typech povrchů od asfaltu přes kameny až po občasné mělké bláto, bezproblémová stabilita a velmi příjemně střižený bezešvý svršek. Na druhou stranu se však nekonalo žádné extrémní nadšení z nové boty, nedostavilo se přesvědčení, že v ničem jiném už nikdy běhat nechci.

Fotogalerie

Nadšení mělo přijít až po druhé zátěžové zkoušce - po čtyřech dnech běhání po vápencích v italské Cortině D’Ampezzo. Teprve v tomto horském prostředí s technicky výrazně náročnějším terénem se projevila naplno největší výhoda boty. Tou je neuvěřitelné pohodlí, které by mohlo být druhým jménem všech modelů Hoka One One. Zatímco v Praze měl celý závod jen okolo 1 500 metrů pozitivního i negativního převýšení, v Dolomitech nebyl problém tu samou výšku nabrat a následně ztratit na dvaceti kilometrech. K prudkým a dlouhým seběhům přidejme obtížný terén a dostaneme směs, která dokáže spolehlivě odrovnat chodidla ve většině trailových bot. Zároveň se potvrdila velmi solidní přilnavost na suchém i mokrém podkladu a naprosto bezproblémová stabilita.

Jedinou slabinou Huaky se ukázala tenká vnitřní stélka, která měla po namočení boty ve sněhu a následném prudkém seběhu tendenci srolovat se do špičky. Vložka pak byla pomačkaná a prakticky nepoužitelná, ale naštěstí není problém v botě běhat i bez vložek, případně použít libovolnou stélku z jiných bot.

Třetí zkouška měla opačný charakter a jejím cílem bylo prověřit především silniční vlastnosti testované boty. K tomuto účelu byl vybrán závod Jizerský Ultratrail. Nejednalo se, jak už název napovídá, o silniční akci, ale naplánovat v jizerkách trasu s minimálním množstvím asfaltu je takřka nadlidský úkol, a tak jsme si na 70 kilometrech užili silnic a zpevněných cest víc než dost. Charakteristickou vlastností tohoto závodu je rovněž velmi běhavý profil vyžadující udržování svižného tempa.

Huaky zde potvrdily pověst velmi pohodlné boty a zároveň se ukázalo, že ani silnice jim nečiní žádný vážný problém. Nejedná se sice v žádném případě o dynamickou závodní botu, jako je například Adidas Adios Boost, Mizuno Wave Hitogami nebo Asics Noosa Tri, ale využití naleznou Huaky při velmi dlouhých závodech (maraton, ultramaraton a dlouhé triatlony), kde tempo není tak vysoké, zato se zvedá požadavek na komfort.

Čtvrtým a posledním podnikem, kde se mělo ukázat, jak Huaky obstojí, byla Tatranská Šelma, 55 kilometrů dlouhý Ultra SkyMarathon kopírující trasu tatranské magistrály z rozcestí Tri Studničky až do Ždiaru pod Belianskými Tatrami.

Tento závod není náročný svým profilem, ale především terénem, kterému dominují z žulových kamenů vyskládané chodníčky, po nichž je potřeba spíše poskakovat než běžet. Vše poté korunují uklouzané vápencové Belianské Tatry.

Zde se v podstatě potvrdilo vše, co tato bota ukázala v Dolomitech, tedy na hladký tvar podrážky až neuvěřitelně jistý záběr a pohodlné tlumení umožňující bez problému číst terén a rychle reagovat na případné nerovnosti.

Nejslabším místem se po dvou stech kilometrech všemožným terénem ukázal svršek, ze kterého se postupně odloupaly natištěné pásky. Na funkci tento jev nemá prakticky žádný vliv, jedná se tedy spíše o kosmetickou vadu, ale i tak to u boty v této cenové relaci mrzí. Nutno podotknout, že nejednou se boty dostaly do prostředí, do kterého nebyly přímo určené.

Vzorek i tlumení jeví jisté známky opotřebení, a i když ještě není ani zdaleka na konci své životnosti, je potřeba počítat s tím, že takto lehký model nemá šanci vydržet řádově vyšší porci kilometrů. Odhadem by se Huaka v horách měla bez problémů dožít šesti až osmi set kilometrů při zachování funkčních vlastností.

Celkově je Hoka One One Huaka vynikající bota na lehčí i velmi náročný trail, která narazí na své limity pouze, pokud se vám do cesty postaví hluboké bahno nebo sníh, poté Huaky nemají zcela optimální přilnavost. Spolehnout se však můžete na pohodlné tlumení a stabilní chování na silnicích i v terénu. Běžce, kteří řeší svůj běžecký styl a snaží se dopadat na střed chodidla, potěší takřka nulový drop, který tuto techniku výborně podporuje.

Rozhodně se nejedná o model pro výkonnostní účely na krátkých tratích od pěti kilometrů do půlmaratonu. Velmi dobře ale poslouží jako pohodlný univerzál na neomezeném spektru tratí od těch nejkratší po ty nejdelší na silnicích i v trailu.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

Vědci: Proti koronaviru může pomoci ústní voda, virus zničí do 30 vteřin

Covid oddělení v Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně

V boji s nákazou koronavirem může pomoci ústní voda s antiseptickými složkami, která dokáže zničit...

Co víte o imunitě? Soutěžte v kvízu a vyhrajte balíček na podporu zdraví

Ilustrační snímek

Obranyschopnost organismu je právě nyní v době pandemie třeba posilovat. I proto jsme se během...

Střevní chřipka umí potrápit. Co jíst, abyste se brzo uzdravili

Ilustrační snímek

Dá se chytit raz dva. Typickým příznakem je průjem a zvracení, zvýšená teplota, bolest hlavy,...

Osm tipů, jak na zdravou domácnost

Hektické období si žádá organizaci a alespoň částečný řád.

Většina úrazů se stane v domácnosti. Proto musíme dávat velký pozor, když zacházíme s elektrickým...

Další články
 • Nejčtenější

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...

Influencer z Nigérie bude mít šest dětí. Každé s jinou ženou

Říká si Pretty Mike, pochází z Nigérie a zakládá si na tom, že má šest žen, které budou rodit téměř ve stejném termínu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legíny jsou pohodlné, ale zatraceně zrádné. Oblékejte je proto opatrně

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Některé z nás ovšem jejich pohodlí natolik propadly, že...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

 • Další z rubriky

Spěte sedm až devět hodin, je to skvělá prevence proti cukrovce i Alzheimerovi

Premium Trend zdravého životního stylu sílí. Snažíme se správně stravovat, dostatečně hýbat a dodržovat pitný režim. Na to...

Myslela, že je těhotná krátce. Teenagerka však začala rodit na záchodě

Osmnáctiletá Aimee Stevensová z Velké Británie si šla vyzvednout antikoncepci k lékaři, který jí oznámil, že je šest...

Máte nemocná játra? Varovat vás mohou modřiny, žluté bělmo i únava

Onemocnění jater dlouho probíhá skrytě. Výrazněji se projeví až závažné poškození, kdy už je léčba náročná a zdaleka ne...

Nedejte šanci artróze. Osvědčené rady, které vám pomohou od bolesti

Klouby lidského těla by se s trochou nadsázky daly přirovnat k dveřním pantům. Stejně jako někdy skřípají dveře, můžou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...