TEST: Obludy z jiné dimenze překvapily funkčností

Hoka One One je značka, která na sebe přitahuje velkou pozornost. Jako první se nám dostala do ruky její velmi lehká a stabilní univerzálka Huaka vhodná na silnici i do terénu, která dostala během testu pořádně zabrat na italském vápenci i tatranské žule.
TEST: Maximalistická bota Hoka One One Huaka

TEST: Maximalistická bota Hoka One One Huaka | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Huaka patří mezi nejlehčí a nejnižší boty z celé nabídky Hoka One One. I přesto svou výškou viditelně převyšuje většinu konkurenčních značek a svým vzhledem velmi výrazně vybočuje z řady. Celkově se však jedná o lehkou a dynamickou botu pro výkonnostní účely s důrazem na pohodlné tlumení, tedy o typického zástupce maximalistické kategorie.

Maximalistické boty jsou charakteristické širokou přední částí s dostatkem prostoru pro přirozenou práci chodidla a prstů, vysokou flexibilitou mezipodešve a především nízkým dropem i hmotností. To vše jsou vlastnosti velmi podobné těm, na které jsme byli zvyklí u bot minimalistických. Od minimusek se maximalistické modely liší v podstatě pouze vysokým tlumením zajišťujícím maximální komfort. Pohled do technické specifikace modelu Huaka potvrdí většinu výše jmenovaných parametrů. Výška tlumení se totiž pohybuje kolem dvou a půl centimetru a drop je pouhé dva milimetry. Displej váhy pak ukazuje při velikosti UK 8 překvapivě nízkých 265 gramů.

Hoka One One Huaka

Maximalistická bota s univerzálním využitím na silnici i v terénu

Hmotnost: 265 gramů (UK8)

Drop: 2 milimetry

Výška tlumení:

25 mm pod špičkou

27 mm pod patou

Cena: 4 190,-

Klady:

  • maximálně pohodlné tlumení při běhu v terénu i po silnici
  • vysoká stabilita a velmi nízká hmotnost tlumicí směsi
  • spolehlivá přilnavost na většině povrchů

Zápory:

  • nižší životnost svršku
  • tenká vnitřní stélka, která může v náročných podmínkách v botě jezdit
  • nižší přilnavost v hlubokém bahně a sněhu

K tlumení využívá Hoka One One u svých bot dva odlišné materiály. Tím prvním je klasická EVA vstřikovaná pěna, která je použitá u základních modelů. Ta se vyznačuje nízkou vahou, vysokou měkkostí, ale přece jen omezenou životností a lehce nižší stabilitou. Druhým materiálem je speciální pěnová směs RMAT použitá u kvalitnějších (a dražších) bot, mezi které se řadí i model Huaka. RMAT má oproti klasické EVA výhodu ve vyšší stabilitě při totožné měkkosti a ve výrazně vyšší odolnosti. Zajímavá je i vysoká přilnavost, která umožňuje používat těžší pryžový vzorek pouze na nejnutnějších místech pod patou a na špičce. I díky tomu se daří držet váhu RMATových modelů velmi nízko.

Právě váha je parametr, který při prvním kontaktu s Huakami překvapí nejvíc. Zatímco při vysokém tlumení člověk podvědomě očekává těžkou a nemotornou botu, realita je spíše opačná. Na jaký povrch je model určený, je značně rozporuplné a v oficiálních popiscích můžete narazit na silnici, trail i triatlon. My se rozhodli Huaky otestovat v tom nejnáročnějším možné prostředí, tedy na horách a v trailu obecně. Celý test měl čtyři fáze, během kterých se Huaky postupně podívaly do pražské Šárky, italských Dolomit, Jizerských hor i Vysokých Tater.

První seznámení s novou botou se uskutečnilo na kultovním závodu ŠUTR54. (Kromě velkého množství kamenů na trati má toto označení i jiný význam: jednotlivá písmena zkracují celý název “Šárecký Ultra Trail” a číslovka 54 značí počet kilometrů hlavního závodu.) Profil jednoho osmnáctikilometrového okruhu, po kterém se ŠUTR běhá, je velmi členitý a cestou vás čeká minimum asfaltu, lehké i technicky náročnější trailové pasáže a množství krátkých, ale strmých klesání i stoupání. Jinými slovy ideální prostředí na to vyzkoušet, jak si trailová bota povede ve velmi rozmanitých podmínkách.

Cestou na start mě provázely obavy, jak si achilovky poradí s nezvykle nízkým dropem a jak se tak vysoká bota bude chovat při sebězích kamenitým korytem po 45 kilometrech v nohou. Počasí bylo velmi přívětivé, takže o přilnavost v bahně se nebylo třeba strachovat .

Už po prvním seběhu bota postupně všechny obavy vyvracela a s rostoucím počtem kilometrů bylo jasné, že maximalistický koncept je pro tento typ závodů velmi efektivní řešení. Výsledkem byl kvalitní cílový čas a především absence očekávané únavy chodidel, achilovek i lýtek.

Mezi největší překvapení po ŠUTRu patřila velmi vysoká přilnavost na všech typech povrchů od asfaltu přes kameny až po občasné mělké bláto, bezproblémová stabilita a velmi příjemně střižený bezešvý svršek. Na druhou stranu se však nekonalo žádné extrémní nadšení z nové boty, nedostavilo se přesvědčení, že v ničem jiném už nikdy běhat nechci.

Nadšení mělo přijít až po druhé zátěžové zkoušce - po čtyřech dnech běhání po vápencích v italské Cortině D’Ampezzo. Teprve v tomto horském prostředí s technicky výrazně náročnějším terénem se projevila naplno největší výhoda boty. Tou je neuvěřitelné pohodlí, které by mohlo být druhým jménem všech modelů Hoka One One. Zatímco v Praze měl celý závod jen okolo 1 500 metrů pozitivního i negativního převýšení, v Dolomitech nebyl problém tu samou výšku nabrat a následně ztratit na dvaceti kilometrech. K prudkým a dlouhým seběhům přidejme obtížný terén a dostaneme směs, která dokáže spolehlivě odrovnat chodidla ve většině trailových bot. Zároveň se potvrdila velmi solidní přilnavost na suchém i mokrém podkladu a naprosto bezproblémová stabilita.

Jedinou slabinou Huaky se ukázala tenká vnitřní stélka, která měla po namočení boty ve sněhu a následném prudkém seběhu tendenci srolovat se do špičky. Vložka pak byla pomačkaná a prakticky nepoužitelná, ale naštěstí není problém v botě běhat i bez vložek, případně použít libovolnou stélku z jiných bot.

Třetí zkouška měla opačný charakter a jejím cílem bylo prověřit především silniční vlastnosti testované boty. K tomuto účelu byl vybrán závod Jizerský Ultratrail. Nejednalo se, jak už název napovídá, o silniční akci, ale naplánovat v jizerkách trasu s minimálním množstvím asfaltu je takřka nadlidský úkol, a tak jsme si na 70 kilometrech užili silnic a zpevněných cest víc než dost. Charakteristickou vlastností tohoto závodu je rovněž velmi běhavý profil vyžadující udržování svižného tempa.

Huaky zde potvrdily pověst velmi pohodlné boty a zároveň se ukázalo, že ani silnice jim nečiní žádný vážný problém. Nejedná se sice v žádném případě o dynamickou závodní botu, jako je například Adidas Adios Boost, Mizuno Wave Hitogami nebo Asics Noosa Tri, ale využití naleznou Huaky při velmi dlouhých závodech (maraton, ultramaraton a dlouhé triatlony), kde tempo není tak vysoké, zato se zvedá požadavek na komfort.

Čtvrtým a posledním podnikem, kde se mělo ukázat, jak Huaky obstojí, byla Tatranská Šelma, 55 kilometrů dlouhý Ultra SkyMarathon kopírující trasu tatranské magistrály z rozcestí Tri Studničky až do Ždiaru pod Belianskými Tatrami.

Tento závod není náročný svým profilem, ale především terénem, kterému dominují z žulových kamenů vyskládané chodníčky, po nichž je potřeba spíše poskakovat než běžet. Vše poté korunují uklouzané vápencové Belianské Tatry.

Zde se v podstatě potvrdilo vše, co tato bota ukázala v Dolomitech, tedy na hladký tvar podrážky až neuvěřitelně jistý záběr a pohodlné tlumení umožňující bez problému číst terén a rychle reagovat na případné nerovnosti.

Nejslabším místem se po dvou stech kilometrech všemožným terénem ukázal svršek, ze kterého se postupně odloupaly natištěné pásky. Na funkci tento jev nemá prakticky žádný vliv, jedná se tedy spíše o kosmetickou vadu, ale i tak to u boty v této cenové relaci mrzí. Nutno podotknout, že nejednou se boty dostaly do prostředí, do kterého nebyly přímo určené.

Vzorek i tlumení jeví jisté známky opotřebení, a i když ještě není ani zdaleka na konci své životnosti, je potřeba počítat s tím, že takto lehký model nemá šanci vydržet řádově vyšší porci kilometrů. Odhadem by se Huaka v horách měla bez problémů dožít šesti až osmi set kilometrů při zachování funkčních vlastností.

Celkově je Hoka One One Huaka vynikající bota na lehčí i velmi náročný trail, která narazí na své limity pouze, pokud se vám do cesty postaví hluboké bahno nebo sníh, poté Huaky nemají zcela optimální přilnavost. Spolehnout se však můžete na pohodlné tlumení a stabilní chování na silnicích i v terénu. Běžce, kteří řeší svůj běžecký styl a snaží se dopadat na střed chodidla, potěší takřka nulový drop, který tuto techniku výborně podporuje.

Rozhodně se nejedná o model pro výkonnostní účely na krátkých tratích od pěti kilometrů do půlmaratonu. Velmi dobře ale poslouží jako pohodlný univerzál na neomezeném spektru tratí od těch nejkratší po ty nejdelší na silnicích i v trailu.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

Nejčtenější

Slavní, kteří skončili na ulici a už se na výsluní nevrátili

Křehká psychika, závislost na alkoholu nebo drogách. To jsou důvody, kvůli kterým některé celebrity skončily na ulici a znovu už se nevrátily na výsluní. Ač mívali úspěch, na vrchol se už někteří...

Bradavky navíc i srostlé prsty. Anomálie celebritám v úspěchu nezabránily

Víc prstů nebo narození s malým ocáskem? I to jsou anomálie, se kterými se některé osobnosti šoubyznysu potýkaly. Podívejte se do galerie, o jaké známé tváře se jedná. Svou jinakost tajili třeba...

V čem jsme cvičívali. Připomeňte si úbory ze spartakiád

Účelnost, zářivé barvy a jen málo zdobnosti, která by rušila výsledný dojem. Takové byly úbory ze spartakiád, které v Československu odstartovaly před sedmdesáti lety. Do jejich výroby byly zapojeny...

Žena vysadila po čtyřiceti letech kortikoidy, vypadá jako socha

Karyn Flettová krémy s kortikoidy na pleť používala od svých deseti let. Nyní je jí čtyřiapadesát a říká, že právě tyto krémy jí zničily pleť. „Vypadám a cítím se jako socha. Moje kůže je tvrdá a...

Celebrity, které se chovají nevhodně k asistentům a mají zvláštní potřeby

Práce čtyřiadvacet hodin denně, starost o domácí mazlíčky, spaní v jedné posteli nebo naprostá preciznost. To je jen malý výčet požadavků slavných na jejich osobní asistenty. Podívejte se do galerie,...

Nebraňte se emocím. Kdo jich má plno, je zdravější

Pokud se jedná o emoce, rozhodně neplatí, že méně je více. Běží-li o váš citový život, je lepší prožívat ho v celém jeho spektru včetně pozitivních pocitů, ale i těch negativních. Proč?

24. června 2025

Užijte si růžové dny. Tyto něžné květy vás budou hýčkat i oblékat

Ať už jde o barvu či oblíbené květy, jedno je jisté, růžový svět je krásný a má co nabídnout. A to nejen v kosmetice, i když jeho účinky jsou výjimečné. Do módy má také co mluvit.

24. června 2025

Kašel mě pronásledoval roky. Až CT ukázalo, že mám rakovinu plic

Štěkavý kašel mě trápil už od dětství, prakticky při každém nachlazení. Zlom přinesl podzim roku 2023, kdy začal být kašel tak úporný, že jsem nedokázala spát, a to ani vsedě. Vyšetření nakonec...

24. června 2025

Postarat se a nezešílet. Seriálový hit oslavuje nezdolnost žen středního věku

Ačkoli poslední dobou sbírají dámy ve středních letech jedno filmové ocenění za druhým, odraz skutečného života vidíme na obrazovce jen zřídka. Nyní ale dorazil na Netflix norský seriál Pernille...

24. června 2025

KVÍZ: Jaké jsou vaše tábornické znalosti?

Nepohodlí, komáři a mokro v botách, ale také velká legrace a zážitky na celý život. Možná, že dnes už dáváte přednost spíš pohodlí hotelů a all inclusive služeb, ale většina z nás má nějaké vzpomínky...

vydáno 24. června 2025

Angreštový koláč s pistáciemi

Angreštový koláč
Recept

Střední

90 min

Kombinace angreštu a pistácií vás mile překvapí.

Století obžerství. Proč máme tendenci přejídat se a jak s tím zatočit

Premium

Zajídáme stres, smutek, radost, nudu. Láká nás vůně jídla, bažíme po chuti. Neumíme si říct dost. Přejídáme se a tloustneme. Ale můžeme přestat! Jak na to, radí magazín Víkend DNES.

23. června 2025

V čem jsme cvičívali. Připomeňte si úbory ze spartakiád

Účelnost, zářivé barvy a jen málo zdobnosti, která by rušila výsledný dojem. Takové byly úbory ze spartakiád, které v Československu odstartovaly před sedmdesáti lety. Do jejich výroby byly zapojeny...

23. června 2025  14:26

Partneři se na sebe nemohli podívat na fotkách, tak společně zhubli

Partneři Raquel a Dustin Halovi z USA shodili dohromady téměř dvě stě kilogramů, protože se na sebe už nemohli dívat na svatebních fotkách a toužili po potomkovi, který i přes jejich intenzivní snahu...

23. června 2025  10:43

Příběh Markéty: Jako mladá jsem nechtěla mít děti, teď toho lituju

Narodila jsem se na konci sedmdesátých let, takže jsem listopadovou revoluci zažila ještě jako dítě, ale devadesátky už byly docela jízda. Vzpomínám si, jak moji rodiče vítali nové možnosti, které se...

23. června 2025  8:40

Jak vlhčené ubrousky Babydream z drogerie ROSSMANN zvládají každodenní výzvy?
Jak vlhčené ubrousky Babydream z drogerie ROSSMANN zvládají každodenní výzvy?

Máte pocit, že během dne nemáte čas se ani nadechnout, natož si pořádně umýt ruce nebo osvěžit obličej? My to známe. Vlhčené ubrousky Babydream na...

Jak se správně starat o zuby. Potřebují nejen pravidelnou péči, ale i výživu

Zdravé zuby nejsou jen otázkou vzhledu, ale především důležitým předpokladem celkového zdraví. Kromě každodenní péče můžete hodně ovlivnit i tím, co jíte a jaké doplňky stravy volíte. Poradíme vám,...

23. června 2025

Řasy, skutečná koruna krásy. Pečujte o ně zvenčí i zevnitř

Chcete mít svůdný pohled? Pěstujte si řasy. Můžete je mít zdravé, dlouhé a pevné v každém věku. Stačí se jim pověnovat zvenčí i zevnitř.

23. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.