Čtenáři s mobilní aplikací iDNES.cz mohou sledovat pořad zde.
Podle lékaře se snižuje průměrný věk pacientů, kteří změnu pohlaví podstupují. „Dřív to bylo okolo 29 roku, dnes už přicházejí v 18, 19 letech.
Napodobit po odstranění penisu genitál tomu ženskému, je podle Lukáše Frajera snazší, než vymodelovat penis. „To je operace svízelná a ani funkční výsledky nás mnohdy neuspokojují,“ uvedl.
Nesoulad mezi fyzickým tělem a vnímáním svého pohlaví vzniká v druhém trimestru těhotenství. „Hladiny hormonu testosteronu ovlivňují pohlavní identitu,“ vysvětlil v Rozstřelu plastický chirurg Lukáš Frajer. „Pokud není hormon ve vhodné rovnováze, dohází k tomuto vadnému vývoji.“
„První relevantní data o potřebách změny identity máme až po roce 1989,“ tvrdí lékař a dodává, že lékaři hledali data zpětně a od roku 1946 máme v České republice zaznamenáno 750 transsexuálů. Každý rok dostává lékařská komise 120 až 130 žádostí. A povolení ke konverzi bývá vesměs spíš formální.
MUDr. Frajer provedl 300 operací za 12 let
Transsexualita vyjadřuje rozpor mezi vrozeným pohlavím dotyčné osoby a pohlavím, jakým se daná osoba cítí být. Není úchylkou, zvráceností ani nemocí. Transsexualita je poruchou pohlavní identity, která je vrozená.
Fotogalerie |
Řešením pro tyto lidi je operativní přeměna pohlaví. Celý proces je dlouhodobý, diagnóza transsexuality musí být přesně stanovena sexuologem a kromě hormonální léčby je součástí také psychoterapie.
„Chirurgická konverze má svá rizika a úskalí, toto jsou obecně velké a rozsáhlé výkony - odstranění pochvy, vaječníků, prsou, u mužů varlat, potom následné rekonstrukce, které mohou mít řadu komplikací, proto někteří pacienti tento výkon vůbec nepodstupují a ponechávají si genitál svého původního pohlaví. Je zde mnoho možností a variant, proto není výjimkou transsexuál FtM (Female to Male, tedy žena měnící se na muže) po odstranění prsů, s rekonstruovaným penisem i vaginou,” říká doktor Frajer, který provedl asi 300 těchto operací.
O lékařiMUDr. Lukáš Frajer je plastický chirurg v centru estetické medicíny Perfect Clinic a FN Motol. Je držitel licence České lékařské komory v oboru plastická chirurgie. Problematice operativní přeměny pohlaví se věnuje od roku 2006, ale provádí i další druhy plastických operací. Pravidelně odpovídá čtenářů v poradně na OnaDnes.cz. |
Současná medicína sice dokáže poměrně zdařile provést kopie primárních či sekundárních pohlavních znaků daného pohlaví, ale funkci jako u zdravého jedince zatím nahradit neumí. Prakticky to tedy znamená, že transsexuálové nemohou mít vlastní děti po dokončené chirurgické a legislativní přeměně.
“Děti mohou mít samozřejmě před vlastní chirurgickou proměnou, a pokud tomu tak je, tak jsou činěny legislativní změny i v rámci opatrovnického soudu u nezletilých dětí. Pokud žijí pacienti v manželství, musí být ještě před konverzí manželství ukončeno rozvodem,” dodává lékař Lukáš Frajer.
Celý záznam Rozstřelu s plastickým chirurgem Lukášem Frajerem: