ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Pečujte o své srdce. Hlídejte si tlak, přidejte pohyb a zahoďte cigaretu

  • 0
Kardiovaskulární onemocnění jsou světovým zabijákem číslo jedna, což má za následek 18,6 milionu úmrtí ročně. Způsobuje je kouření, cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita, ale také prostředí, ve kterém žijeme. Poradíme vám, jak se o srdce správně starat, aby vám sloužilo co nejdéle.

Srdce je jedním z nejdůležitějších orgánů, a je proto žádoucí k němu tak přistupovat. Mnoho lidí podceňuje pravidelné prohlídky u lékaře a nemá tušení, že vůbec nějakým onemocněním trpí. Čísla týkající se onemocnění srdce jsou stále alarmující, ta jsou společně s mrtvicí hlavní příčinou úmrtí na celém světě.

Častým a skrytým problémem bývá vysoký krevní tlak, který se v dnešní době řadí mezi civilizační onemocnění. Mnoho lidí má problém s nervozitou, a tak je hodnota měření často nepřesná. Proto je důležité sledovat krevní tlak svůj i svých blízkých v klidu domova.

Profesionál domů

Domácí měření krevního tlaku je uznávanou a lékaři akceptovanou metodou kontroly krevního tlaku tehdy, když je tlakoměr klinicky validovaný. Naměřené hodnoty tlaku z těchto přístrojů jsou důvěryhodné a můžete je konzultovat se svým lékařem. V současnosti se však dají zakoupit digitální tlakoměry, se kterými si zvládne změřit tlak úplně každý.

„Aby měl dostatečně vypovídající hodnotu pro lékaře, doporučujeme tlakoměr s Intelli manžetou, díky kterému lze dosáhnout naprosto přesného měření,“ vysvětluje kardiolog Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.

Nebezpečná fibrilace síní

Fibrilace síní (atriální fibrilace) je nejčastější setrvalou poruchou srdečního rytmu a častěji se vyskytuje u hypertoniků. Je diagnostikována u 1–2 % populace a její výskyt stále roste. Provází ji zvýšená nemocnost a úmrtnost a například riziko cévní mozkové příhody je tak až pětinásobné.

Ani nízký, ani vysoký. Jak udržet krevní tlak pod kontrolou

Každý třetí pacient, který trpí fibrilací síní, je postižen trombotickou cévní mozkovou příhodou. Při fibrilaci síní se totiž srdeční síně vzhledem k vysoké frekvenci stahů účinně nestahují, ale pouze se chvějí, resp. míhají (odtud český název arytmie míhání síní) a prakticky vlastně stojí, což nahrává vzniku krevní sraženiny.

Trombus se může vytvořit již za krátkou dobu trvání a za různě dlouhou dobu se může celý trombus nebo jeho část uvolnit a krevní proud ho vmete do některé z tepen velkého oběhu. V nejzávažnějším případě do některé z mozkových tepen, kde způsobí mozkovou mrtvici.

Změňte své návyky

Srdeční choroby nejsou způsobeny pouze genetickými dispozicemi, jak se řada lidí stále domnívá. Bohužel máme mnoho špatných návyků, kterými našemu srdci škodíme, a ačkoliv to naše „hlava“ ví, své „srdce“ neposloucháme. Nejrizikovějšími faktory jsou obezita a kouření. 

Hrozícímu riziku srdečního onemocnění se vyhneme zdravou stravou, omezením tuků a uzenin, menším množstvím alkoholu a nekouřením.

I když to ze začátku nemusí jít snadno, rozhodně to stojí alespoň za zkoušku. Pokud si k tomu každý den naordinujeme ještě pohyb navíc, budeme brzy na dobré cestě k lepší fyzické kondici a tím i ke zdravějšímu srdci.

„Pokud změna životního stylu nestačí na zlepšení stavu, je potřeba navštívit praktického lékaře, který už zváží vhodnost snižování krevního tlaku léky. Těch je v současnosti dostupná celá řada, a je tedy možné každému pacientovi vybrat vhodný, individuálně dobře snášený lék nebo lékovou kombinaci,“ říká kardioložka Petra Vysočanová z Fakultní nemocnice Brno.