Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tv„Bakterie a viry nejsou vidět, v tom je ta potíž,“ varovala lékařka. „Na tom člověku to nepoznáte. A abychom si nechali otestovat partnera předtím, než s ním máme pohlavní styk, to nikdo nedělá. Nikdo není tak uvědomělý a ani nejsme od přírody takto nastavení.“
Z tohoto pohledu je podle lékařky každý pohlavní styk s novým partnerem rizikový. Ale pokud se žena chová promiskuitně, střídá partnery, tak je riziko, že infekci získá, daleko větší.
Chlamydie si můžete přinést i ze sauny
Velkým problémem jsou podle gynekoložky Olgy Dubové právě chlamydiové infekce. „Až ze 70 procent probíhají bez příznaků, ale v těle dokážou vyvinout různé komplikace. Mezi nejzávažnější patří sterilita nebo mimoděložní těhotenství,“ uvedla doktorka Dubová.
Mohou se projevit zánětem děložního čípku, krvácením při pohlavním styku (to je i projev nádoru) nebo zánětem močové trubice. Chlamydiové infekce ovšem nejsou přenosné pouze pohlavním stykem, ale můžete je chytit také na koupalištích, v sauně a podobně.
Strašák jménem HPV
Co se týká HPV viru, ten se také neprojevuje v akutním stadiu, ale až v odstupu několika let. A to na děložním čípku v podobě nádoru čípku, nádoru vulvy a jiných částí těla, konečníku, kořene jazyka a mandlí. „Statistika je alarmující, v roce 2008 začal dramaticky stoupat výskyt těchto nádorů,“ uvedla Olga Dubová. Zmínila v této souvislosti i fakt, že rakovinu může vyvolat rizikový orální sex. Více o tomto tématu si přečtěte ZDE.
Jak se chránit? „Nemít rizikový pohlavní styk,“ radí gynekoložka. „Důležité jsou preventivní prohlídky, ideálně jednou za rok by ženy měly navštívit svého gynekologa, k prevenci patří cytologické vyšetření a pokud se tam nacházejí změny na děložním čípku, tak se dále kontrolují,“ dodala.
Lékařka v Rozstřelu zmínila také očkování, které je hrazeno ze zdravotního pojištění a je ideální pro mladé dívky i chlapce, kteří ještě nezačali pohlavně žít. „U nás bohužel toto očkování není povinné, čímž proočkovanost klesá,“ dodala gynekoložka, podle které se preventivní efekt projeví až třeba za dvacet let.
Léto je rizikové nejen pro pohlavní choroby
Léto je tu, slunce svítí, pláž je plná lidí, moře láká k dovádění, ulice jsou rozpálené stejně jako těla turistů, kteří si užívají načančané koktejly a zasloužené volno. Když k tomu připočítáme oblečení, které víc odhaluje než zakrývá, a všeobjímající pohodu vyplývající z toho, že máme všichni volno, zdá se být logické, že nikdo nemyslí na to, co bude, až se zase vrátíme do reality. Chceme si zkrátka užívat léta a života.
Jenže někdy to s užíváním trochu přeženeme a riskujeme víc, než je zdrávo. Je sice lidské přehlížet rizika a nemyslet na následky, ovšem lékaři o tom vědí své.
O lékařceMUDr. Olga Dubová absolvovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě. Působila na gynekologických klinikách v Táboře a Pelhřimově, nyní pracuje na gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce, kde se věnuje převážně onkogynekologii. Je odbornou asistentkou 1. LF UK a členkou mezinárodních a národních odborných společností. |
Jakmile skončí prázdniny, začnou se čekárny venerologických či gynekologických ambulancí plnit pacienty, kteří doplatili na svou letní lehkovážnost.
„Pokud došlo na dovolené k rizikovému sexu, je samozřejmě možné nechat se po návratu otestovat, a to i anonymně,“ uvedla lékařka.
Pokud se nejedná o riziko infekce, ale o nechtěné těhotenství, je podle ní ideální se chránit pomocí různých druhů antikoncepce nebo kondomem, ale také jsou tu preparáty, které se podávají jednorázově a zabrání vzniku těhotenství. „Je to ovšem hormonální bomba, dá se využít jen sporadicky, nenahrazuje antikoncepci,“ upozornila Olga Dubová.