Pondělí 21. září 2020, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. září 2020 Matouš

Jeďte do Slovinska. Turista i milovník čisté přírody si ho zamiluje

aktualizováno 
Ve Slovinsku najdete vše, co potřebujete pro letní dovolenou: hory se spoustou turistických (a běžeckých) tras, divoké řeky, historická města i mořské pobřeží. Nechejte se tím, co nabízí sportovci i lenochovi, provést.

U Bohinjskeho jezera obujte botky a vyběhněte nahoru k vodopádu Savica. Podařilo se nám dorazit před zavírací dobou a když pokladní viděl, že nemáme nic než běžecké oblečení, pustil nás k němu zadarmo | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

Ve zdejších horách se najde každý, od rovinkového pohodáře a chodce přes milovníka trailů až po horolezce a nadšence do běhů do vrchu. Nahoře se může pokochat pohledem na třetí nejvíce zalesněnou zemi Evropy (po Finsku a Švédsku). Běžecky nezklame ale ani hlavní město Lublaň, kde můžete během desetikilometrového běhu poznat všechny památky. Pobřeží je zřejmě nejméně lákavé, nejen proto, že měří pouhých 47 kilometrů, ale také proto, že je tvořeno skalnatými srázy a ta trocha přírodních pláží byla v osmnáctém století přebudována na tehdy moderní promenády. I pobřeží má ale něco do sebe především pro ty, kteří se rádi před hotelovou snídaní proběhnou na čerstvém vzduchu.

Fotogalerie

Slovinské hory pro chodce, běžce i horolezce

Julské Alpy jsou jedním z důvodů, proč si Slovinsko vysloužilo přezdívku „malé Švýcarsko“. Zdejší krajina, upravené vesničky s historickými staveními, posekaná tráva i pasoucí se krávy opravdu tuto alpskou zemi hodinek a sýra nápadně připomínají. Městečko Bled na stejnojmenném jezeře dává vzpomenout na Svatý Mořic, a to včetně jeho bohatých ruských návštěvníků a luxusních obchodů.

My se ale vydáme dál, k dalšímu a turisticky neméně známému Bohinjskému jezeru v srdci Triglavského národního parku. Ubytovat se můžete v upraveném lesním kempu, pohodlném hotelu nebo jednom z mnoha privátních apartmánů ve vesničkách kolem vodní plochy. Příroda a písčité cestičky kolem jezera přímo vybízí k večernímu proběhnutí nebo alespoň procházce hned po příjezdu (tak unavení nebudete, je to sem z Prahy jen 640 kilometrů a z Brna ještě skoro o sto méně). Trasa kolem celého jezera měří něco málo přes jedenáct kilometrů, ale díky absenci kopců je vhodná i pro běžce-začátečníky a pohodáře, kteří se rádi občas zastaví a pokochají pohledem na skalní stěny, kamenitá suťoviska nebo malebná zákoutí s hospodářskými a rekreačními staveními.

Od věci samozřejmě není ani přibalit plavky – zdejší voda je chladná, ale průzračně čistá a podle ostřílených turistů dokonce prý i pitná. Koupání tady nicméně stojí za to, především najdete-li si odlehlou plážičku stranou hlavního proudu turistů.

Nejzajímavější běžecké závody ve Slovinsku

Nejtěžší běh do vrchu na 400 metrů, kde každoročně soupeří na tři stovky běžců v běhu (rozumějte plazení po čtyřech) od úpatí po vrchol skokanského můstku, se koná v horském středisku Planica 19. září.

Bledský půlmaraton je silniční běh skrze nejkrásnější cesty podél Bledského jezera. Letos se koná 30. srpna. 

Krvavec Trail Vikend jsou závody pro milovníky kopců. Konají se 5. a 6. září a jejich součástí je trailový závod na 25 kilometrů, dětský tříkilometrový běh a závod Vertical kilometer – tisíc výškových metrů po trase lanovky. 

Lublaňský maraton a půlmaraton je běh, při kterém poznáte opravdu všechny kouty města. Letos se koná 25. října a místa jsou stále ještě k dispozici. 

Oblast Triglavského národního parku je však lákadlem spíše pro vysokohorské turisty a horolezce. Nepsané pravidlo říká, že každý správný Slovinec by měl alespoň jednou za život na Triglav, horu pojmenovanou po tříhlavém pohanském bohovi, vylézt. Vlastenecké nadšení od obrozeneckých dob sice už trochu opadlo, ale nutno dodat, že Slovinci jsou hrdým národem a na tradice stále dbají. Na vrcholu vás tedy čeká podobný zážitek jako v sezóně na Sněžce: vrchol obsypaný haldou místních i zahraničních turistů se svačinami, placatkami s pálenkou i energetickými tyčinkami, v pohorkách, běžeckých teniskách i plátěnkách s rozvázanými tkaničkami.

Tuto různorodost zapříčiňuje rozdílný výběr tras: tu nejjednodušší z jižní strany, kolem vodopádu Savica a přes sedm triglavských jezer, zvládne i začátečník a ano – potkáte tu i běžecké trailové nadšence. Naopak trasy ze severní strany od chaty Aljažev dom, kde na nás čekají tři cesty po strmých suťoviskách a zajištěné ferraty, jsou o dost obtížnější. I odsud se dá výstup i sestup stihnout za jeden den, nicméně některá místa nejsou ničím příjemným pro lidi trpící závratěmi. Triglav může být výzvou ale i pro špičkové horolezce – jeho severní stěna patří se svými 1200 výškovými metry mezi nevyšší stěny Alp. I to je jeden z důvodů, proč na vrcholu potkáte lublaňskou rodinku v teniskách i ostříleného horolezce s lanem na zádech.

Lublaňské parky i běh po památkách

Hlavní město Slovinska by se počtem obyvatel dalo přirovnat k naší Ostravě. Centrum města je opravdu nevelké, ale o to více možností nabízí těm z nás, kteří nechtějí ani na dovolené nebo služební cestě zanedbat kondiční výběh.

Ideální je pro tyto účely městský park Tivoli severozápadně od středu města. Čekají nás tu upravené cesty, zámeček s francouzskou zahradou i dlouhé trasy kolem celého parku, kde můžete naběhat tolik kilometrů, kolik se vám bude chtít. Základní okruh podél parku má pěkných 10 kilometrů. Park je ohraničen městem, takže se neztratíte. Semtam sice narazíte na menší kopeček, překonají ho však i začátečníci a překážet nebude ani vytrvalcům.

Ty z vás, kteří raději běhají do kopců, určitě potěší hradní vrch přímo v centru města. Cestu k němu si najdete po jednom z nábřeží směrem ke slavnému Trojmostí architekta Plečnika, odkud už je na hrad krásně vidět. Je na vás, zvolíte-li pozvolnější cestu po dřevěném chodníku, nebo strmější s příznačným jménem Ovinki (Zatáčky) – odměnou vám bude krásný výhled z hradu na celé město i nedaleké Alpy a případně nějaké to občerstvení v hradní restauraci.

Sportovci se proběhnou ještě po stezkách na druhé straně hradního kopce, lenoši sjedou dolů lanovou dráhou. V letním horku je příjemné na hradní kopec vyběhnout navečer a vrátit se klidně až za tmy po nábřežích, která den co den ožívají večerním životem.

Že jsou Slovinci národ sportovců, potvrzuje i zdejší služba SightRunning Ljubljana, díky níž můžete spojit příjemné s užitečným: tedy poznat všechna zákoutí a památky města za pomoci průvodce, který s vámi za cenu od 25 do 35 eur proběhne zajímavou běžeckou trasu a včas vás upozorní na jednotlivé zajímavosti (třeba v podobě velmi rozšířeného streetartu) a památky včetně přiblížení jejich historie.

Lublaňský street art

Obrázek sprejem na zdi není v Lublani synonymem pro vandalismus. Zdejší pouliční umění má mnoho podob: glosuje aktuální dění, společenská klišé nebo prostě jen zkrášluje starou zeď. Nejvíce pouličních obrazů najdeme v uličkách kolem Hostelu Celica (bývalé věznice) nebo v centru kolem řeky Lublanice, kde jsou jeho autory často známí umělci - takový street art pak může mít třeba i podobu sochy nebo barevné pohyblivé instalace. Jedno je jisté - kdykoli do Lublaně přijedete, vždy vás překvapí novou „sbírkou“ své pouliční galerie.

Street art na jednom z Lublaňských nábřeží

Street art na jednom z Lublaňských nábřeží

Dvě poznávací znamení Lublaně - pověstný street art a Lublaňský hrad nad městem

Dvě poznávací znamení Lublaně - pověstný street art a Lublaňský hrad nad městem

Přímoří – ranní rozcvička pro městské běžce

Ani slovinské pobřeží není pro běžce k zahození. Ranní běh naboso po písku si zde můžete užít leda tak ve snu, ale městští běžci, zvyklí na pevné a rovné podloží, si naříkat nebudou. Promenáda z kamenných kvádrů nebo betonu se táhne takřka bez přestávky podél celého pobřeží mezi nejnavštěvovanějšími letovisky Piran a Portorož v délce pěkných šest kilometrů.

Doporučujeme především ranní běh, kdy je promenáda liduprázdná, její velká část se ocitá ve stínu a díky moři můžeme z plných plic dýchat příjemně osvěžující slaný vzduch. Cesta vede pěší zónou, která je dobře značena dopravními značkami i pruhy. Pozor musíme dávat jen na místech, kde se kříží s cyklostezkou. Především se sluchátky v uších jen stěží uslyšíme třeba motorový skútr, který zde může jezdit rychlostí do 25 kilometrů v hodině. Možná se vám to zdá zběsilé, ale vězte, že brzdí rozhodně rychleji a pohotověji než kolo.

Pokud na trasu vyrazíme opravdu brzy, můžeme si proběhnout i liduprázdné uličky historického městečka Piran (známého také jako slovinské Benátky), vyběhnout na kopec s kostelem, odkud je krásný výhled do širokého okolí. Výhoda trasy spočívá v její délce, můžeme běžet tam a zpátky celkem 12 kilometrů nebo si ji upravit podle nálady a chuti na hotelovou snídani. Pokud se rozhodneme běžet až po snídani, příjemně nás v horku překvapí nápojový automat zhruba v půli cesty i četné stánky s občerstvením. Navíc nikdy nevíte, kdy vás překvapí stánek se zmrzlinou. Peníze tedy vždy s sebou!

  • Nejčtenější

Sociální inženýři vedou naši společnost do bažin, myslí si Radkin Honzák

Lidskou psychikou se Radkin Honzák (81) zabývá už od 60. let. Díky publicistické činnosti, blogu i vlastní televizní...

Příběh Petry: Tchán si ke mně dovoluje víc, než je zdrávo

Okolnosti nás donutily využít azyl u manželových rodičů a náš byt pronajmout. Za jejich pomoc jim jsme pochopitelně...

Muž nemá na plastiky, vysněný vzhled tvoří několikahodinovým líčením

Sedmnáctiletý Felipe Adam z Brazílie tráví líčením zhruba čtyři hodiny denně, než je spokojený a vyjde ven do ulic a do...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Vandy: Mám přítele, ale zamilovala jsem se do kamarádky

Mám přítele, kterého miluji, mluvili jsme i o společné budoucnosti. Jenže jsem poznala dívku, která mě silně přitahuje,...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Padesát plastik ženě nestačilo. Chtěla mít kočičí oči

Je až neuvěřitelné, že za plastiky dala Sabrina Sabroková v přepočtu přes pětačtyřicet milionů korun. Je natolik...

Samá voda a dáma čeledi tykvovitých. Okurka má mnoho blahodárných účinků

Premium Je zelená, šťavnatá a samá voda. Přesto se v okurce skrývá spousta blahodárných látek prospěšných pro naše tělo a...

Lázně, víno a sex. Blahodárné účinky wellness znali už staří Římané

Premium Milujeme koupele, prohřejeme se rádi v sauně, necháme po sobě dupat šikovné Thajky. S nadcházejícím podzimem to bude...

Osobní trénink na vlastní kůži. Venku, s dětmi a hlavně s výsledky

Potřebujete zhubnout, nebo jen zpevnit postavu, ale sami nevíte, jak na to, a skupinové lekce nejsou nic pro vás?...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...

Databáze nemocí

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....